Adliyeden Bir Yazı Geldi

3

Adliyeden Bir Kâğıt Geldi!
Mahkeme, Cumhuriyet Savcılığı veya icra dairelerinden size gelen her “kâğıt” resmi bir işlem hakkında size bilgi vermek için gönderilmiştir. Bu kurumlar tarafından gönderilen kâğıda da “Tebligat” adı verilir.

Adliyeden Yazı Gelince Ne Yapmalıyım?
Üzerini dikkatle okursanız gereken tüm bilgilerin yazılı olduğunu göreceksiniz. Eğer bu bilgilerin karmaşık veya anlaşılmaz olduğu düşüncesinde iseniz bir avukatın yardımını alabilirsiniz. Adliyeden gelen her yazının resmi bir iş sebebiyle gönderildiğini ve büyük ihtimalle süreli olduğunu unutmayınız.

Tebligat Ne Hakkındadır?
Tebligat size bir hukuki işin haber verilmesi için gönderilmiştir. Devlet sizin aleyhinize olabilecek bir iş hakkında size haber vermekte ve sizin kendi hakkınızı savunmanızı beklemektedir. Unutmayınız ki tebligat her konuda olabilir. Tanık olarak çağrılmanız, borcunuz olduğu için aleyhinizde icra takibi başladığının bildirilmesi, dava gününün bildirilmesi gibi pek çok değişik konuda tebligat gönderilir. Hangi mahkeme veya makam tarafından ne sebeple gönderildiği tebligatın üzerinde yazılıdır. Lütfen dikkatle okuyunuz.

Tebligatı Kim Gönderdi Nereden Anlarım?
Tebligatın sol üst köşesinde gönderen makamın ismi yazılıdır. Örneğin; Manavgat 2. İcra Dairesi, Mardin Asliye Hukuk Mahkemesi gibi. Ayrıca hangi işe ait olduğunu belirten bir numara vardır. Bu numaraya esas numarası adı verilir.

Esas Numarası Nedir?
Kanun tasarı ve teklifleri ile denetim önergeleri ve diğer tezkerelerin niteliklerini ve kayıt sıralarını tanımlamak amacıyla verilen numaralardır. Örneğin kanun tasarıları (1/…), kanun teklifleri ise (2/…) esas numarası alır. Esas numarasının devamındaki sayı ise tasarı ve teklifin kayıt sırasını gösterir.

 1. ömer kaya diyor ki:

  boşanma ve nafaka davası geldi

 2. emin uzun diyor ki:

  icralık borcum varmı

 3. Sadettin ÖZGENÇ diyor ki:

  Merhabalar,
  Ben sürekli Almanya’da ikemet etmekte olup, İçişleri Bakanlığımızca İZİNLİ olarak T.C. Vatandaşlığından 2001 yılından itibaren ayrılmış bulunmaktayım. 14.01 2013 tarihinde Adalet Bakanlığımıza bilgi edinme amacıyla Sayı: 82280670-2013/205 başvuruma henüz cevap alamadım,İST.31.Sulh Mahkemesi Dosya No: 2012/ 186 tarafıma tebliğat ulaşmadığı halde adı geçen mahkemenin yazıişlerinden edindiğim malubat neticesinde itiraz dilekçesini 18.01.2013 tarihinde postaladım,
  Sonuç ve İstem: yukarıda dosya nosu belirtilen davamın akibeti ve 18.01.2013 tarihli İTİRAZ dilekçemin adı geçen Mh.Hakimliğine ulaşıp ulaşmadığı yönünde akibetinin tarafıma bilği verilmesini saygıyla arz ederim.
  Sadettin ÖZGENÇ (T.C.Nr: 14108411392 )

  Sürekli Adresim.
  Karlstr.16,
  45329 Essen-Almanya
  E-Mail: [email protected]
  Fax: 00 49 201 846 11 99

Konu İle İlgili Yorum Yaz