EHLİYET Ceza Puanı Sorgulama

34

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın resmi sitesindeki “EHLİYET Ceza Puanı Sorgulama” uygulaması kaldırılmış olup sorgulamalar e-Devlet üzerinden “EHLİYET Ceza Puanı Sorgulama” sayfası yoluyla Sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Yazımızın sonunda Sorgulama sayfasına erişebileceksiniz.

Karayolları Trafik Kanunun suç saydığı bir fiilden dolayı haklarında ceza uygulanan sürücülere, aldıkları her ceza için esasları yönetmelikte belirlenen ceza puanları verilir.

Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (2) ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar.

Aynı yıl içinde ikinci defa (100) puanı dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (4) ay süre ile geri alınarak psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar.

Muayene sonucunda sürücülük yapmasına engel hali bulunmayanların belgeleri, süresi sonunda iade edilir. Bir yıl içinde üç defa (100) ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet veren sürücülerin sürücü belgeleri ise (1) yıl süre ile geri alınır.

Sürücü belgeleri geri alınan sürücüler, sürücü belgesine el koyan Trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler.

EHLİYET Ceza Puanı Sorgulama için Tıklayınız

Not : Sorgulama e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa sağdaki menüden e-Devlet şifresi hakkında bilgi alabilirsiniz.

  1. HAŞMET DEMİRÖZ diyor ki:

    ehliyetimin üzerinde ceza olup olmadığı hk

  2. fatma yazgan diyor ki:

    ben 8 yıl önce ehliyet aldım ama heniz bastırmadım şimdi bastırabilirmiyim? cezası varmıdır ? başka ilden alabilirmiyim ???

Konu İle İlgili Yorum Yaz