Kredi Kartı Aidatını Geri Alma

11

Kredi Kartı Aidatını Geri Alma
Yargıtay, vatandaşın 10 yıl geriye dönük olarak kredi kartı aidatını almasının yolunu açtı. Buna göre, tek kartı olan bir kişinin bankadan alacağı tutar 500 lirayı bulacak.

Kredi kartları konusunda Yargıtay’ın aldığı son karar, tüketiciler için en az 500 liralık bir alacağı da beraberinde getirebilir. Yargıtay’ın son kararı ile artık tüketiciler kart aidatlarını 10 yıl geriye dönük olarak geri alabilecek. Üstelik burada faiz işletilmesi de söz konusu olabilecek. Kabaca bir hesaplama ile tek kredi kartı olan bir kişinin ortalama 50 lira yıllık kart aidatı ödediği düşünülürse, bankadan alacağı tutar 500 lirayı bulabilecek. Vatandaşların birden çok kredi kartı olabileceği ve bir hanedeki kart sayısının 3-4 adedi bulabileceği dikkate alınırsa da, bir ailenin bankada biriken aidat parasının ortalama 2 bin TL’yi bulabilmesi söz konusu oluyor.

FAİZİYLE GERİ ALIN

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, yaptığı açıklamada, Yargıtay’ın kararının emsal niteliğinde olduğunu belirterek, haklarını aramak isteyen tüm vatandaşlara yardım edileceğini ifade etti. Bankalardan kart aidatlarını geri alabilmek için öncelikle bankaya yazılı olarak müracaat etmek gerekiyor. Bankanın ödemeye yanaşmadığı durumlarda ise Yargıtay’ın kararı emsal gösterilerek il ve ilçelerdeki hakem heyetlerine dava açmak mümkün oluyor.

 • Bankaların istediği kart aidatları da farklılık gösteriyor. Kimi bankalar düşük ücret isterken, bazılarında rakam 150 lirayı buluyor. Bankalar kartın niteliğine göre ücretini de yükseltiyor.

DOSYA MASRAFINA İADE KARARI

Konut kredisi kullananlara da yargıdan müjdeli haber geldi. Kayseri’de Tüketici Mahkemesi, bir bankanın konut kredisi kullanan tüketiciden aldığı dosya masrafının tamamı ile ekspertiz ücretinin tüketiciye geri ödenmesine hükmetti. Mahkeme, müşteriye verilen sözleşmede yer almayan bin liralık dosya masrafı ile 330 liralık ekspertiz ücretinin tüketiciye iade edilmesi gerektiğini bildirdi.

Bankaya Dilekçe Örneği

…………BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Bankanızın…….kredi kartı numarası …..numaralı….. kredi kartımı…./…/2…. Tarihinden itibaren düzenli olarak kullanmaktayım.

Bugüne dek, Bankanız tarafından “Yılık Üyelik Aidatı” adı altında tarafımdan talep edilen tüm aidatları da bankanıza ödedim. Ancak tüketici mahkemeleri ve Yargıtay kararları uyarınca, kredi kartlarından yıllık üyelik aidatı tahsil edilmesinin haksız şart niteliğinde olduğu ve geriye dönük olarak 10 yıl boyunca talep edilebileceği sabit olmuştur. Bu itibarla 2001 Aralık-2011 Aralık yılları arasında bankanıza ödemiş olduğum tüm yıllık üyelik aidatlarının (Varsa ek kredi kartı da eklenmelidir) defaten tarafıma iade edilmesini, aksi halde alacağımın faizi ile birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini de bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.

Saygılarımla,

Ad-Soyad

İmza ve adres

Tüketici Haklarına Başvura Yapma

Bankalar ile anlaşmazlık olduğunda kaymakamlıklardaki hakem heyetleri davalara bakıyor. Buralara müracaat ücretsiz olarak kabul ediliyor ve matbu dilekçeler bulunuyor. Aidat kesildiğine dair kart ekstreniz ve banka ile sözleşmenizi alarak gerekli müracaatta bulunabilirsiniz.

 1. Mehmet Ali Karaçam diyor ki:

  Merhaba.
  Benim birkaç bankadan kredi kartım vardı. Çoğunu kart aidatı aldıkları için iptal ettirdim.
  Şimdi İş Bankası Kart Aidatı listesini vermemek için diretiyor.
  Bir de Finansbank’ın 10 yıllık kredi kartı aidatı listesiyle bugün Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdum. Fakat son 2 yılı isteyebileceğimi ve ödenebileceğini söylediler. 10 Yıl geriye doğru alınabileceğini biliyordum. Yeni bir değişiklik mi oldu acaba?

 2. ergin karabulak diyor ki:

  iş bankası kartımı 1 yıl evvel kapatırmıştım.üyelik aidatımı alabilirmiyim.

 3. mehmet emin diyor ki:

  Bir sorum olacaktı. Sadece aidatlar mı ödeniyor yoksa nakit avans faizlerininde geri ödemesi yapılıyor mu ?

 4. ADNAN diyor ki:

  bu olaya sahsı yaklaşmamak lazım madem kanun var devlet olaya el atmasılazımdı burda emsal davalardan başvuru var devlet kımın ne aldığını kımın ne kestıgını bılır bence kredılerde 50 sayfa onumuze serılınce kesılen ve alacağımız mıktar yazması lazım prosudur her bankada aynı olması lazım ve bunu herkes oyle bılmesı lazım zaten kımse okumadan ımza atılıyor maddeler her bankada aynı olması lazım ve o ıs rafa kaldırılması lazım ayrıca merkez bankası tmsf de soyle yapabılır kım ne hakkı varsa bankada dava açılmadan paranın gerı yatması lazım cunku aman bosver banka aldığı parayı gerı verırmı dıyen cok ınsan var 5 mılyon insan varsa müracaat eden 20 bın kışı ya var ya yok nerede kaldı hukuk hakım savcılara burda bır ısı dusmuyormu yanı devlet ne için var halk için saygılar ben sahsen dava acmıyacam cunku bankaya başvurdum 75 lıra daha ıstedıler gıdın deneyın ıstersenız yanı uğraşılmaz alan aldı bırsey dıyemem ama sansa aldıkları kesın

 5. BURAK diyor ki:

  KREDİ KARTI AİDATLARINI 10 YILA KADAR ALABİLİRSİNİZ BEN ALDIM ÖNCE DİLEKÇE YAZIN BANKAYA VERİN VE BİR SURETİNİDE VERDİĞİNİZ MEMURA VEYA MÜDÜRE ONAYLATIN BU ÖNEMLİ 3071 SAYILI DİLEKÇE KANUNU GEREĞİNCE EN GEÇ BİR AY İÇİNDE DİLEKÇEYE CEVAP VERMEZLER İSE TÜKETİCİ HALARINA MÜRACAAT EDİN YOĞUNLUĞA GÖRE 2-3 AY İÇİNDE SONUÇLANIYOR DİLEKÇENİZ DÜZGÜN VE TUTARLI OLURSA % 90 LEHİNİZE KARAR VERİLİYOR ONUNLA BANKAYA GİDİP PARANIZI ALIN BANKA SOYGUNUNA TÜKETİCİ OLARAK DUR DİYELİM HAKKINIZI SONUNA KADAR ARAYIN EĞER BANKA HAKEM HEYETİ KARARINA TÜKETİCİ MAHKEMESİNDE İTİRAZ EDERSE ETSİN SAVUNMANIZI BORÇLAR KANUNU 125 MADDEYE DAYANDIRIN 10 YILA KADAR PARANIZI ALABİLECEĞİNİZİ BELİRTİN,4611 SAYILI BANKA KANUNU MADDE:24 SİZE KARTINIZDAN NE ZAMAN NE KADAR KART AİDATI BU MADDEYE GÖRE KESTİĞİNİ SÖYLEMEK VE VERMEK ZORUNDALAR.BENİM DAVAMI TÜKETİCİ MAHKEMESİNE BANKA TAŞIDI AVKAT TUTMADAN KENDİ SAVUNMAMI YAPTIM 2 YIL SONUNDA İKİ DAVAYIDA KAZANDIM O BANKADAN OLAN KARTLARIMIDA PROTOSTO ETMEK VE TÜKETİCİ YE DÜZGÜN BANKACILIK HİZMETİ VERMEDİĞİNDEN KAPATTIM ASLA O BANKA İLE İŞLEM YAPMIYORUM TÜKETİCİLER BİRLİK OLURSAK BİZİM BANKALARA DEĞİL BANKALARIN TÜKETİCİYE İHTİYACI VAR HER BANKA ALTI AYDA TÜKETİCİDEN 6-6.5 MİLYAR PARA KAZANDIĞINI AÇIKLIYOR BU PARALARI ONLARA BİZ FAİZDEN KAZANDIRIYORUZ FAİZ LOBİSİNE DUR DİYELİM TÜKETİCİLER OLARAK BİRBİRİMİZE YARDIMCI OLALIM VE TÜKETİCİ FARKINDALIĞI OLUŞTURALIM.

 6. koray diyor ki:

  Teb is bankasi ve garanti kredi kartlarim var teb i 1 yıl once kapattım garanti yi 2ay önce açtırdım işbankasınını kartını 3 yildır kullanıyorum ve citibank tan 2 kere 5000 tl is bankasindan1kere kredi kullandim buna göre kac tl alacagim var

 7. arif bicer diyor ki:

  bırde hesap isletım ucretı adı altında para alıyorlar..bankalar bızden ac

 8. kenan koç diyor ki:

  4 adet kredi kartım vardı 7 yıldır kullanıyorum arayıp kart aidatını iptal etmek istedim ama herseferinde şu kadar alışveriş yapın iade edelim dediler hiç kart aidatını geri alamadım verdiyim kart aidatları sanırım 2000 bin tlden fazladır

 9. gürsel öncü diyor ki:

  2 adet kredi kartım vardı. bunları iptal ettim.yapı kıredideb vort kart ve akbanktan akses kredi kartı yaklasık bu 2 kartı 8 ile 10 sene kullandım. ayrıca her iki bankadan şahsıma tükedici krediside kullandım.dosya masrafı olarak benden250 300 tl civarında parada kestiler.şimdi bende her türk vatandası gibi yasalrdan faydalanmak istiyorum ve ya ardımlarınızı beklıyorum ne yapmam lazım.banabildirirmisiniz.

 10. şengül yeşiloğlu diyor ki:

  BEN 2 KARTIMI KAPATTIRDIM VAKIFBAK VE YAPIKREDİ KARTIMI KAÇ KEZ TELEFONDA YILLIK KART AİDATININ İPTALİNİ İSTEDİM İADE ETMEDİLER BENDE KIZDIM KARTIMI İPTAL ETTİRDİM.BANKALAR KANUN FALAN TANIMIYO

Konu İle İlgili Yorum Yaz