SSK Yapmayan Yatrona Darbe

6

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı’nın, kayıt dışı ekonomi ile mücadele çerçevesinde uygulamaya koyduğu ‘Alo 170 İhbar Hattı’ patronların adeta kabusu haline geldi.

Sigortasız olarak çalışan binlerce işçi, patronlarını Alo 170 aracılığı ile ihbar etti. Hatta gelen ihbarları tek tek değerlendirmeye alan SGK Başkanlığı ise, incelemeler sonucunda binlerce patrona ‘milyonlarca liralık’ idari para cezası kesti. SGK verilerine göre, kayıtdışı ekonomi ile mücadele kapsamında son bir yıl içinde yapılan çalışmalar sonucunda, toplam 170 bin 392 sigortasız işçi tespit edildi. Yine aynı dönemde, 20 bin 672 işyerinin de tecilsiz olduğu yani kaçak olarak çalıştığı belirlendi.

Yapılan denetimlerde, 170 bin işçiyi tescilsiz olarak çalıştıran işverenlerin 103.7 milyon liralık primi kaybına yol açtığı saptandı. SGK, aynı işverenlere, 210.2 milyon liralık idari para cezası kesti. SGK, kayıt dışı olarak çalışan 170 bin işçinin tespit edilmesinde, kamu kurumlarından gelen bilgi ve belgelerin yanı sıra, ihbar hattına gelen bilgilerden de faydalandı.

Sigortasız 12 bin işçi yakalandı

Bu çerçevede, ihbar hattına gelen binlerce şikayetin değerlendirilmesi sonucunda 12 bin 661 işçinin sigortasız olarak çalıştığı saptandı. Yine aynı hatta gelen ihbarlar sonucunda bin 730 işyerinin de tescilsiz olarak faaliyet gösterdiği belirlendi. Sosyal Güvenlik Kurumu kaynakları, yaptıkları açıklamada, Alo 170 İhbar Hattı’nı daha çok, sigortalı çalışan kişiler tarafından kullanıldığını bildirdiler. Hatta, en fazla işçilerden bildirim geliyor. Yani sigortası yapılmayan işçi kısa bir süre sonra, işyerini ihbar ediyor. Veya, aynı işçi ihbarı bir başka arkadaşını yaptırıyor. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, ihbar hattına gelen şikayetler arasında rakip firmaların birbirleri hakkında yaptığı ‘şikayet başvuruları’ da bulunuyor. Yetkililer, bazı ihbarların da, şirket ortakları tarafından yapıldığını kaydettiler.

(Hüseyin Özay – Star)

 1. nuri akman diyor ki:

  ben kepez full petrol kar ava akaryakıt şirketinde şlışıyordum 01 08 2011 tarihinde başldım vew 12 02 2013 yılında işten çıkardılar 1 aylık maşımı ve diyer hiç bir hakkımı vermediler ban yardımcı olursanız sevinirim nuri akman antsalya tl 05425042973

 2. mehmet diyor ki:

  ssk soracaktım bi bakıverirmisiniz

 3. hasan yalı diyor ki:

  enra 2 konyalı lesiztan da çalıaşanlar ın çogu ssk sız bornova izmir lokantalar

 4. adem diyor ki:

  bu sistem boşuna kurulmuş bence ben şahsen 2 kez yanımdaki arkadaşlarada şikayetci oldu gelen görevliler patron ve şef le çaylarını içip gittiler

 5. Fikret diyor ki:

  Kimsecikler keyfinden, can sıkıntısından çalışmıyor. Kanun var nizam var çalışıyorsan işveren ssk lı yapmalı. Dinen bile ssk yapmayan işvereni vebal altında bırakıyor. SSK sı olmayanın devlete, kendine, yakınlarına zararı olup, kendisine de hayrı olmaz.

 6. Fikret diyor ki:

  Kimsecikler keyfinden, can sıkıntısından çalışmıyor. Kanun var nizam var çalışıyorsan işverin ssk lı yapmalı. Dinen bile ssk yapmayan işvereni vebal altında bırakıyor. SSK sı olmayan devlete, kendine, yakınlarına zararı olup, kendisine de hayrı olmaz.

Konu İle İlgili Yorum Yaz