65 Yaş Üstü Ücretsiz Seyahat Kartı

7

65 Yaş Üstü Ücretsiz Seyahat Kartı

65 Yaş üzeri vatandaşların ay sonuna kadar nüfus cüzdanlarını gösterip otobüslere ücretsiz binebilecekleri bildirildi. bursa bu kart 65 yaş, ego 65 yaş kartı nereden alınır, İett 65 yaş kartı alma, 65 yaş üstü kartı nereden alınır? Evet bu soruların cevaplarını yazının devamında bulabileceksiniz.

65 yaş ücretsiz kart

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre 65 yaş üstü vatandaşlar toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlanacak. Ücretsiz kartı olan 65 yaş üstü vatandaşlarımız hem belediye otobüslerinden hem de özel halk otobüslerinden artık ücretsiz olarak faydalanmaktadırlar. Henüz 65 yaş üstü ücretsiz kartlarını almamış olanlar ise 30 Mart 2014 tarihine kadar, nüfus cüzdanlarını sürücülere gösterip Büyükşehir Belediyesi otobüslerine ücretsiz binebilecekler.

65 yaşını doldurmuş yolcularımızdan İndirimli Kart sahipleri, kartlarını güncelleyerek ücretsiz tarifeye geçebilirler. Bu uygulamayla yolculuk sırasında nüfus cüzdanı gösterimine gerek kalmayacaktır.

TARİFE ÜCRETİ
Ulaşım : Ücretsiz
Aktarma : Ücretsiz

İstanbul İETT Ücretsiz Kart Başvurusu

– Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
– 1 adet fotoğraf

Yukarıdaki belgeler ve kart bedeli ile birlikte Başvuru Merkezleri’ne gelerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca internet üzerindende kart başvurusu yapabilirsiniz.

İETT Sosyal Kart Başvurusu için Tıklayınız

60 Yaş Kartı bedeli 10 TL’dir.

Ankara Ücretsiz Kart Başvurusu

60 yaş kart sahipleri hangi saatlerde otobüslerden ücretsiz yararlanabilirler ?
Sabah 10:00-16:00 ile akşamları 19:00-24:00 saatleri arasında 60 yaş kartını göstererek EGO otobüslerinde seyahat ederler.

60 yaşını geçen vatandaşlar Yaşlı Serbest Kartını nasıl alabilirler ?
60 yaşını doldurmuş olan tüm vatandaşlarımızın Kuruluşumuz otobüslerinde 10:00 – 16:00 ve 19:00-24:00 saatleri arasında ücretsiz olarak yararlanmaları için Yaşlı Serbest Kartı verilmektedir.

Bursa Ücretsiz Kart Başvurusu

Vatandaşlar, bu hizmetlerden yararlanabilmesi için nüfus cüzdanı fotokopisi ve 1 adet fotoğraf ile birlikte Şehreküstü, Arabayatağı, Hamitler-Fethiye ve Üniversite metro istasyonlarındaki BURULAŞ şefliklerine başvuracak. Gemlik ilçesinde oturan vatandaşların Bukart alabilmek için şehir merkezine gelmesine gerek yok. Bu ilçede oturan vatandaşlar Gemlik’teki Burulaş ofisine giderek vize işlemlerini yaptırabilecek.

 • 60 yaş ve üstü Bukart’ı olanlar, ofise uğramadan Şehreküstü, Acemler ve Üniversite istasyonlarında bulunan vizematiklerde işlemlerini yapacak.
 • 60 yaş üstü Bukart’a sahip olan vatandaşlar bu hizmet için para ödemeyecek. Kartı olmayanınsa yeni kart çıkartmak için 20 lira ödemesi gerekiyor.
 • Bir kişiye günde 4 defa Bukart’la ücretsiz seyahat hakkı tanınacak. 4 defadan sonra indirimli tarifeden ücret alınacak.

Antalya Ücretsiz Kart Başvurusu

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve yaşlılık maaşı alan kişiler 65 yaş Kartı ile ücretsiz seyahat etme hakkına sahiptir. Belirtilen koşulları taşıyan ve elektronik kartı bulunmayan vatandaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilmesi için A-Kent işlem merkezlerinden elektronik kart almaları gerekmektedir.

4736 sayılı kanun gereğince 2022 sayılı yasa kapsamında olan 65 yaşını doldurmuş, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve yaşlılık maaşı alan kişiler 65 yaş Kartı ile ücretsiz seyahat etme hakkına sahiptir

02/08/2013 tarih 6495 sayılı kanunun 8. maddesi ve 03/09/2013 tarih 2013/09-333 sayılı UKOME genel kurul kararı ile 18.12.2013 tarihinden itibaren;
T.C. Vatandaşı olan 65 yaş üzeri ve %40 yada üzeri engelli vatandaşlarımız mevcut elektronik kartları ile tüm toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma hakkına sahiptir.
Belirtilen koşulları taşıyan ve elektronik kartı bulunmayan vatandaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilmesi için A-Kent işlem merkezlerinden elektronik kart almaları gerekmektedir.
Gerekli Belgeler :
1) Resimli Toplu Taşıma Kartı İstek başvuru formu
2) T.C. Nüfus Cüzdanı bürolarda görev yapan personele ibraz etmekle yükümlüdür.
Başvuru noktaları :
1) Çallı ve Otogar Tramway Gişesi,
2) Döşemealtı İşlem Merkezi,
3) A-Kent Merkez Ofis

Önemli Bilgi Notu:
1) Online başvuru yapanların toplu taşıma kartı istek formunu doldurmalarına gerek yoktur.
2) Kart ücreti 10 TL dir.
3) Kart başvurusu onaylanma aşamasında SMS yolu ile bilgi verilmektedir. Bilgi mesajından sonra kart kullanılabilir duruma geçmektedir.

 1. Emekli Musa diyor ki:

  Bursada gemlik,kurşunlu halk otobüslerine yalandan bir kağıt asmışlar bir aydan beri 65 yaşındakilere ulaşım bedava değil,demek burada ki ilgili belediye Sayın Başbakanımız Tayib Erdoğnanı takmıyor ve tanımıyor,bu rezillik daha ne kadar sürecek.

 2. Mustafa diyor ki:

  Bursada gemlik,kurşunlu halk otobüslerine yalandan bir kağıt asmışlar bir aydan beri 65 yaşındakilere ulaşım bedava değil,demek burada ki ilgili belediye Sayın Başbakanımız Tayib Erdoğnanı takmıyor ve tanımıyor,bu rezillik daha ne kadar sürecek.

 3. mehmet sener diyor ki:

  65 yas ustu kart anadolu yakasında nerdenalınacak

 4. gy diyor ki:

  Ankara’da 65 yaş üstü yaşlılar saat sınırlaması olmaksızın Metro ve Belediye Otobüslerinden ücretsiz olarak faydalanmaktadırlar.

 5. ismet koç diyor ki:

  evet emine hanim izah etmiş oldugu proplem aynen benimde başimdan geçmekde kart alindiyorlar şöförler ümraniyedeki kart alim merkezine başvurdum 15.mayis 2014 tarihinde verecegizdedi bunekadardogru yoksa başdanmi savdilar ? madem böyle biyasacıkdi bunu duzgun olarak uygalayalim herkafadan bises cikmasin ya kartlar dagitisin yada görevlilere tam bilgi verilsin kimlikle olmaz demekden vazgecsinler
  iyi çalişmalar

 6. emine diyor ki:

  merhaba ;
  bnm annem 66 babam 70 yasında iett otobüsünü bindiler kart istediler ben beyaz masayı aradım 65 yaş üstü olan kişiler kimliklerle yolculuk yapabilir dediler
  herkes farklı bişey söylüyor
  belediye şoförleri kart cıkarmalarını söylüyorlar yetkili yeri arıyoruz karta gerek yok diyorlar
  lütfen bu konuyla iligili bilgi verir misiniz

Konu İle İlgili Yorum Yaz