Sabıka Kaydı Alma

1

Adli Sicil Kaydı e-Devlet Sistemi Üzerinden Ücretsiz Alabilirsiniz.
e-Devlet’in sayesinde sabıka kaydı için adliyeye gidip sıra bekleme dönemi sona erdi. 1 TL ile PTT’den alınan e-Devlet şifresi ile 200’den fazla işlem yapmak mümkündü. e-Devlet’ sistemine giriş yapılarak Adalet bakanlığı kısmından sabıka kaydı alma bölümüne girerek gerekli bilgileri doldurarak sabıka kaydınızı alabilirsiniz. e-Devlet kapısından alınacak belgenin ne için kullanılacağı bilgisi, belgenin geçerliğinde etkili olduğundan, vatandaşlarımızın söz konusu belgeyi alma sürecinde bu bilgileri dikkatlice tanımlamaları gerekiyor.

sabıka kaydı alma

e-Devlet Kapısı kullanıcıları çıktı alarak bu belgeyi ilgili kurumlarla paylaşabilecek. Paylaşım yapılan kurum yetkilileri, e-Devlet Kapısı üzerinden giriş yaparak, belge üzerindeki barkod numarası ve belge sahibinin TC kimlik numarası ile belgenin orijinalini görüntüleyerek doğrulayabilecek. Böylece muhtemel sahteciliğin de önüne geçilmiş olacak.

Sabıka Kaydı Almak için Tıklayınız


e-Devlet Üzerinden Sabıka Kaydı Alınabilmesinin Koşulları


e-Devlet portalı üzerinden adli sicil sorgulama ekranına girildiğinde bir uyarı bulunuyor. Buna göre, adli sicil kaydı için bazı kısıtlamalar bulunuyor:

  • Bir kişi, günde en fazla 4 adet adli sicil sorgusu yapılabiliyor. Ancak yapılan sorgu sonunda dilediği kadar çıktı alınabiliyor.
  • Sabıka kaydı belgesinin nerede kullanılacağı bilgisinin tanımlanması önemli olarak belirtilmiş. Aksi durumda belgeyi ilgili kurumda kullanamayabilirsiniz.
  • Oluşturulacak belge üzerindeki barkod ve T.C. kimlik numarası üzerinden ilgili kurumun Adli Sicil Doğrulama Hizmeti ile geçerlilik sorgulaması yapılabileceği belirtilmiş.
  • Yukarıda belirtilen koşulların kabul edildiğine ilişkin kutu tıklanmazsa sorgu menüsü açılmıyor.

  1. zeynel abidin tırık diyor ki:

    sabıka kaydı

Konu İle İlgili Yorum Yaz