Askerlik Yaşı Kaç Oldu

20

Askerlik Yaşı Kaç Oldu, Askerlik Yaşı Değişti Mi sorularına Cumhurbaşkanı son noktayı koydu.

askerlik yaşı

Cumhurbaşakı Gül’ün onayladığı 6519 sayılı kanun ile askerlik yaşıda değiştirildi.

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Gül, 6519 sayılı “Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

ASKERE ALINMA YAŞI 20’DEN 21‘E ÇIKARILDI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan “Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”a göre, hava değişimi ve istirahat sürelerinin askerlikten sayılacak kısmı, uzun döneme tabi olanlar için 90 günden 30 güne, kısa döneme tabi olanlar için 45 günden 15 güne düşürüldü.

 • Düzenlemeyle celp dönemleri ve celp ile sevk esaslarını belirleme yetkisi, Milli Savunma Bakanlığına verildi. Her yıl yoklamalar sonucunda askere elverişli oldukları tespit edilenler, Genelkurmay Başkanlığının teklifi üzerine, Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek celp ve sevk esaslarına göre 21 yaşına girdikleri yıl askere alınmak üzere çağrılacak.
 • Barışta, muvazzaf ve yedek erbaş ve erlerden askere çağrıldıkları sırada tutuklu ve hükümlü bulunanlar, tahliyelerine kadar sevk edilmeyecek. Bunlardan askerlikle ilişiği olanlar tahliyelerinde serbest bırakılmayarak ilgili kolluk kuvvetlerince askerlik şubelerine teslim edilecek.

 • Askere alınmadan önce veya askeri yargının görev alanına girenler hariç askerlikleri sırasında işledikleri suçlardan dolayı bir yıl ve daha az süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza, kısa süreli hapis cezaları yerine, hükmedilen TCK uyarınca getirilen tedbirler veya adli para cezasına mahkum edilen er ve erbaşlar ile yedek subaylar hakkında verilen ceza ve tedbirlerin yerine getirilmesi, askerlik hizmetlerinin sonuna bırakılacak. Bu durumdakiler, terhis edildikleri zaman serbest bırakılmayıp cezalarının çektirilmesi için kıtalarınca bulundukları yerin cumhuriyet başsavcılıklarına teslim edilecek.

 

 • Bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya hükmedilenler, kıtalarınca bulundukları yerin cumhuriyet başsavcılıklarına teslim edilecek. Tahliye olanlar geri kalan askerlik hizmetlerini tamamlatılmak üzere en yakın askerlik şubesine teslim edilecek. İnfazları geri bırakılan mahkumiyetler için zaman aşımı işlemeyecek.

 

 • Tabi oldukları celp döneminde silah altına alınacakları bildirilmiş olan yedek subay aday adaylarından, sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak maksadıyla belirlenen tarihlerde yurt içinde askerlik şubesi başkanlıklarına gelmeyenler, yabancı ülkelerde bulundukları yerin elçilik veya konsolosluklarına başvurmayanlar ile sınıflandırılan yedek subay adaylarından askerlik şubesi başkanlıklarına gelip sevk tarihlerinde sevk evrakını almayanlar veya sevk evrakını alıp kendilerine verilen yol süresi sonunda sınıf okulu veya eğitim merkezine katılmayanlardan mazeretleri bulunmadığı anlaşılanlar, bakaya olarak kabul edilecek.

 

 • Terhis edilen yükümlüler için birlik komutanlığı veya kurum amirliğince terhis belgesi tanzim edilerek yükümlünün kendisine verilecek ve kayıtlı olduğu askerlik şubesine gönderilecek. Eksik hizmetle terhis edilenlerin; eksik hizmetleri ile askerlik yükümlülüğü esnasında yerine getirilemeyen hizmetten men cezaları nedeniyle eksik kalan hizmetler tamamlattırılacak. Eksik kalan hizmetin tamamlattırılmasıyla ilgili usul ve esaslar Genelkurmay Başkanlığı’nın görüşü alınarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Siz bu gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz aşağıdaki yorum alanında fikrinizi yazabilirsiniz.

 1. ömer diyor ki:

  ben 01.12.1995 dogumluyum merak ediyorum şunu askere gitme yaşı 21 çıkmış ben ise kimlikte 19 gösteriyorum aralıkta 19 yaşıma gircem ama kimlikce 20 olcam muane gelirmi yoksa yaşımı bekliyecem 21ri bilen var söleye bilirmi

 2. Mücahit diyor ki:

  Askere 20 yaşında mı gidecez yoksa 21 yaşında kime inanacağımızo şaşırdık kardeşim

 3. fırat budakoğlu diyor ki:

  03.09.1995 doğumluyum nezaman askere gideceğim.?

 4. OKAN TURAN diyor ki:

  1985 doğumluyum okul bitti daha ne kadar daha askere gitmeyebilirim maksimum zaman ve neler yaparak uzatabilirim bu donemi lütfen yardımcı olun bilgisi olan arkadaşlar..

 5. muhammet akkurt diyor ki:

  ben 03.06.1995 hazran dogumluyum askere nezaman gidecem

 6. Kudret tolaman diyor ki:

  bilgisi olan varsa biri cevap verebilirmi ?

 7. Kudret tolaman diyor ki:

  ben 05.02.1995 doğumluyum bu 21 yaş çıktı işler iyice karıştı ben şimdi 21 yaşındamı gitcem yoksa 20 yaşındamı gitcem ?

 8. sungur diyor ki:

  biz düsürürler diye düsünüyoruz bunlar yukarı cekiyolar kardesim bizimde planlarımız var oyuncakmı bu ya alla alla..

 9. ali diyor ki:

  kenan sen git muayneni ol kardeşim

 10. oğuzhan gezer diyor ki:

  1995 haziran 26 doğumluyum yaşıtlarımın askerliği geldi muane olanlar var fakat bana kağıt yada muane için haber gelmedi ???

  • mehmet güneş diyor ki:

   oguzhan cım muayne için ket felan gelmiyo ben 1994 domluyum mayısın dördüne askerim

 11. sedat diyor ki:

  bence 20 idealll di niye degiştirdinizki

 12. caenk diyor ki:

  mardinli hasan

 13. caenk diyor ki:

  ya sevinyodum gitcem diye emk…..d

 14. Kenan diyor ki:

  ben anlamıyorum birisi cıkıyor 20 diyor bırısı cıkıyor 21 dıyor bu oyuncakmı ya bı karar verın ona göre işlerimiz var bızımde hep engel atıyorsunuz önümüze Bu sene muayene olmaya gıdecez normalde sızın yuzunuzden gıdemıyoruz yarında 20 dersınız sonra asker kaçagı derler Bu Türkiyeye Noluyor Anlamıyorum Ben

 15. fiko diyor ki:

  bende 95 doğumluyum bu hiç iyi olmadı şimdi askerlik hayallerimiz vardı

 16. Yakisikli diyor ki:

  Foka bastık 2 seneden 3 e çıktı imı :)

 17. ferhat diyor ki:

  95 dogumluyum 21 yaş kanunu bence hiç iyi olmadı askerlık hayallerimize engeldi şimdim hayellerimizi bir yıl daha ertelememize sebebiyet oldu yine vatana can feda… NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

 18. Nihat deniz diyor ki:

  Bence 20 yaş en uygunuydu bende 95 li yim …..Uygun olan 20 idi

Konu İle İlgili Yorum Yaz