Gelir Tespiti Nasıl Yapılır

1

Gelir Tespiti Nasıl Yapılır

  • SGK, yıl içinde vizesi dolan yeşil kartlılar ile sistemde hiç kaydı olmayan kişileri, asgari ücret düzeyinde gelirleri var olarak kabul edip resen tescil edecek.
  • Kişiler SYD Vakfı’na başvurduklarında başvuruları alınarak SOYBİS sorgusu ile hane ziyaretleri yapılacak ve gelir durumları puanlama formülüne göre tespit edilecek. Sistem üzerinden 90 günde bir kişilerin durumunun değişip değişmediği otomatik olarak kontrol edilecek.
  • Gelir testi sonucunda; 2012 yılında, aile içindeki kişi başına geliri 295.5 TL’den düşük olarak tespit edilen kişilerin primleri devlet tarafından ödenecek ve bu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecekler. Aile içindeki kişi başına geliri; 295.5 TL ile 886.5 TL arasında olanlar 35 TL; 886,5 TL ile 1.773 TL arasında olanlar 106 TL, 1.773 TL’nin üzerinde olanlar da 212 TL prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek. Brüt asgari ücrete endekslenen primler, asgari ücret arttıkça yükselecek.

Gelir testinde ikamet adresi anne babasıyla aynı olanların aile gelirini, hatta önemli borç ve giderlerini öğrenip bildirmesi gerekiyor. Yani aile gelirine ortak gibi değerlendirilecek. Kişi başı aile geliri biraz yüksek çıkanlar, geliri gizleyemeyenler zararlı çıkacak, pirim ödeyecek.

Gelir testi için son başvuru tarihi 31 Ocak. Sürenin uzatılması beklenmekte.Yeşil kartlılar için ise vize bitim tarihi.

Bir bloger arkadaşımızın gelir testi müracaatında “Evimi kontrol için ziyaret etmenizi kabul ediyorum” diye yazı imzalatmışlar. İmzalamasa gelir testi müracaatı kabul edilmeyecek miydi belirsiz. Şayet ev ziyareti yasalsa ve buna göre zorunluysa neden böyle imzalı kabule ihtiyaç duyulduğu meçhul. Reddedilirse “acaba sağlık hizmeti alamayacak mıyım?” kuşkusu yaratacağından, zorlayıcı bir yanı da var.

SOYBİS ( Sosyal Yardım Bilgi Sistemi )Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS) sosyal yardım ağının genişleterek muhtaç kişilere yardım sağladığı gibi, çözümler üretiyor. Bir sosyal yardım modeli geliştirimli bulunuyor ve ana hatları şöyle:

Sosyal yardım için başvuruda bulunanlar, yaş, meslek ve sağlık durumları açısından incelemeye tabi tutulacak.. Bu kesimden çalışabilir durumda olanlar ayıklanacak. Çalışabilir durumda olan kişiler, meslek kurslarına yönlendirilerek, İş-Kur’a kayıtlı hale getirilecek. Meslek sahibi yapılarak, uygun işlere yerleştirilecek. Çalışabilir durumda olup, meslek sahibi yapılamayan kişiler de toplum yararına kamu hizmetlerinde çalıştırılacak. Ağaç dikme, okul boyama, çevre temizliği gibi işler verilecek. Bunları yapmayı kabul etmeyenlere sosyal yardım verilmeyecek. Sağlık sorunları veya yaşları nedeniyle hiçbir işte çalışmaya uygun olmayanlar da yoksulluk puanlarına göre yardım alacak.

SOYBİS’e ilk 15 gün içinde kayıt yaptıran kişi sayısı 152 bin olmuş. Bakanlık bu kişilerden 15 bin kişinin gelir testlerini tamamlamış ve yaklaşık yüzde 80’inin hiçbir geliri olmadığı tespit etmiş. Sosyal yardım almak istediği halde kamu hizmeti yapmaya yanaşmayan yaklaşık 450 bin kişinin Yeşil Kart’ı ise iptal edilmiş bulunuyor. İptal edilen yeşil kartlar dolayısıyla da toplam sağlık giderlerinden  700 milyon liranın üzerinde tasarruf elde edilmiş.

  1. yıldız ordu diyor ki:

    ssk çalışan anneye kreş yardımı nasıl alıcaz

Konu İle İlgili Yorum Yaz