Emeklilere Ücretsiz Kaplıca Hizmeti

1

Genel Sağlık Sigortası’nın SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için en önemli faydası, üniversite ile özel hastanelere de başvurma olanağı getirmesi. Genel Sağlık Sigortası’nın SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için en önemli faydası, üniversite ile özel hastanelere de başvurma olanağı getirmesi.

Ayrıca, artık emekliler anlaşmalı kaplıcalara fizik tedavi için sadece sağlık karnesiyle gidebilecek…

Sosyal Güvenlik Uzmanı Sadettin ORHAN‘ın kaleminden EMEKLİLERİN YENİ HAKLARI

Genel Sağlık Sigortası (GSS), ülkemizde yıllardır tartışılan fakat bir türlü uygulamaya sokulamayan bir projeydi. Bu büyük proje nihayet son sosyal güvenlik reformu kapsamına alındı ve 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla tamamıyla hayatımıza girmiş oldu.

Böylece hem ülke nüfusumuzun tamamı (hatta ülkemizde yaşayan yabancılar ve sığınmacılar dahil) hem sağlık hizmetlerinin geneli, güvence altına alınmış oldu. Peki, GSS’nin uygulamaya girmesiyle özellikle emekliler açısından neler değişti ve neler değişecek?

Memur emeklisi için sorun yoktu

GSS’nin özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklileri için en önemli faydası, üniversite hastaneleri ile özel hastanelere de başvurabiliyor olmaları. Daha önce devlet hastaneleri ile SSK hastanelerine başvurabilen bu kesim, ancak zorunlu hallerde üniversite hastanelerine sevkle gidebiliyorlardı.

Özel hastanelerin ise neredeyse önünden bile geçemiyorlardı. GSS ile birlikte 1 Ekim 2008 tarihinden beri, SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile bunların hak sahipleri, hiçbir sevke ve ek işleme gerek kalmaksızın, istedikleri hastanede tedavi olabiliyor. Memur emeklileri ise zaten öteden beri, bütün anlaşmalı sağlık kurumlarına gidebiliyor.

SGK hangi sağlık hizmetini ödemiyor?

GSS ile birlikte sadece sağlık hizmeti alınacak kurum yelpazesi değil, aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenen sağlık hizmetleri de genişledi. Dolayısıyla burada hangi sağlık hizmetlerinin SGK tarafından ödendiğini saymaktansa, hangilerinin ödenmediğini saymak daha kolay olacaktır. SGK’nın ödemediği sağlık hizmetleri;

Estetik amaçlı operasyonlar ve yine estetik amaçlı diş tedavileri,

Sağlık Bakanlığı’ndan izinli olmayan veya yine bakanlıkça sağlık hizmeti olarak kabul edilmeyen hizmetler, SGK tarafından ödenmiyor. Bunların dışında alınan bütün sağlık hizmetleri, SGK ile yapılan anlaşmadaki tarife üzerinden ödeniyor.

Fizik tedavisi için karne yeter

GSS ile birlikte emeklilerin sevindiği bir diğer husus da kaplıcaların bütün emeklilere açılması. GSS öncesinde kaplıcalara, binbir zahmetle tam teşekküllü hastanelerden alınacak sevklerle gidilebiliyordu. Oysa 1 Ekim 2008 tarihinden beri, Sağlık Bakanlığı’nca ruhsat verilmiş ve SGK ile anlaşması olan bütün kaplıcalara fizik tedavi amacıyla hiçbir sevke ve formaliteye tabi olmadan doğrudan gidilebiliyor. Tek yapılması gereken, sağlık karnenizi yanınızda götürmeniz.

Diş tedavileri de kapsama alınıyor

SGK’nın hâlihazırda çalışmalarını yürüttüğü bir diğer sağlık hizmeti de diş muayene ve tedavileri. Yakın zamanda çalışmaların bitirilmesiyle birlikte bütün emekliler, özel diş hekimleri ve kliniklerden de sağlık yardımları alabilecekler. İleri yaşlarda en fazla şikayet edilen konuların başında ağız ve diş sağlığının geldiğini dikkate alırsak, böyle bir hizmetin önünün açılması, emekliler için önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Heyet raporu varsa SGK’ya başvurun

NAZIM KEMERCİ

 Sadettin Bey, ben 2008 yılı Aralık ayında bir hastanede burun ameliyatı oldum. SSK emeklisiyim ve ameliyatın en azından belirli bir kısmını SGK’nın karşılayacağını sanıyordum. Oysa ameliyattan bir iki ay sonra beni aradılar ve SGK’nın ameliyat masraflarını karşılamadığını ve 650 TL daha ödemem gerektiğini söylediler. Bu normal midir? Yoksa hastane benden haksız yere para mı almıştır?

CEVAP: Nazmi Bey, yukarıda da belirttiğim gibi SGK, estetik amaçlı ameliyatları ödememektedir. Özellikle burun ameliyatlarında sağlık gerekçesinin yanında çok sayıda estetik amaçlı ameliyat da yapılmaktadır. Fakat sizin ameliyatınız estetik değil de sağlık amaçlıysa ve buna ilişkin heyet raporu dosyanızda bulunuyorsa, SGK, ameliyat giderinizi anlaşma paket fiyatı üzerinden öder. Bu konuda size en yakın SGK müdürlüğüne bilgi amaçlı dilekçe verebilirsiniz. Böylece sizden alınan ilave ücretin hukuki olup olmadığını ve hukuki ise gerekçesini öğrenmiş olursunuz.

  1. Reyhan diyor ki:

    Babam emekli sandığından emekli ücretsiz kaplıcalar a nasıl gidebilir

Konu İle İlgili Yorum Yaz