Sahte Para Sorgulama

8

Sahte Para Sorgulaması Nasıl Yapılır

sahte para sorgulamaÜlkemizde her yıl binlerce kisi bilmeden aldıklari sahte banknotlar nedeniyle mağdur duruma düşmekte, kanuni takibata ve maddi kayba uğramaktadır. Aslında sahte bir banknot gerçek bir banknottan dikkatli bir bakşsla çok kısa bir sürede ve kolaylikla ayırt edilebilir ama dalgınlıkla aldığınız paralar sizi sonunda hüsrana uğratabiliyor.

Eğer elinizde ki paranın sahte olup olmadığını öğrenmek mi istiyorsunuz? Evet bu mümkün, nasıl öğreneceğiniz yazımızın devamınde yer alıyor.

Sahte Para Sorgulaması için Tıklayınız

 

Nasıl İşlem Yapacağım ?
Kontrol etmek istediğiniz banknotun önce para birimini sonra banknot değerini listeden seçtikten sonra, para üstünde bulunan seri ve sıra numarasını arada hiç bir boşluk bırakmayacak şekilde ilgili alana yazarak “Sorgula” düğmesine basarak sorgulamayı yapabilirsiniz.

Bir para birimine ait sahte banknotları listelemek için ilgili para birimini seçip “Kupür Değeri” alanını “Hepsi” seçerek seri ve sıra numarası girmeden “Sorgula” düğmesine basmanız gerekmektedir. Tüm sahte banknotları listelemek içinse “Para Birimi” ve “Kupür Değeri” alanlarını “Hepsi” seçerek seri ve sıra numarası girmeden “Sorgula” düğmesine basmanız yeterli olacaktır.

SAHTE PARA İLE KARŞILAŞMANIZ DURUMDA NE YAPMALIYIM ?
Türk Ceza Kanunu’na göre gerçek zanniyla aldigi paranin sahteligini fark eden kisiler, sahte parayi veren kisilerin eskâl bilgilerini tarif etmek sureti ile 3 gün içinde Emniyet makamlarina bildirdikleri takdirde kendileri hakkinda herhangi bir soruşturma yapılmamaktadir.

Bu nedenle , sahte bir parayla karsilastigimizda;

 • Sahte parayi aldiginiz kisiye kesinlikle iade etmemeli,

 • Sahsin eskaline iliskin bilgileri, mümkünse kimlik bilgilerini ve hatta varsa otosunun plakasini ve diger özelliklerini tespit etmeli,

 • Sahsi mümkün mertebe oyalamali,

 • Bu arada en kisa sürede “155 Polis Imdat” veya en yakin polis birimini olaydan haberdar etmeli,

 • Sahte para güzel bir sekilde muhafaza edilmeli ve sadece gelecek görevlilere teslim etmeli,

 • Sanik durumuna düsme korkusuyla ya da neme-lazim düsüncesiyle pasif kalmamali, olayi sineye çekmemeli,

 • Yapilacak ihbarin, aranan bir kisi veya sebekenin veya büyük bir olayin faillerinin ortaya çikarilmasina yardimci olabilecegi unutulmamalidir

 1. Hande Yener diyor ki:

  Bu ülkede sahte para çok yapılıyor.Anlamıyorum paralarımı yok yoksa milyonder olmak için mi böyle birşey yapıyorlar ?
  Bu arda bu geçek yazdıklarım fake değilim benimde sosyal bir haytım var. iyi günler

 2. Hande Yener diyor ki:

  Deniz hanım yorum silinmiş bosuna yazmayayın bence büyüklük her zaman biz sanatçılardır.

 3. zeliha çardar diyor ki:

  gerçekten hep sahte para yapmak istemişimdir ya ;)

 4. zeliha çardar diyor ki:

  mustafa senle çalışmak isterim :)

 5. ahmet diyor ki:

  Ben ist/kadıköyde sahte para yapıyorum kimse anlamıyor kerizler. Para basmada sahte kağıtlar,atatürkün kafasını beyaz mürekkep ile mukavva üstünde deniyoruz ,arslancolors denilen mürekkep ile bu paraları kullanıyoruz.

 6. oguz diyor ki:

  50.00

 7. alex diyor ki:

  MAfia bir seyler satiyorlar ama kime para veriyorlar sa epsi sahte mudurum ben alex sadece kisa arashtirmalar yapiyom simdiye kadar kackere yardim etmisihtim ben

 8. nihat akdemir diyor ki:

  ben antalya sakarya şubesinden bankamatikten 600 ytl çektim markete gittigimde bana paranın sahte oldugunu söylediler ve bakaya geri gittim parayı almak için ama benimle kimse ilgilenmedi bu konuda ne yapmam lazım

Konu İle İlgili Yorum Yaz