Gelir Tespit Formu

28

Gelir Testi Formunda hangi maddeler yer alıyor?

Genel sağlık sigortalısı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayanlar ile statüsü sona eren kişilerin SGK tarafından re’sen tescil edileceğini dile getiren Turan, “Bu kişiler için, gelir testleri sonuçlandırılıncaya kadar prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz günlük tutarı prime esas asgari kazanç tutarı olarak esas alınarak primleri tahakkuk ettirilir. Re’sen genel sağlık sigortası tescili yapılan kişilerin gelir testi işlemleri, SGK veya ilgili vakıf tarafından ailenin yazılı muvafakati alınarak vakıf tarafından sonuçlandırılır. Kendisine gelir testi yapılmasını istemeyenler ile genel sağlık sigortası tescilinin yapıldığına dair tebligatın yapıldığı tarihten itibaren bir ay içinde gelir testi yapılması yönünde muvafakat vermeyenlerin gelirleri asgari ücretin iki katı olarak kabul edilir. Gelir testine tâbi tutulacak kişinin gelir testini yaptırmak üzere vakfa bizzat yazılı başvurusu esastır. Ancak, kişiye kanuni temsilci atanması durumunda, bu kişi adına başvuru işlemi kanuni temsilcisi, özürlülük ve yaşlılık gibi nedenlerle bizzat başvuruda bulunamayacak olanların ise vekili tarafından yapılır. Aynı aileden birden fazla kişinin gelir testine tâbi tutulacak kişi olması hâlinde aynı form ile başvuru yapılır. Aynı aile üyelerinden biri veya birkaçı başvuruda bulunsa bile başvuru formunda hanede yaşayan tüm fertlere ait bilgiler yer alır. Gelir testine tâbi tutulacak kişilerden, aile içinde kişi başına düşen gelirinin asgari ücretin iki katından fazla olduğunu beyan edenler için gelir testi yapılmaksızın, beyan edilen gelir esas alınarak genel sağlık sigortası tescili yapılır” dedi.

Başvuru için gerekli belgeler

Gelir tespiti yapılması için başvuracak kişilerin gelir tespitine esas teşkil edecek göstergeleri içeren başvuru formu ile müracaat edeceğini belirten Turan, “Ancak, başvuru işleminin kanuni temsilciler tarafından yapılması hâlinde mahkemeden alınmış karar örneği, vekil tarafından başvuru yapılması hâlinde vekâletname örneği başvuru formuna eklenir” diye konuştu.

Başvurunun ön incelemesi

Gelir tespitinde aynı hane içinde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük ana ve büyük babadan oluşan aileye ilişkin ön incelemenin BSYHP üzerinden yapılacağını vurgulayan Turan, “Ön inceleme sonrasında 5510 sayılı Kanunun 60’ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) numaralı alt bendi ile (g) bendi kapsamı dışında genel sağlık sigortalısı ve/veya bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olduğu tespit edilenler değerlendirmeye alınmaz. Ön inceleme sonucunda haklarında gelir tespiti yapılamayacağı kararı verilen bu kişilere,

Hane ziyaretleri

Başvuru formunda beyan edilen bilgiler doğrultusunda yapılan gelir testi sonucunu doğrulamak amacıyla hane ziyaretlerinin gerçekleştirileceğini ifade eden Turan, “Genel sağlık sigortalısı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayanlar ile genel sağlık sigortalılığı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsü sona erenler için gelir tespiti yapılır. Gelir tespiti yapılan genel sağlık sigortalılarının gerekli görülen hâllerde ve/veya genel sağlık sigortalılarının gelir durumlarının değişmesi sonucu gelir tespitinin yenilenmesi taleplerinin yerinde bulunması ya da vakıf ve/veya SGK tarafından gelir durumlarının değiştiğinin tespit edilmesi hâlinde, 14’üncü madde esaslarına göre gelir tespitleri yeniden yapılır” şeklinde konuştu.

Soru: Emekli bir babayım. Aile gelir testi yapılırken aynı yerde ikamet eden 18 yaşını doldurmuş geliri olmayan erkek veya kız çocuklar babanın geliri aile geliri olarak mı sayılacak yoksa her biri bir aile olarak mı dikkate alınacak bu konuyu açarsanız memnun oluruz?

Cevap: Örneğin emekli bir baba olarak aylık geliriniz 1000 TL ise, eş ve iki çocuğa sahip iseniz aylık geliriniz dörde bölünecek ve çıkan bu rakam 295,50 TL’den düşük olduğundan bedelsiz olarak sağlık yardımından yararlanılacak. Aylık gelirinizin birey başına 295,50 TL ila 886,50 TL arasında çıkarsa çocuklarınız için ayrı ayrı aylık 35,50’şer TL GSS primi ödemek durumunda olacaksınız.

Şevket Tezel – Sözcü

 1. sabahattin turan diyor ki:

  merhaba
  emekli sandığı memur emeklisiyim
  oğlum için akev de burs alabilmesi için alile gelir beyanı istiyorlar bu belgeyi nereden alabilirim.
  ilginiz için şimdiden teşekkürler

 2. Rabia diyor ki:

  Mrb ben 18 yaşını Mayıs ayında doldurdum babamın sigortasından yararlanıyordum ama 18 yaşını doldurduğum için kesildi. Normalde kız çoçuklarda evlenene kadar yararlanılmıyor muydu ? Gss borcum olduğunu öğrendim gidip gelir testi yaptırdım ama borcumda henüz bi değişiklik olmadı bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

 3. ismet diyor ki:

  Ben devlet memuruyum. 16.06.2014 tarihinde 25 yaşına giren ve Üniversitede okuyan çocuğum, 25 yaşına girdiği için çalıştığım kurumdan Sosyal Güvenlik yönünden otomatikman benim üzerimden düştü. Gelir Tesbiti yaptırmak istediğimiz zaman, 26 yaşından gün alması gerekir diyorlar aradaki (25) yaş ne olacak? ( 1 yıl hangi kurumdan faydalanacak)?. GENEL SAĞLIK SİGORTASINDAN nasıl faydalanırız. KENDİMİZİ ARASATTA KALMIŞ GİBİ HİSSEDİYORUZ.

 4. genel saglik sikortasi diyor ki:

  32 yasinda universte okumaktayim evli 3 cocuk babasiyim yurt disinda ogrenim gormekteyim .yurtdisindan gelir testimi nasil yaptiririm genel saglik sikortasindan nasil faydalanirim

 5. sercan diyor ki:

  öncelıkle bu kanundan hıc haberım yoktu ve bu kanun (yasa) 22.05.2012 tarıh arasında cıkmıs bende 18.05.2012 tarıhınden askerden geldım, o esnada iş aradım ve 22.09.2012 tarıh ınde işe basladım ,,
  lakın bani de 25 aylık borclu cıkarmıslar yani 3.267 tl lık calıstıgım halde sgklı oldugum halde bu borc neyın nesı ? hıc bır seyden haberımız olmadıgı takdırde cunku asker den gelmış bır genc ın psıkolojısı normal olabılırmı ? ve devlet bu konuda cok genış ve rahat sanırım iş bulmak onlar ıcın cok kolay 4 ay işsiz kaldım ama benı 3.267 tl borclu cıkarmıslar? aldımız para 1100. zaten her ay vergı kesılıyor 160-170 tl. daha ne yapmaya calısıyorlar anlamıs degılım ben bu borca ıtıraz edıyorum sanırım nefes almakta para olmus ? bu neyın zıhnıyetı anlamıs degılım… otrdugu yerden para kazanacksın benden alıp dıgerlerıne vereceksın bızım sucum ne calışmak mı alın terıyle para kazanmak mı ?

 6. menekşe diyor ki:

  Merhaba benim 1çocugum var esimden bosandim bi gelirim yok çalışmıyorumbabamlarda kaliyorum babam da emekli dpy ye bursluk sinavina cocugumu sokmak istiyorum ama yıllık gelir yerine ne yazmam gerekiyor açiklarmisiniz acil lutfen

 7. hande diyor ki:

  Merhabalar, ben üniversite öğrencisiyim ve babamın sağlık sigortasından yararlanıyordum şu anda part-time bir işe başladım ve aldığım ücret part-time asgari ücret bu durumda gelir tespiti yaptırmam gerekli mi?

  • ecem diyor ki:

   Hande. Ben de part-time çalıştım. sigortanı tam yatırmıyorlar. gelir testi yaptırmalısın. çünkü borçlu çıkarırlar.

 8. Türker diyor ki:

  Ben 18 yaşında üniversite öğrencisiyim. Bana gelir testi yaptırmamı söyleyen kağıt gelmiş. Ben bu gelir testinden muaf değil miyim?

  “18 YAŞ ÜSTÜ ÇOCUKLAR
  6- 18 yaşın üzerindeki çocukların durumu ne olacaktır?
  18 yaşın üzerindeki erkek çocuklar, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek
  öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayanlar, ana veya
  babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edecektir. Yani, bu kişilerin her yıl
  öğrenci belgelerini sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine göndermesi
  yeterli olacaktır”

  Yukardakine göre benim gelir testi yaptırmamam gerek. Ama yine de gelir testi istenmiş benden? Ben sırf bu gelir testi yüzünden memlekete giderek derslerimden geri kalmak mı zorundayım?

 9. İsimsiz diyor ki:

  Yazmayı unuttum. Başvuru formunda gelir kısmını boş bırakmıştım. Diğer bilgileri eskisiz doldurmuştum.Tespit eve gelip yapılacağı için başvuru formuna yazmanın fazla bir ehemmiyeti yok gibi.

 10. İsimsiz diyor ki:

  Gelir tespiti için kaymakamlıktaki yardımlaşam vakfına gittim başvuru yaptım 42 gün sonra eve geldiler. Babamın gelirini çalışıp çalışmadığımı sordular babamın borcu olup olmadığını yazdılar benimde öğrenim borcum vardı ama onu yazmadılar. Kaç kardeşsiniz , evinzde sabit telefon var mı? Güneş enerjisi var mı ? Bulaşık makinesi var mı ?
  Başka gideriniz var mı? Gelirimiz 2000 tl idi. 1100 lira falan giderimiz vardı. Bunun dışında taksitlerimiz duğunu ve çalışmadığımı söyledim. Evde 3 kişiyiz. Gelirimi yanlış söylemeyip durumumu makul bir dille anlattım. Bir hafta sonra gidip sonucu öğrendim. 2 hafta sonra gidilmesi daha uygun olur. Ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğim.

 11. perihan erdoğan diyor ki:

  çalışan anneyim 3 tane öğrencim var ve eşim işsiz aile yardımı nasıl alabilirim sgklıyım

 12. yasin yiğit diyor ki:

  ben gelir testi yaptırmak istemedim sgk ya gittim dilekce verdim belli bir miktar cezası varmış o kadar gelir testi yaptırmak daha zor gitmediğin yer kalmıyo

 13. pinar diyor ki:

  merhaba

  ben hic bir geliri olamayan insanim. babam emekli sandigindan emekli. 1960 dogumluyum. babamdan dolayi saglik sigortasi nasil yaptirabilirim?

  yeni bir kanun cikmis para odemem gerekecekmis . gelirim olmadigi icin odemem yapmam mumkun degil. sanirim aktivasyon yapmam lazimmis ama nasil olacagini bilmedim.

  lutfen bana ne yapmam gerektigini bildirirmiisniz

  tesekkurler

 14. emıne diyor ki:

  bıde ne zaman yaralanabılecegız 2 aydan fazla oldu

 15. emıne diyor ki:

  mrb ben acıkogretım okuyordum ama suan gıtmıyom erkek kardesm de unıwersıte sınswıns gırcek kız kardesmde on altı yasında yasında ve calısmıyor okumuyor da yanı kısaca altı kardesz we aynı ewde kalıyoz annem we babamda ewlı olan abımın sıgortasın dan yaralanıyorlar gelır testını kendı adıma yaptım we 22 yasında bı bayanım we de bekarım bı sorun olur mu benım gelır testı yapmam adıma yoksa hepımız de ayrı ayrı mı gelır testı yaptırmamz gerekıyordu bı abım bıze bakıyor bız calısmıyoz cwbınızı beklıyom

 16. arzu diyor ki:

  MERHABA İYİ ÇALIŞMALAR..

  30 YAŞINDA İŞ DEN 3 AY ÖNCE AYRILAN,ŞUAN HİÇBİR GELİRİ BULUNMAYAN ( ERKEK) YAKINIM SSK SAĞLIK HİZMETİNDEN YARARLANABİLMESİ İÇİN NE YAPMALIDIR? 30 YAŞINDA OLDUĞUNDAN BİLDİĞİM KADARI İLE EMEKLİ OLAN BABASINDAN DA YARARLANAMAMAKTA PEKİ BU DURUMDA.
  KAYMAKAMLIĞA GELİR TESBİTİ İÇİN GİTTİĞİNDE GELİRİ OLMADIĞI HALDE HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEMESİ İSTENİR Mİ ? PROSÜDÜR NEDİR ?TEŞEKKÜRLER..

 17. nergis diyor ki:

  iyi akşamlar benim bir sorum olacak ben emekliyim eşim vefat etti ve eşimden de maaş alıyorum bir tane kızım var 25 yaşından büyük kızım çalışmıyor babasının saglığından yararlanmaktadır ve babasından ölüm maaş almaktadır ve de kızım isteğe baglı bagkurdan pirim yatırmaktadır … bu durumda benim gelir testi yaptırmam gerekli mi veya kızımın yaptırması gerekli mi ayrıca kızımın bu sene içerisinde çalışma durumu var o bu yıl çalışacagı için kızımın şimdiden ve ya benim gelir testi yaptırmam gerekiyor mu bilgilendir misiniz teşekkür ederim

 18. ayşe diyor ki:

  benim evlilik dışı çoçüğüm var çalışmıyorum kızkardeşim ve eşiyle kalıyoruz gelir testi yaptırmam gerekiyormu gerekiyorsa hangi evraklarla müracat etmeliyim

 19. ertan diyor ki:

  Nazlı’ya cevap, anladığım kadarıyla bayansınız dolayısıyla babanızın sağlık güvencesinden faydalanıyorsunuz, gelir testi yaptırmanıza prim ödemenize gerek yok.

  Zübeyde Kodan’a cevap: Oğlunuz üniversite okuduğuna dair bir belgeyle başvurduğu takdirde gelir testine girmeyecek çünkü 25 yaşın altında. Kızınız için zaten problem yok.

  Filiz Aktaş’a cevap: sizin durumunuz biraz karışık, çalışmıyor olsaydınız eşinizin sigortasından faydalanacaktınız ama part time çalıştığınız için gelir testi gerekiyor. Bu da kanunun birçok tuhaflığından birisi.

 20. FİLİZ AKTAŞ diyor ki:

  benim part time çalışıyorum. eşimin sigortası tam ödeniyor. benim gelir testi yapacağımı söylüyorlar
  yaptıracakmıyım bilgi almak istiyorum.

 21. ZÜBEYDE KODAN diyor ki:

  eşim ve ben emekliyiz. oğlum 24 yaşında üniversitede okuyor. kızım 14 yaşında 8. sınıf. eşim ve benim aylık geliri 2300 lira gelir tespiti yaptıracakmıyız?

 22. Nazlı diyor ki:

  Merhaba ben 27 yaşındayım Daha önce çalıştığım için sigorta girişim de var. Ancak şu an işsizim. Evli değilim. Annem ve babamla kalıyorum. Babam ssk’dan emekli, annem de çalışmıyor. Babamın Emekli maaşı 800 civarında. Bu durumda gelir testi yaptırdığımda primi ödeyen taraf kim olur. Ayrıca testi babam mı yoksa ben mi yaptırmalıyım? Yoksa ikimiz tek form mu dolduracağız.

 23. canan zengin diyor ki:

  esim tarafından ssklı olarak bakılıyorum gelır tespiti yaptırmamız gerekıyormu

 24. ersin diyor ki:

  Gelir tespitinden bahsediyorsunuz ama bunu nerede hangi kurumlar tarafından yapıldığını bahsetmiyorsunuz başvuru yapılabilecek kurum ve kuruluşların listesinden neden kimse bahsetmiyor ?

 25. elif elik diyor ki:

  ben ev hanımıyım eşim daha önceden ssk idi fakat bir senedir ssk sının çıkışı verildi bu yüzden ben ve oğlum mağduruz çünkü eşim ile aramızdaki sorunlar nedeni ile eşim her hangi bir şekilde ben ve oğlumun sağlık güvncemizi karşılamıyor ben bu yeni sistemden faydalanabilir miyim bana yardımcı oln lütfen

Konu İle İlgili Yorum Yaz