Adıma Kayıtlı Hatlar

2

Bilgi Teknoloji Kurumu’ndan önemli bir hizmet daha…BTK son yıllarda vatandaştan izinsiz, vatandaşın adına açılan hatlarla ilgili bir çalışma başlattı. Bu çalışmaya göre, sizden izinsiz olarak, kimlik bilgilerini kullanarak adınıza hat açılıp açılmadığını öğrenebileceksiniz.

BTK’nın internet sitesinden verdiği hizmet için TC Kimlik Numarası ve size ait cep telefonu numarasının bilinmesi gerekiyor.

Kişilerin bilgileri olmadan kullanılan cep telefonu hatlarının ortadan kaldırılması ve bu alanda yaşanan suiistimallerin önlenmesi amacıyla BTK tarafından daha önce de bazı kararlar alınmıştı. Son olarak Kurul tarafından Eylül ayında alınan kararda, kendi adlarına abonelik sözleşmesi olmadan başkalarının adına açılmış cep telefonu hatlarını kullananlara, bu hatları üzerlerine almaları için 1 yıllık süre tanınmıştı. Buna göre başkalarına ait cep telefonu hatlarını kullananların, 1 Ekim 2013 tarihine kadar ilgili GSM işletmecisine başvurup taahhütname imzalayarak, kullandıkları hattı herhangi bir ücret ödemeden üzerlerine alma imkânı bulunuyor

BTK Hat Sorgulama İşlemleri için Tıklayınız

Bunu öğretmek için TC kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı girdikten sonra girdiğiniz cep telefonu hattının GSM şirketini tıklayıp, cebinize gelen şifreyle sorgulamanızı yaparak adınıza kaç kayıtlı hat var öğrenebilirsiniz.

 1. özgürfatih kızılçay diyor ki:

  adıma turkcelden faturalı hat ayrıca 36gb vın ayrıca bılgısayar telefon alınmıs ve benım haberım oldugunda savcılıga verdım ama neyazıkkı delıl bulunamadıgından bırsey yapamıyorum lutfen bana yardımcı olun tsk

 2. ramazan yıldırım diyor ki:

  adıma hat var mı

 3. cemil aktepe diyor ki:

  öğrenmek istiyorum

 4. AHMET AZAK diyor ki:

  adıma kayıtlı hat varmı

 5. ahmet diyor ki:

  adıma,kayıtlı.hat.varmı

 6. ilhan diyor ki:

  bağkur burcom

 7. ilhan diyor ki:

  bağkur borcu

 8. ömer aktuğ diyor ki:

  şifremi unuttum

Konu İle İlgili Yorum Yaz