Oy Kullanmama Cezası

100

2014 oy kullanmama cezasıOy Kullanmama Cezası, Seçimlerde oy kullanmama cezası, 2014 Yerel Seçimlerde Oy kullanmama cezası

Oy verme kütüğü ile sandık listesinde kayıtlı olan ve oy kullanma yeterliliği bulunan her vatandaş, Anayasa Değişikliği Paketi ile ilgili halkoylamasına katılacak.

Yüksek Seçim Kurulu, 3376 sayılı “Anayasa değişikliğinin halk oyuna sunulması hakkında kanun’un 6/3 maddesine göre mazereti olmadan sandığa gitmeyenlere verilecek cezayı güncelledi.

2014 Yerel Seçimlerde Oy Kullanmama Cezası Ne kadar ?

9 Ocak 2010 tarihli Maliye Bakanlığı Parasal Sınırlar ve Oranları Hakkındaki Genel Tebliği’ dikkate alınarak seçimler oy kullanmamanın cezası 22 TL olarak belirlendi.

Hastalık, ölüm, yurt dışına gitmek zorunda kalmak gibi geçerli bir mazeretle sandığa gidemeyenler üç ay içinde ilgili ilçe seçim kuruluna başvuracaklar ve bu para kendilerinden tahsil edilmeyecek

Editör Notu :  Bu ülkede oy kullanmak bir haktır, zorunluluk değil.  Ceza söylentileri seçime katılımı yükseltmek için her seçimden önce çıkar fakat uygulamaya geçtiği henüz görülmemiştir.  Karar sizin sizde aşağıdaki alandan yorum yapabilir görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

 1. vedat diyor ki:

  Arkadaşlar ceza olduğunu sanmıyorum.Çünkü son 3 seçimde oy kullanamadım çeşitli nedenlerden ötürü. Ama bir vatandaşlık görevidir oy kullanmak,bu görevi yerine getirsek daha makbul olacaktır

 2. serkan diyor ki:

  ben kullanmadım bakalım gelicekmi ceza :)

 3. emirhan diyor ki:

  şimdi benim bi yakınım saat 16:10 da oy vermeye gitti saatini bilmiodu ama oy kullanmak için içeri almadılar ceza ödetirlermi???? acil cevap yazarmısın !!!!!

 4. mihraç diyor ki:

  iş dolayısıyla oy kullanmaya gidemedim herhangibii bir ceza gelirmi

 5. m.kubacık diyor ki:

  ben işci vatandaşım madi sıkıntım var onun icin marmarite calışyorum gelmem gitmem kazandım bir aylık param gider. ceza neolur acaba

  • is diyor ki:

   insallah gelmez. ben de ogrenciyim cok para gidip gelmek 2 aylik harcligim. burs da yok ne yapayim.

 6. efsun diyor ki:

  yalnız bi çok sitede suan 200,00 tl ceza yazıyo ve kararın kesin olduğu söyleniyo böyle bi durum gerçekten varmı ?

 7. kaya diyor ki:

  bizim kısa süre önce cenazemiz oldu seçim düşünecek halimizde yok açıkcası ceza 22,tl sanırım daha yüksek gelme olanagı olur mu ?

 8. hüseyin diyor ki:

  22 tl . Iyi de :) bu zamana kadar oy kullan mayanlardan para talep edilmemis :) arkadaşlar :) eğer ikametkağıniz farklı yerde ise hiç gerek Yok kim ne yapsın sizin 1 oyu

 9. Cihan diyor ki:

  Merhaba, benim bir sorum olacaktı “Sandık Kurulu Seçmen Üye” adı altında bir evrak tebliğ edildi herhangi bir partiye mensup değilim ancak devlet memuru olarak görev yapmaktayım kurumda çıkarılan listede de adım oldugunu sanmıyorum çünkü listeleri hazırlayan memur arkadaşa üstüne basa basa görev almak istemediğimi belirttim buna rağmen görev bir şekilde yazılmış göreve gitmesem cezai yaptırımı ne olur yada herhangi bir ceza almama sebep olur mu? çünkü oy kullanmayanlara bile senelerdir ceza ceza deniyor ama senelerdir oy vermediği için ceza yemiş bir insan tanımadım beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

 10. erkan diyor ki:

  kardeş bulunduğum bölgeden oy kullanmak için gidip tekrar geri dönmek 35/40 tl ye mal olacak.cezası daha cazip bence =)

  • Admin diyor ki:

   Elbette sizin tercihiniz zaten bu tutarı ödeyeceğiniz kesin değil.

  • Mesut diyor ki:

   Maliyete göre kullanmamak daha iyi :)

   Bende kullanmadım bunun cezasımı olur anlamış değilim. Hiç biri bana uymuyor oy vermnek istemiyorum illa diretmek niye? Özgür bir ülkede yaşamıyor muyuz?

 11. eda diyor ki:

  ben öğrenciyim ikametim başka yerde acaba ben okuduğum yerde oy kullanabilirmiyim kimlikle gitsm oy kulanabilir miyim

  • Admin diyor ki:

   Okuduğunuz yerde oy kullanamassınız. İkamet kaydınız nerede ise o bölgede oy kullanabilirsiniz.

 12. sercan avcı diyor ki:

  yaa oy kullanmak haktır zorunluluk değil denmiş ama oykullanmak hak olduğu kadar çile de beaa….

 13. Beyza diyor ki:

  Ben Öğrenciyim bu seçimler için evime gidip oy kullanamam ama erasmus sınavını kazandım. Oy kullanmazsam Yurt dışına giderken 200 civarı para cezası uygulanıyormuş. Bu doğru mu?

Konu İle İlgili Yorum Yaz