Bankada Unutulan Paralar için Son 6 gün

15

Türkiye’de faaliyet gösteren bankalarda son 10 yılda unutulan hesaplar için hak sahipleri, 15 Mayıs’a kadar ilgili bankalara başvurabilecek.

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na göre, bankalarda mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibince, en son işlem tarihinden itibaren 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi bulunuyor.

Zaman aşımına uğrayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar banka tarafından hak sahibine ulaşılamaması halinde, verilen ilanın ardından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) gelir kaydediliyor.

“Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zaman Aşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” gereğince, söz konusu kıymetlere ilişkin listeler bankalar tarafından kendi internet sitelerinde yayımlanırken eş zamanlı olarak da Fon’a gönderiliyor.

Söz konusu listeler Fon tarafından konsolide edilmiş olarak internet sitesinde (www.tmsf.org.tr) her yıl 1 Şubat-30 Nisan tarihleri arasında yer alıyor. Son işlem tarihi 2011 olup zaman aşımına uğrayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar için süreç bu yıl da 15 Mayıs’ta sona erecek.

Bankalar tarafından zaman aşımına uğrayan 50 lira üzeri hesap sahiplerine iadeli taahhütlü mektupla bildirim yapılması, bankaların ve Fon’un internet adresinde 1 Şubat-30 Nisan tarihleri arasında yayımlanması sonrasında 15 Mayıs tarihine kadar hak sahiplerince alınmayan tutarlar, gelir kaydedilmek üzere Fon’a devredilecek.

En çok 2010’da unuttuk

Alınan bilgiye göre, zaman aşımına uğrayan hesap sayısı 2007’de 199 bin, 2008’de 123 bin, 2009’da 109 bin, 2010’da 165 bin ve geçen yıl 248 bin oldu. Böylece son 5 yılda 844 bin hesap zaman aşımına uğradı.

TMSF’ye bu yolla aktarılan gelir ise 2007’de 27,9 milyon lira, 2008’de 16,9 milyon lira, 2009’da 19,2 milyon lira, 2010’da 37,3 milyon lira ve geçen yıl 42,6 milyon lira olarak gerçekleşti. Zaman aşımından dolayı son 5 yılda TMSF’ye 143,9 milyon lira gelir aktarıldı.

 1. şükrü özkan diyor ki:

  İstanbul Bankasındaki hesabımda 500.TL param kaldi sonra zıraat bankasina devredildi nasıl alabilirim. saygılar

 2. mehmet diyor ki:

  benim kücük cari hesabım baram vardı 20 yıl önce işbankasında nasıl alırım

 3. yavuz diyor ki:

  bimere şikayet maili atacam atamıyom şikayet alanı donuk

  • ADEM diyor ki:

   Merhaba e devlet kapısında bimer e başvuru var t.c başbakanlığın sitesindende yapa bilirsiniz.

   umarım yardımcı olmuştur.

 4. mahmut doğan diyor ki:

  bankalarda kulandığım kunut kredisi icin benden kesilen dosya masrafını nasıl alabilrim

 5. mahmut doğan diyor ki:

  her hangi bankada paramı unutulmuş isem tarafıma meyil olarak bildirmenizi arz ederim

 6. faysal diyor ki:

  bakada param var mı?

 7. faysal diyor ki:

  bankada param unutuldu mu?

 8. İBRAHİM ÇÜKÜREN diyor ki:

  KAHROLSUN BAHÇELİ KILIÇDAROĞLU VE DEMİRTAŞ.TUNCEL.KAPLAN….

 9. İBRAHİM ÇÜKÜREN diyor ki:

  NASIL YORUMLARIM GÜZELMİ. BEĞENDİNİZMİ.

 10. İBRAHİM ÇÜKÜREN diyor ki:

  İŞ BANKASI KAHROLSUN BATSIN GÖREVLİLERİ TRAFİK KAZASINA UĞRASIN KOLLARI AYAKLARI KOPSUN ADNAN—BALİ.NİN.

 11. İBRAHİM ÇÜKÜREN diyor ki:

  HEPSİNİ YAĞSIZ KAZIĞA OTURTALIM.ÖCALANI KAZIĞA OTURTALIM.OPEZEVENK CANİDE PKK YI CEZAEVİNDEN YÖNETİYOR. DEVLET SADECE SEYREDİYOR.YAZIKLAR OLSUN……………………………..DÖVLETE.

 12. İBRAHİM ÇÜKÜREN diyor ki:

  İŞBANKASI.4850000.YTL PARALARIMI YEDİLER-ÖDEMİYORLAR. TÜM İŞ BANKASI ÇALIŞANLARINI DEVLET ÖLDÜRSÜN.İŞKENCE YAPSIN TIRNAKLARINI KERPETENLE SÖKSÜN…………………09.10.2012……………..SAAT…………………………………09.59.

 13. ulviye diyor ki:

  1258015076 hesap numarası ile Tasarruf Teşvik Personel kartı tarafıma verilmiş, 1986 da da maaşımdan kesinti yapılmıştı.Daha sonra ödemeler yapıldığında kurumumda böyle bir kesinti olmadığı söylendi.Kartımı yeni buldum. Başvuruda bulunduğum halde tarafıma bilgi verilmedi.Bankaya sorduğumda şahsıma ait paranın olmadığı söylendi.
  Madem böyle bir kesinti söz konusu değilse neden bana kart ve hesap numarası verildi?

Konu İle İlgili Yorum Yaz