Torba Yasası 2012

6

Torba Yasası 2012… Bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair “torba teklifi” Komisyon’dan geçti.

30 bin polis ve 40 bin öğretmen alınmasını öngören “torba teklifi” Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti.

Torba Yasa ile Neler Değişicek

Teklifte, yaklaşık 2 milyon üniversite adayını yakından ilgilendiren bir düzenleme de yer aldı. Buna göre liselerin başarı puanları, bu yılki üniversite sınavında da öğrencilerin puanına eklenecek.

Bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair “torba teklifi” Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti.

30 Bin Polis 40 Bin Öğretmen Kadrosu

Teklif Emniyet Teşkilatı’na 30 bin polis alınmasını öngörüyor. Bir müjdeli haber de öğretmen adaylarına geldi. 40 bin öğretmen kadrosuna bu yıl içinde atama yapılacak.

Üniversite Sınavında Lise Başarı Puanı Bu Yıl da Eklenecek

Torba teklifinde yaklaşık 2 milyon üniversite adayını yakından ilgilendiren düzenleme de var.

12 yıllık zorunlu eğitim yasası ile üniversiteye girişte puan hesaplama sistemi yeniden düzenlenmiş, liselerin üniversite sınavlarındaki başarı puanı, hesaplama sisteminden çıkarılmıştı.

Teklife göre bu yıl da YÖK’ün 30 Kasım ve 1 Aralık 2011 tarihlerinde aldığı kararla oluşturulan ÖSYS kılavuzu esas alınacak. Yani liselerin başarı puanları, bu yılki üniversite sınavında da öğrencilerin puanına eklenecek.

Ehliyet İçin Aranan 8 Yıllık Temel Eğitim 1997’den Önce Doğanlar İçin Aranmayacak

Ehliyet alabilmek için gerekli olan 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş olma şartı, 18 Ağustos 1997 tarihinden önce ilkokulu bitirenler için aranmayacak.

Zor Durumdaki Emekliler de Yardım Alabilecek

Sosyal yardımlarda herhangi bir sosyal güvencesi bulunmama koşulu kaldırılıyor. Zor durumdaki emekliler de yardım alabilecek.

Buna göre aile içindeki kişi başına düşen gelir 16 yaşından büyükler için belirlenen asgari ücretin üçte birinden az olan kişiler de vakıflardan yardım alabilecek.

Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan yapılan yardımlar, geri ödemeye tabi proje destekleri ile yaşlılık ve özürlülük yardımları, kişi olur verse bile haczedilemeyecek.

Seçim Yasaklarına İlişkin Hapis Cezası Paraya Çevrildi

Torba teklifle birlikte seçim yasaklarını ihlal edenlere verilen hapis cezaları, adli para cezasına dönüştürülecek.

 

 1. nüpelda diyor ki:

  merhaba…
  babamın yaklaşık 1 yıllık belki daha fazla sigortası var şu an 50 yaşında emekli olması için toplam para yatırmayı düşünüyoruz ayrıca babam şu an çalışmıyor sigorta yok bizim toplu yatırma gibi bir şansımız var mı şayet yatırdığımız taktirde emekli olunabilir mi ve taksit imkanı var mı? lütfen bilgilendirin

 2. adem diyor ki:

  saygı değer vekillerim şu eğitimde erkeklerim askerlik ilişkisi belgesi istenmesi olayınada bir el atsanız

 3. adves diyor ki:

  sayın başkanım bende arkadaşımla aynı kanıdayım kamu kurumunda çalışıyorum şirket adı altında yaz döneminde okullar kapandıgında memurlar maaşını alıyor bizim sigorta kesiliyor maaş kesiliyor çok madur oluyoruz bir an önce çözüm buluması saygılar

 4. sedat kacak diyor ki:

  sayın Başbakanım ehliyetle ilgili yasa çıkarmak yerine kamuda çalışan şirket elamanları icinde bir çalışma yapsanız biz çalışanları düşünseniz birazda ne olacak bu halimiz hep ezilecekmizyiz memurla aynı krumda aynı işi yapıyoruz ama onlar döner sermaye alıyor bizler askeri ücreti zor alıyoruz sizden ricamız şirket adı altında çalışanlar olarak bu işe bir cözüm bulmanız bir an önce saygılar

 5. ismail diyor ki:

  merhaba
  benim merak ettigim bundan önce kabul edilen torba yasada benim bagkur borcum u hesap ettirmiş fakat bu yasadan faydalanamamıştım.bu yasanın bana bir faydası olacakmı cevaplarsanız memnun olurum.
  ismail hizmet

 6. Hüseyin ALEMDAR diyor ki:

  Sayın Başbakanım; İlkokul mezunu bir vatandaşın Milletvekili olabiliyorsa neden ehliyet alamiyor. bu bence Anayasının ruhuna aykırı değilmi, eğer burada toplum içinde eğitim seviyesinin yükseltilmesi ise bunun daha değişik fömülleri olması gerekli bişr insan okumuyo veya okuyamıyorsa bu şekilde cszalandırmakta bir o kadar yanlıştır

 7. Hüseyin ALEMDAR diyor ki:

  saygıdeğer komisyon üyeleri ve milletvekilleri, Ahliyet alabilmek için 1997 yıulında çıkartılan yasaya göre İLKÖĞRETİM OKULU şartıının 5 yıl olmak üzere 2 kez ertelenmesine rağmen bu srktörde çalışmam nedeniyle vatandaşların ve kursların durumlarını çok yakinen takip etmekteyim, TEMMUZ 2011 Tarihinden sonra özellikle E ve D sınıfı ehliyet alacakların müracaatlarında %70 Oranında bir düşüş olmuştur, bu durum kurs çalışanların ve işleticileri çok zor durdumda bırakmış olup E ve D sınıfı alacak olan adayların genelde 30 yaş ilşe 55 yaş aralarındaki insanlardan oluşması nedeniyle bu adaylarımızda birçok çalışma hakkından mahrum seilmektedir, torba yasada 18/08/1997 tarihinden önce ilkokul diploması alanlardan İlköğretim şartı aranmayacaktır denilmektedir.Bir nebzede olsa yeterli ancak B utarihin en az
  01/08/2011 Tarihgi itibariyle olursa sorunun ortadan kalkacağı kanaatindeyim . TORBA YASA İÇİNDE BULUNAN BU HÜKÜM YASALAŞTIMI ACABA . BİRDE MECLİS TV Sİ SAATİNİN SINIRLANMASI BENCE YANLIŞ TAMAMININ ESKİDEN OLDUĞU GİBİ YAYINLAMSINDA YARAR VARDIR

Konu İle İlgili Yorum Yaz