Burs-Kredi ve Yurt Başvurusu

0

Öss yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından öğrencilerde, yurt, kredi ve burs bulma telaşı başladı.

Üniversiteyi kazanan öğrenciler: ” Acaba üniversiteye gidersem nerede kalacam?, Evden gelen paralar yetmeyebilir, başka yerlerden de burs veya kredi bulmalıyım”

diye düşünerek internet sitelerinde kendilerine yarayaracak bilgileri araşıtrıyorlar.

Şu sıralar kyk burs, kredi ve yurt başvurusu almakta. Kyk’ nın öğrencilere verdiği maddi destek kredi, burs, harç kredisi ve yurt olarak 4 bölümden oluşuyor.

Öğrenim Kredisi: Kyk’ nın öğrencilere verdiği karşılıklı maddi destektir. Öğrenim kredisi almadan önce bir senete imza atarsınız (benim girdiğim sene 6 milyara imza atmıştım) ve bunu üniversiteyi bitirdikten 2 sene sonra ödemeye başlarsınız.

Başbakanlık Bursu: Başbakanlık bursu kazanan kimseler çok şanslıdır. Çünkü bu burs karşılıksız olup 4 sene boyunca bu burstan faydalanırsınız. Ancak başbakanlık bursu da bazı durumlarda kesilebilir. Örneğin 3 tane alttan dersiniz olursa kesilir.

Harç Kredisi: Harç kredisi yine kyk’ nın karşılıklı verdiği maddi desteklerden bir tanesidir. Üniversitelere her dönem başı yatırmanız gereken belli bir miktarda para vardır, bunu kredi ve yurtlar kurumu sizin yerinize öder, Ancak ilerde sizden bu parayı tahsis eder.

Yurt: Anlatmaya gerek yok. Merak ettiğiniz bir konu olabilir. Kyk yurt ücretleri ne kadar? Yurt-Kur da barınma ücretleri bedava yakındır. 3 ayda bir 200-250 lira ödersiniz, kyk size günlük 1,5 liralık yemek fişi verir, bu şekilde hemen hemen yurt kur da bedavaya barınmış olursunuz.

 

Bu tanımları yaptıktan sonra Kyk başvurusu yapabileceğiniz adresleri verelim.
Buraya tıklayarak yurt, burs ve kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Konu İle İlgili Yorum Yaz