GSS Affı

61

GSS AFFIGSS Affı, Genel Sağlık Sigortası Af, 2013 GSS Prim Affı, GSS Affı çıkacak mı?

GSS prim borçuları için af çıkartılması ile ilgili SGK’da çalışma başlatıldığını belirtti. Aftan yaklaşık 5 milyon kişinin yararlanacağı belirtiliyor.

Yapılan çalışma tamamlandığında GSS primi ödemek zorunda olup da ödemeyenler ile sosyal güvencesi olmayan ve GSS tescili yaptırmayanlar yararlanacak. Ayrıca anne ve babasından sağlık yardımı alamayanlar da (25 yaş üzeri öğrenciliği sona eren yüksek okulu bitirmiş ya da devam eden erkek öğrenciler) af için başvurabilecek.

Genel sağlık sigortasında (GSS) zamanında ödenmeyen primlerin gecikme faizlerine af getirilmesi ve borçların yeniden yapılandırılmasını içeren çalışma sessiz sedasız yürütülüyor. Sosyal güvenlik reformuyla birlikte genel sağlık sigortası kapsamına giren ve primlerini kendi ödemek yükümlülüğünde olan kişilerin prim borçlarında ciddi yükseliş var. Ödenemeyen primlerin 6 milyar TL’ye yaklaştığı belirtiliyor. Yeniden yapılandırma borcun daha fazla yükselmemesi için yapılacak. TESK Başkanı Bendevi Palandöken “Nefes alınması için; GSS primlerinde yeniden yapılandırma çalışması beklentimiz var” dedi.
2012 itibariyle tümüyle uygulamaya giren genel sağlık sigortası sistemi, sağlık sigortasında isteğe bağlı olma durumunu ortadan kaldırıyor ve herkesi sisteme dahil ediyor. Bu kapsamda 8 milyon yeşil kartlı dışarıda bırakıldığında 5 milyon civarında kişinin primlerini kendi ödeyerek sağlık sigortası imkanlarından yararlanması gerekiyor. Ancak primini kendi ödeyerek genel sağlık sigortasına girenlerin borçlarında son dönemde ciddi bir artış dikkat çekiyor. Nisan itibariyle 5 milyar TL civarında olan borcun son aylarda 6 milyar TL’ye yaklaştığı belirtiliyor. Birikmiş prim borcu olanlar, 2 aydan sonra sağlık hizmetinden yararlanamıyor.

DURUMUNA BAKTIRIN

Yetkililer herkesin mutlaka GSS durumuna baktırması gerektiğini belirterek, bunun için en yakın SGK merkezine gidilmesini tavsiye etti. Bu merkezlerden GSS prim borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Borçlular bu çalışma ile affa uğrayabilecek.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI AFFI

GSS Affı Var mı? Şu an için yok ama olmayacak bir konu değil.

Olası İhtimal Yorumları;

İhtimal Yorumu 1:İlk genel seçimi geçtim, ilk belediye seçimlerinde, yani muhtemelen seneye gündeme gelecek olan konu.biliyorsunuz 2011 seçimlerinden önceki 1 sene boyunca doktora muayene ücretsiz, ilaç farkı az, eczanede reçete başına ekstra ücret istenmiyordu. seçimlerden sonra haşırt diye soktular bu genel sağlık sigortası ve yanındaki diğer uygulamaları. bizim saf vatandaşımız da verdi oyunu “bak akp sağlıkta devrim yaptı” diye. yaptı tabi amk, yaptı. senin anandan babandan aldığın 3 kuruş yardıma, kıyıda köşede biriktirdiğin paraya göz dikerek sağlıkta devrim yaptı.

İhtimal Yorumu 2: er ya da geç çıkartılacak olan af.

hastanenin önünden geçmeden, haberim bile olmadan bana 2000 tl borç çıkartan devlet, eğer bunu ödememi bekliyorsa büyük bir yanılgı içinde. evden, anneanne ve diğer akrabalardan utanarak aldığım paralarla sosyalleşebilirken, kredi kartı borçlarımı ucu ucuna* ödeyebiliyorken; şimdi hiçbir şey yapmayıp, bulabildiğim tüm parayı prim ödemeye mi ayıracağım?

 1. borçlu diyor ki:

  erkeksen yayınla diyen mal,yalak herif..işi olmayıpta bu hükümete borçlu olanların borcu toplansın hepsi sana girsin serefsiz

 2. xkan59 diyor ki:

  böyle bişey olurmu ya nasıl devlet bu haberimiz olmadan bizi borçlandırdı buna bir çözüm bulması lazım ben saglıktan yararlanmadığım borcu neden ödeyim insanları enayi yerine koyuyorlar resmen yazıklar olsun başımızdaki ülkeyi yönetenlere

 3. xkan59 diyor ki:

  böyle bişey olurmu ya nasıl devlet bu haberimiz olmadan bizi borçlandırdı buna bir çözüm bulmasını lazım ben saglıktan yararlanmadığım borcu neden ödeyim insanları enayi yerine koyuyorlar resmen

 4. vatandaş diyor ki:

  sosyal devleti milleti soymak anlayan bir başbakana her seçimde oy veren halkım iki ucu … degnek size girmeden sesinizi çıkartın artık ! yoksa işsizlerden dönecek buı çark

 5. komedi diyor ki:

  ben eşimden boşandım çeyiz yardımı almıştım daha o bitmeden bana 560 tl civarı borç çıkarttılar. sgk ya gittim yanlış hatırlamıyorsam 26. ncı madde olması lazım çeyiz yardımı geri ödemesi bitmeyenler gss prim borcu ödemiyorlar yazıyordu bunu söylediğimde memur bana öyle bir şey yok dedi ve gss borcunu ödemek zorunda olduğumu söyledi. Neyse ki ben ödemeye devam ettim hiç bir gelirim yada üzerime ait bir şey olmadığı halde.. geçen ay sgk ya yeniden gittim çeyiz yardımı geri ödemesi bitti babamdan aldığım maaş bağlandı gss yi ödemeye devam edecek miyim diye sormak için şans işte tesadüfen bağlı olduğum sgk nın genel müdür yardımcısıyla sohbet esnasında aslında o parayı boşuna ödediğimi öğrendim. dilekçe verdim ve ayın 8 nden sonra paramı geri alabileceğimi(ilk yatırdığım 150 tl hariç) söylemişti 13 gün oluyor dediği tarihin üstünden geçeli hala para hesabımda değil :) arkadaşlar benim gibi bir sürü insan var bilinçsiz memurlarımız yüzünden. borç çıktığında gelir testi yaptırın ve mümkünse gittiğiniz sgk nın müdürü yada genel müdürüyle irtibata geçin. memurlarımız çok eğitimliler hiçbir şeyden haberleri yok :)

  BU ARADA GENEL MÜDÜRYARDIMCISI İLE KONUŞTUĞUMDA HERHANGİ BİR BİLGİMİZ OLMADAN NASIL ÇIKIYOR BU BORÇ DEDİĞİMDE ADAM BANA GÜLEREK ŞUNU SÖYLEDİ “RESMİ GAZETEDE VE TELEVİZYONDA SADECE 1 GÜN YAYINLANMIŞ HABERLERDE DENK GELDİYSE ŞANSINIZA”

 6. borcu ben hayatta odemem amk diyor ki:

  2300 tl borcum gozukuyodu gelir testi yaptirdim borc 840 tlye inmis bunlar neyin kafasini yasiyor milletin haberi yok neyin borcu bu zaten zar zor geciniyoruz bide bu borcu mu oducez bi nasil devlettir arkadas af kesinlikle cikmasi lazim

 7. OKAN CAN diyor ki:

  ARKADAŞLAR BEN DE ANLAMADIM BU OLAYI_?
  KİMSE DOGRU DÜRÜST HABERDAR DEĞİL KEN BU KANUNDAN .BİR BAKIYOR (BENİM GİBİ)2010 TL BORÇ VAR.
  VATANDAŞI BİLİÇLENDİRMEDEN NASIL BOYLE BİR HATA YAPDI BU HÜKÜMET ANLAMADIM,
  OYSA YAPMIŞ OLDUGU ŞEYLER İİYİ İDİ.AMA BU ŞEKİLDE OLMADI BE DOSTUM.
  BUNUN AFFA UGRAMASI VE GEREKLİ BİR ŞEKILDE VATANDAŞ BİLİNÇLENDİRİLMELİ VE DAHA SONRA EGER BORÇ OLURSA ALIRSINIZ_?
  ZATEN KIT KANAAT GEÇİNİYORKEN BEN NASIL ÖDEYEYİM 2010 TL._?
  SAYIN BAŞBAKANIM BU KONUDA GEREKEN ADIMI ATACAKDIR.
  HER KEZ BU KONUDAN MADUR .
  EGER MECLİSDE OTURAN VEKİLLER MİLLET TİN VEKİLİ İSE LER BU KONUDA GEREKEN ATILIMI YAPARAK HALKA KARŞI GÖREVLERİNİ İFA EDERLER.YOKSA BEN HAKKIMI HELAL ETMIYORUM BU HERKES BİLSİN..

 8. mehmet diyor ki:

  arkadaşlar alamazlar diye bir olay yok eğer çalışıyorsanız ve maaşınız banka ya yatıyorsa haciz işlemi başlatırlar.Ben üniversite öğrencisiyim hala üniversiteye devam ediyorum ve benim borçum 3094 tl hangi akıl mantıkla bana bu borçu çıkartıyorlar anlamadım ama bu hükümet ne yapsa az bu millete allah belanızı versin çoluğunuzdan çoğunuzdan çıkartsın ağızıma başka şeyler geliyor da büyüklerimden utanıyorum şuan elime geçseler varya boğazlarında mum eritir tıkarım şerefsiz dümbuk gavatları.

  • komedi diyor ki:

   lise dönemi yada üniversite döneminde staj görüyorsunuz ya sadece iş kazalarına karşın bir sigorta yapılıyor. sigorta girişiniz olduysa o borç çıkmaya mecbur :) insanları hırsızlığa sürükleyen devlet büyüklerimiz var..!

 9. Eren diyor ki:

  2012-2013 sonuna dek hiçbir kurumda çalışmadım. 2014′ün 2. ayında çalışmaya başladım ve 2012-2013 yıllarından 2700 lira borçlu olduğum bilgisi sigorta ekranıma yansıdı. Dün gelir tespiti yaptırdım, gelir tespiti yapılırken, 2014′de aldığım maaş da dahil edildi. Üniversite’de okuyan kardeşim dahil edilmedi. El insaf diyorum hakkımı helal etmiyorum.

 10. Eren diyor ki:

  2012-2013 sonuna dek hiçbir kurumda çalışmadım. 2014’ün 2. ayında çalışmaya başladım ve 2012-2013 yıllarından 2700 lira borçlu olduğum bilgisi sigorta ekranıma yansıdı. Gelir tespiti yapılırken, 2014’de aldığım maaş da dahil edildi. El insaf diyorum hakkımı helal etmiyorum.

 11. betul diyor ki:

  baslıycam bu devlete .allah belanızı versın sızın iş yokken 2500 bın borcum cıktı .bu nedır ya evımı gecındırıcegız paramı oduycegız

 12. betul diyor ki:

  baslıycam bu devlete .allah belanızı versın sızın iş yokken 2500 bın borcum cıktı

 13. ismail korkmaz diyor ki:

  Devletin millete borçlu olması gerekirken millet devlete borçlandırılıyor. Kim ne derse desin devlet artık haddini aşmıştır. Vesselam…

 14. aysenur diyor ki:

  arkadaslar bugun aldıgım habere gore borclar sılınıyormus bn pazartesı gunu halledecegım bnm de 6.000 tl borcm var halledebılırsem mutlaka sızı bılgılendırırım

 15. murat diyor ki:

  yazık bıde hak yemeyız dıyolar bu resmen resmi hak yeme
  zorunlu alınan primin her kuruşu 10000 katı çıkar umarım 7 sülalesinden.

 16. Emrah diyor ki:

  Ayrıca çocuk hasta oldu hastaneden ilaç yazdılar eczaneye gittim borcun var dediler 3 ilaca 60 Tl aldılar, Hani 18 yasına kadar devlet destegindeydi çocukların hastahane masrafları, Yalan dolan baskabişey yok garibanı kim vurursa…

 17. Emrah diyor ki:

  Daha böyle saçmalık görmedim 11 Ay’dır işsizim 1 çocugum var üstüne birde 1,500TL borç çıkartmışlar.Gittim sosyal yarımlaşmaya gelir testi yaptır bundan sonrası için borç gelmesin dediler, SGK’ya gittim yapılacak suan birşey yok dediler, itiraz dilekçesi ver dediler verdim sonuç yok.Enson bimere mail attım onda da bişiey yok.Her ülkede çalışmayana destek varken bizim ülkede çalışmayandan para alınıyor.Ben evli adamım 11 aydır işim yok etrafta günlük 20 tlye iş bulursam gidiyorum kirayamı yetecek çocugun masrafına mı devlete mi hangisine anlayamadım.

 18. tarık diyor ki:

  Hiç bi şeyden haberim yok ogün tvde gss magdurlarının feryadını gördüm ve gss borç sorgulamaya girdim bi baktimki 4.560 tl borcum çıkmiş bu ne iştir yaw eyyy devletmısın nesın ben senın bu zamana kadar hiç saglıgından yararlanmadım benı neden borçlandırıyosun. Ayıp ayıp bu insanlara yazık degilmi bu nesin cezası madem benim iyiligimi istiyorsun illa ben gelip benim gelirim buh kadarmı diyeyim elinin altında bilgisayar var benim tüm bilgilerim orda neden bana ceza yazıyosun ,neymişde ben halkımın iyiligini istiyorum yaw bırakın bunları yaw insanları maffettınız ayıp ayıp bu ceza neyın nesiiiii gelinde benden 4560tlyı alın tabi alabılırsenız

 19. arif diyor ki:

  ben daha 22 yaşındayım ssk ile işe başlamadan önce böyle derdim yoktu 2 aydır çalışıyorum aldığım maaş 750 tl gss ye olan borcum 3.265.50 tl diye borç çıkartıyo ben bunu nasıl öderim gerçi sorun yok bu parayı benden alabilecek kendine güvenen varsa gelsin vermeyi düşünmüyorum asla da vermem 750 tl ile borçlarımı mı kapatıyım yoksa pirim mi ödeyim saçmalıga bakarmısın kardeşim kim alacaksa gelsin benden bu parayı :):):):):):)

 20. VELİ diyor ki:

  arkadaş böyle bir sistem olabilir mi 2000 lira borç gelmiş nasıl ödeyeceğim garibanı soyuyorlar hazmedemiyorum

 21. vatandaş diyor ki:

  prim borcumu ödemeyen sağlık hşzmetinden yararlanamıyorsa, borç neyin borcu?

 22. madur diyor ki:

  askerden geldım borcumun basladıgını 4 ay sonra ogrendım ılk ogrendıgımde rakam 800 lıra ıdı 10 gun sonra tekrar baktıgımda bu rakamın ustune 2400 lıra daha eklenmıs bende hıc bır mudahalede bulunmadım af cıkacak dedıler dıye ama goruyorum kı af maf yok bu 3200 lırayı ne oderım nede odeyecek durumum var bu kadar ınsan’a yazık degılmı bırde devlet dalga gecer gıbı af cıkacak ve devlet mılyarları kaybedecek dıye yazmıslar sankı onlardan cıkan bırsey varmıs gıbı ama unutmasınlar onlara bu para gırmeyecek gırecek olan sey bellıdır…

 23. ÖZGE diyor ki:

  GSS’ ye 3.254 lira borcum varmış tufah olan şu ki öğrenciyim ve annemin üzerinden sigortam vardı.hastahaneye gittiğimde de eczanede ilaç ve reçete parası ödüyorum.
  her 6 ayda bir bulunduğum ilçede sigortamı yeniliyordum. son 1 aydır sigortamı yeniletemedim ve bu bunun nedeni de üniversitede olduğum ilde kpss kursuna katılmamdan dolayı çok yoğun olmam ve eve gidince bunu yine yeniletirim diye düşünmemdi.

 24. Bunuda yayınla diyor ki:

  İnsancıklar borçları çıkan vatandaşlar size ben düzgün bir bilgi vereyim de borcunuz katlanmasın, Gidiyorsunuz sgk ya valiliğe gelir tespiti yaptırıyorsunuz geliriniz zaten düşük çıkar ise yani işsiz iseniz hiç geliriniz yok ise kayıt altında görünen borcunuz sıfırlanıyor zaten, yok geliriniz belli bir rakam da düşük bir miktar aylık hesaplanıyor, eğer gelir bildirimi yapmazsanız en yüksek ten borçlu görünüyorsunuz. PARANIZ GELİRİNİZ YOKSA KİMSE SİZDEN PARA İSTEMİYOR USTUNE SAGLIK KURUM VE HIZMETLERINDEN BEDAVA FAYDALANIYORSUNUZ. Çok konusup ta sallamayın hukumete

  • ayhan biber diyor ki:

   Saçmalamayı bırak.Yasayı iyice incele,ondan sonra yorum yap.Doğru,sen işsizsen,herhangi bir gelirin yoksa senden para almıyor;almıyor da senin adına anandan, babandan tahsil ediyor.Var mı,yok mu diye sormuyor.Senin dünyadan haberin yok..Yasayı iyice incelemeni tavsiye ederim.!!

   • Eda diyor ki:

    işsiz herhangi bir gelirim yada üstüme kayıtlı bir şey olmadığı halde 2. nci dereceden ödeme yaptım bu kuruma :) o yüzden hiç kimseden değil direk şahıstan tahsil ediliyor ayhan bey. yasadan sgk memurlarının dahi haberi yokken şu yorumu atan şahsın haberinin olmaması ve bilinçsizce konuşmasına şaşırmamalı..

  • kaya diyor ki:

   sayın cok bılmıs hanım efendı sen calısıyosun tm calısmayanlar bu ısten sonra haberı olanlar ne yapacak adam kanun cıkarıyo resmı gazetede yayınladım dıo turkıyede kac kısı resmı gazete okuyo yada kac kısı gazete alıo ole senın gıbı sallamayla olmuyo bu ısler bı ıs yapılırken her turlu olacagı dusunmesı lazım sonucta devlet ınsan yararına calısmalı zararına deıl anladın mı

 25. ErkeksenYayınla diyor ki:

  Ne anlatıyorsunuz lan sız uslubunuza sokayım sıteye bak yazdıklarına bak girdik sandık ki resmi bir site yorumlara bak hele. Gidip gelir bildirimi yapacaksınız gelirinize göre aylık ödenecek bir miktar çıkartıyorlar, benimkisi aylık 42 tl tuttu, eğer gelirin düşük ise zaten hiç ödeme yapmıyorsun Çakallar ne maval okuyosunuz meydanı boş buldunuz sallıyorsunuz. Saglık kurumlarından cuzi bir miktar karsılıgında faydalanacaksınız veyahut hıc para odemeden. Bana haber verıldı taaa aylar oncesınden ılk basladıgında ben onemsemedım bırıkmıs borcum, kendı sorumsuzlugum, hıc bır saglık hızmetınden de faydalanmadım borclu oldugum ıcın, ha bır af cıkarsa ıyı olur tabi, sonucta saglık hızmetlerınden bır kere bıle faydalanmadık. Neyın sıyasetını yapıyorsunuz, eksık yok mu elbette var ama yapılan guzel seylerın hatırına bıraz ınsan olun kıbar olun demıyorum ınsan olun. Senın anandan babandan aldıgın 3 kurus yardım kagıt uzerınde gelırın olarak gorunuyormuda sana odeme cıkıyor kardes.

Konu İle İlgili Yorum Yaz