e-Devlet Giriş

11

E-Devlet giriş

1-e-Devlet Şifresi

2-Mobil İmza

3-Elektronik İmza

4-T.C. Kimlik Kartı

e-devlet şifresi nasıl alınır?

e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 1 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 10 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

Mobil imza nasıl alınır?

Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir. Mobil imza aboneliği üç aşamadan oluşur. Ön başvuru, Başvuru ve Aktivasyon. Bu hizmeti sunan Turkcell ya da Avea’ya başvurarak ayrıntılı bilgi alabilir ve başvuru yaparak bir mobil imza edinebilirsiniz. E-devlet Kapısında mobil imza kullanımı için e-Devlet Kapısı’nca herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme mevcuttur. Mobil İmza ücretlendirmesi hakkında Turkcell veya Avea’dan bilgi edinebilirsiniz

Elektronik imza nasıl alınır?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

TC kimlik kartı nasıl alınır?

T.C Kimlik Kartı, yakın gelecekte kanuni olarak nüfus cüzdanın yerine geçerek, vatandaşlık kartı olarak kullanılacaktır. T.C Kimlik Kartı, yapılan pilot uygulama kapsamında, Bolu ilinde ikamet eden vatandaşlarımıza verilmektedir. T.C. Kimlik Kartı ile giriş yapabilmeniz için iki yöntem bulunmaktadır.

Standart Kart Okuyucu ile giriş: T.C Kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda standart kart okuyucunun sürücüsü ve AKİS sürücüsü kurulu olmalıdır.

Kart Erişim Cihazı ile giriş: Sahip olduğunuz bir KEC ile www.turkiye.gov.tr‘nin belirleyeceği politika ile giriş yapabilirsiniz. Giriş, ilk etapta Kart, PIN ve Parmak İzi üçlüsü kullanılarak yapılacaktır. Bu yöntem standart kart okuyucuya göre çok daha güvenli bir giriş yöntemidir. Bilgisayarınızda KEC Sürücüsü ve OYA kurulu olmalıdır

 1. muhammed said diyor ki:

  banka cüzdanımızı veya hesap numaramızı kaybedince kimlikle bankaya gidip işlem yaptırabiliyoruz nüfus müdürlüğüne gidip ikamet nüfus süretini ücretsiz alabiliyoruz fesbuk şifresi unutunca ücretsiz kimlik bilgisiyle alabiliyoruz v.s. vatandaşlık şifresine gelince neden 10 tl ye mecbur bırakılıyor vatandaşı yolmak içinmi düzenlenmiş şifremi kağıda yazdım açamıyorum mecbur kalmayınca para verip almayacağım cezalı şifrenin kaldırılmasını istiyorum yada ucuzlatılsın devletime saygılarla bu millet tavuk değil yukarıdaki yorumlarda suni ali diyorki veli diyorki eliniz mahkum der gibi cevaplar ben aptal değilim mesajım hayırlı olsun

 2. süleyman diyor ki:

  şifremi unutum nasıl olacak.

 3. murat diyor ki:

  edevlet şifresi

 4. tanju diyor ki:

  bu sistemden koyulan kural dan insan hiç hizmet verdiyi toplumu rezil edermi

 5. erkan diyor ki:

  bızım bu mıllet cok unuttan :):):): tıbkı benım gıbı bu sıfreyı 3uncu kaybedısım :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

 6. sedat diyor ki:

  ssk sorgulam

 7. aliümay diyor ki:

  şifreyigirdim bitürlügiremim neden açaba

 8. ali diyor ki:

  yapacak bişiyin yok nurhat ptt şubesine gidip 4 tl verip tekrardan şifre alman gerekiyor

 9. NURHAT ADIGÜZEL diyor ki:

  ŞİFREMİ UNUTTUM

Konu İle İlgili Yorum Yaz