Küresel Kriz ve Altın Piyasasına Etkileri

0

Hepimizin bildiği gibi Dünya son aylarda ekonomik krizle çalkalanıyor.Önce ABD ve İngiltere sonra diğer avrupa ülkeleri daha sonra Türkiye ve bütün dünyada etkisini göstermeye başladı dalga dalga yayıldır.

Şüphesiz bu kriz her sektörü vurduğu gibi altın borsa akaryakıt döviz fiyatlarına da doğrudan etki yaptı.
Geçen süre içerisinde yaptığımız araştırmanın ve altın piyasasının genel durumuna hep birlikte bakalım.

Özellikle büyük finans çevreleri ve haber ajansları dünyadaki finansal krizden en az etkilenecek yatırım aracının altın olduğunu belirtiyor piyasada kriz sürse bile altın diğer sektörlerden daha iyi bir yerde olacağı belirtiliyor.

Öte yandan baktığımızda altın bakır nikel ve diğer sanayi hammadesine nazaran daha fazla değer kazanıyor.Bu süreç yılbaşından beri böyle gitmekte.

Fakat altın cazip olduğu kadar zaman zaman değer kaybına da uğruyor özellikle ekim ayından bulunduğumuz zamana kadar %15 – 16 lara varan değer kayıpları söz konusu.

Altın 2007 den bu yana ulaştığı en yüksek seviyede özellikle 1 ons altın ile 12 varil petrol alınacak seviyelere ulaşmış durumda.

Özellikle küresel krizden altının ne kadar önemli olduğu aşikar zira bütün finans çevreleri altının en güvenli en istikrarlı yatırım aracı olduğunu devamlı olarak dile getiriyor.

Sitemiz kullanıcılarına tavsiyemiz altını güvenli bir liman olarak görmeleridir.

Konu İle İlgili Yorum Yaz