GSS Primi Nereye Ödenecek

14

Yılbaşında yürürlüğe giren GSS’den sonra gelir testi sistemi başlıyor. Hiç sosyal güvencesi olmayanlar teste göre belirlenip sigortalanacak

Genel Sağlık Sigortası Primleri gelir testinizi yaptırdıkdan sonra düzenli olarak ödemeleri SGK’ya yapılacak.

Sosyal güvencesi, yeşil kartı olmayana da sağlık hizmeti kapısını açan Genel Sağlık Sigortası (GSS), 1 Ocak’ta uygulamaya girdi. Yeşil kartlılar Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredildi. Şimdi sosyal güvencesi olmayanlar için “gelir testi” sistemi devreye giriyor. Gelir testi uygulamasını, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yürütecek. Testi, 900 ilçede bulunan bakanlığa bağlı sosyal dayanışma vakıfları yapacak. Bakanlık, bazı bölgelerde de aileleri bizzat ziyaret ederek yerinde test uygulaması yürütecek. Bu ay sonuna kadar sosyal güvencesi bulunmayan herkesin gelir testi için bulundukları ildeki sosyal yardım vakfına başvurması gerekiyor. 2012 yılı asgari ücret rakamlarına göre, aylık aile içi kişi başı geliri 296 liradan az olduğu tespit edilenler, prim ödemeden GSS’li olacaklar. Yapılan teste göre aile içi kişi başı gelir 296 ila 886 lira arasında çıkarsa, aileden bir kişi ayda 35 lira prim ödeyecek. Diğer aile bireyleri bu kişi üzerinden bakmakla yükümlü olunan kişi olarak GSS’li sayılacaklar. Dolayısıyla ailede herkes GSS kapsamına alınmış olacak. Geliri, 887 lira ila bin 773 lira arasında olanlar 107 lira ödeyecek. Geliri, bin 773 liranın üzerinde olanlar ise 213 lira prim ödeyecek.

 

GELİR TESTİNDE NELERE BAKILACAK?
Gelir testi yapılırken aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan haklar dikkate alınarak aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı tespit edilecek. Buna göre, ailenin puanlaması yapılacak. Gerekirse hane ziyareti yapılarak ailenin ekonomik durumu gözlemlenecek. Gelir testinde aynı hanede yaşayan eş, evli olmayan çocuklar ile büyük anne ve büyük baba dikkate alınacak. Yani ailenin toplam geliri kişi sayısına bölünerek bulunacak.

YEŞİL KARTLILARA DA TEST YAPILACAK
Yeşil kart süresi dolanlar da artık kaymakamlıklara değil bu vakıflara giderek müracaat edip, gelir testine girecek. Mevcut yeşil kartı olanlar bunları kullanmaya devam edecek; kartlarının vize tarihine kadar sağlık yardımlarından yararlanacaklar. Vize tarihi dolduğunda ise bir ay içinde sosyal yardım vakıflarına gelir testi için başvuruda bulunacaklar. Gelir testinden geçenler yine ücretsiz/primsiz GSS’li sayılacak.

 1. TUNCAY diyor ki:

  MAHŞERRRRRRRR GÜNÜ İKİ ELİM YAKASINDADIR HAKKIMIDA HARAM EDECEGİM YASA YI ÇIKARANLARA VE BU PARAYI ALANLARA BENİM CALIŞMADIGIM HALDE BİN LİRA BORCUM VAR MIŞ BU NASIL ADALET BU NASIL VİCDANSIZLIK ALLAH SİZİ YOK EDE KÖR KUYULARDA SÜRÜNDÜRE ŞEREFSİZLER AHLAKSIZLAR HIRSIZLAR HARAMZADELER NASI BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ HER AY 50 TL HESABINIZA BORC ACIK ACIK HIRSIZLIK AHLAKSIZLIK KALDIRIN ŞU GSS Yİ BUNDAN ÖNCE BÖYLE BİŞEY YOKTU BU NE YAA ACIGI KAPATMAK İÇİN GSS DİYE BİŞEY CIKARIYORLAR OLAN MİLLETE OLYOR DUYUN SESİMİZİİİİİ

 2. murat diyor ki:

  benim genelsağlık sigorta borcum cıktı 3000 tl kadar her günde faiz koyuyor ne yapmam gerekiyor gss cıktığında ve ben askerdeydim ne yapmam gerekiyor lutfen arkadaşlar bilğisi olan yardımcı olsun

 3. Latif diyor ki:

  Ben düzenli olarak gss yi yatırıyordum.bir kaç ay önce geciktirdiğim için yatıramamıştım.şimdi borcum görünmüyor bende para yatıramadığım için sağlıktan faydalanamıyorum.Ne yapmam gerekiyor yardım eder misiniz?

 4. daniyal diyor ki:

  2022 den maaş alan 27 yş dakı oglumun maası ve gss tescili İPTAL edildi,,oglum adına gelr testi yaptırdım,,G1 DEN PRIM ÖDEMESİ GEREKIR DENDİ,, bankaya gittiğimde “kaydınız da borcunuzda gözuknuyor”denildi…web sitelerinde 20 gun içinde sgk dan tebliğat gelecek diye yazıyor,,,kaymakamlıktan böyle bir sey söylenmedi,,,,
  1.sgk tebliğatınımı bekleyecegiz.
  2.yatırılmayanprımlere FAİZ UYGULANIYORMU,,,YADA HACİZ sözkonusumu.
  3.agır özurlusune bile sahıp cıkmayan devlet,,birde hastaneye GİTMESSE BİLE PRİM ÖDEME MECBURIYETİ GETİRİYOR…hukuksuzlugu,hukuka uydurdular da vicdanları nasıl degişecek,yada varmı bilmiyorum.
  4.50 yıl dr yuzu görmeyenler bile GSS PRIMINI ÖDEMEK zorunda..bunun adı DEVRIM MI “ASRIN SOYGUNUMU” saygılar.

 5. birgül diyor ki:

  benimde borcum varmış fakat banada bi tebliğat gelmedi

 6. yaşar diyor ki:

  ben ileşimden ayrıldım fakat resmiolarak boşanamadım 5 yıldır şuanda yaşadığım eşimle evlendim sağlık sıgortası veya kendisigortamdan nasıl yararlandıra bilirim kanunen bunun caresiyokmu

 7. cabbar herkes diyor ki:

  koyun olursa ahali ne yapsın ehli kamil veli ne saglıgı ne gss si ya bir insanın gönül rızası olmadan GSS ADI ALTINDA YASA YOLUYLA ALINAN HARAMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM PARADIR VE BEN MAHŞERRRRRRRR GÜNÜ İKİ ELİM YAKASINDADIR HAKKIMIDA HARAM EDECEGİM YASA YI ÇIKARANLARA VE BU PARAYI ALANLARA

 8. hüseyin diyor ki:

  Benim gss prim borcum 1179 tl niye bu kadar çok bu primin hesaplamasi nasıl oluyor. Beni bilgilendirirseniz sevinirim

 9. beyza diyor ki:

  mrb, eşim üzerinden sigortalıydım fakat eşim işten çıktıktan sonra bu genel sağlık sigortasına başvurdum kendim daha sonra benim adıma tebligat kağıdı geldi eşim sigortalıyken neden benim adıma tebligat geldi acaba.ayrıca daha sonra hiç ödeme yapmadık şuan karşımıza 300 lira borç çıktı yine benim adıma bu genel sağlık sigortasındanmı kaynaklıdır? eşimin sigortası başladı fakat 1 ayı doldurmasına rağmen yararlanamıyoruz şubatın 23 ünde yararlanabilirsiniz dediler acaba borçlu olduğumuz içinmi bu şekil bir uygulamada bulundular bilgilendirirseniz sevinirim.

 10. kemal akbaş diyor ki:

  sosyal yardım vakfına gelir testi için başvurdum. hala bir sonuç alamadım. ne kadar bekleyeceğim.sağlık yardımı alamıyorum.yaşa takılan emekli grubundayım.

 11. GSS ÇALIŞANI diyor ki:

  PRİM ÇIKANLARA TEBLİĞAT GİDER PRİM ÇIKMAYANLARA GİTMEZ SİZ SADECE SGK YA UĞRAYIP SİSTEM ÜZERİNDEN ONAYLAYIN VEYA AKTİF HALE GETİRİN TAMAMDIR.

 12. mert erdin diyor ki:

  Evet bu yasanin niyeti cok iyi ama yanlislari cok , mesela 212 tl olan ust sinirda aylik prim odeyecegime , ayni paraya butun ozel sigorta sigorta sirketlerince saglanan en pahali ozel hastanelere giderim . Komikmidir nedir.

 13. BEKİR KARABAŞ diyor ki:

  gss yasası çıktığı gibi başvurduk.sanırım 3-4 ay oldu ama hala kağıdımız gelmedi.sgk ya gittik.evine kağıt gelmeyenler beklemesin dediler.nereye para yatıracağımızı bilmiyoruz.ben hastaneye nasıl gideceğim hala kapsama alanında değilim.lütfen beni bilgilendirin.
  BEKİR KARABAŞ BURSA NİLÜFER

  • cabbar herkes diyor ki:

   yasa çıktıgı gibi niye başvurdun ki çokmu lazımdı koyun olursa ahali ne yapsın ehli kamil veli

Konu İle İlgili Yorum Yaz