YÖK Başkanından harçlarla ilgili açıklama

0

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, ”geçen yıl bin lira olan harç miktarının, bu yıl 8 bin liraya çıkmasının mümkün olmayacağını, böyle bir uygulama yapılmadığını” belirtti ve ekledi:

Özcan, harçlara yapılacak zam konusunu görüşmek amacıyla kendisini ziyaret eden Ulusal Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı

Emre Burak Tağ ve Ulusal Öğrenci Konseyi Sağlık, Kültür ve Spor sorumlusu Kaan Demiroğlu’nu kabul etti.

Kabulün ardından AA muhabirine açıklama yapan Özcan, üniversitelerin örgün öğretim programlarına enflasyon oranı olan yüzde 8 artış öngördüklerini, üniversitelerin ikinci öğretim ücretlerinin ise yüksek miktarlarda artmasının söz konusu olmadığını anlatarak, üniversitelerden gelen tekliflerin esas alındığını belirtti.

Harç miktarları belirlenirken, öncelikle bir öğrencinin alacağı eğitimin devlete maliyetinin hesaplandığını anlatan Özcan, ikinci öğretim ücretleri hesaplanırken mevzuat gereği öğrenci maliyetinin yarısının öğrenciden alınacak harç miktarı olarak tespit edildiğini ve bunun Bakanlar Kurulu’na önerildiğini dile getirdi. Bakanlar Kurulu tarafından ayrıca cari hizmet maliyetlerinin hesaplandığını belirten Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Hiçbir zaman öğrenciden alınan miktar bizim hesap ettiğimiz maliyetin yarısı kadar olmuyor. Biz, YÖK olarak, hiçbir zaman öğrencilerimizin ve onların velilerinin mağdur olmalarını istemeyiz. Harçları tayin eden esas merci Bakanlar Kurulu.

Bakanlar Kurulu şöyle bir prensipten hareket ediyor: Geçen seneden bu zamana kadar fiyatlarda ne kadar artış olmuşsa diyelim enflasyon miktarı kadar bir miktar, bunu geçen seneki fiyatın üzerine ekliyor ve o miktarı ikiye bölüyor. Mesela geçen sene öğrenciden 2 bin lira harç alındığını düşünelim. Bunu diyelim ki yüzde 10 artırdınız 2 bin 200 lira olur, ikiye bölerseniz bin 100 lira çıkar.

Öğrenciden alınacak miktar budur. Geçen sene bin lira olan harcın bu sene 8 bin liraya çıkması gibi bir olayın gerçekleşmesi mümkün değil. Böyle bir artış hiçbir şekilde açıklanamaz ve böyle de bir uygulama yok zaten. İkinci öğretimde son yıllarda kontenjanlarda büyük artışlar oldu. Hem bu artışları yapıp hem de harçları artırmak çok mantıklı değil. Onun için biz Bakanlar Kurulu’nun geçen seneki fiyatları üzerine bir miktar ekleyip onu ikiye bölüp öğrencilerden bunun alacağını düşünüyoruz. Bu da çok makul bir rakam.”

Özcan’ı ziyaret eden öğrenciler ise özellikle ikinci öğretimde yapılması öngörülen zamlarla ilgili medyada yer alan haberlerden sonra arkadaşlarından çok fazla tepki geldiğini dile getirdiler. Bakanlar Kurulu kararlarında harç miktarı hesaplamalarında nasıl yöntem izlendiğine değinen öğrenciler, geçmiş yıllardaki kararlar göz önüne alındığında, öğrenci arkadaşlarının ve velilerin bu konuda rahat olmasını istediklerini belirttiler

Konu İle İlgili Yorum Yaz