Vatandaş “E-devlet Kapısı”nı Sevdi

0

Ali Eyvaz – “e-Devlet Kapısı”ndan Mayıs 2012 tarihi itibariyle 39 kurum, 311 alanda hizmet veriyor. Sistemi kullananların sayısı 13 milyona yaklaştı.

“Kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan büyük bir internet sitesi” olarak tarif edilen ve “e-Devlet Kapısı” adlandırılan uygulama, vatandaş tarafından büyük oranda benimsenip yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Türksat Genel Müdür Yardımcısı Nihat Oktay tarafından TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu’na sunulan bilgi notunda, “e-Devlet Kapısı” uygulamasıyla ilgili son veriler paylaşılırken, son aylarda “e-Devlet Kapısı” kullanıcılarının ve verilen hizmet adedinin çok hızlı biçimde artış gösterdiği vurgulandı.

Sunuma göre, Ulaştırma Bakanlığı ile Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ arasında 30 Ekim 2006 tarihinde imzalanan “e-Devlet Kapısı Projesi Usul Esaslara İlişkin Protokol” hükümleri uyarınca, 2008 yılından itibaren uygulama başladı. Kullanıcı sayısı ile verilen hizmetler her geçen yıl katlanarak arttı.

-22 hizmet adedi ve 6 bin kullanıcı ile yola çıkılmıştı-

2008 yılında uygulama kapsamında 22 hizmet verilirken, kullanıcı sayısı 6 bin 990 oldu. 2009 yılında hizmet sayısı 42’ye çıkarken, kullanıcı sayısı 22 bin 123’ü buldu. 2010 yılında verilen hizmet 163’e çıktı, kullanıcı sayısı ise 229 bin 700’e ulaştı. 2011 yılında hizmet sayısı 255’i bulurken, kullanıcı sayısı ise 5 milyon 872 bin oldu.

Mayıs 2012 itibariyle “e-Devlet Kapısı”nda hizmet adedi 311 olurken, 39 kurum ile entegrasyon sağlandı ve kullanıcı sayısı 13 milyona yaklaştı.

“e-Devlet” hizmetleri, artık akıllı cep telefonlarından da verilmeye başlandı. Android işletim sistemli cihazlardan 18 adet e-Devlet hizmeti veriliyor.

-Vatandaş en çok “davalarını” merak ediyor-

“e-Devlet” uygulamasında kullanıcılar en çok mahkeme dava dosyası sorgulaması yapıyor. Bunu SGK Hizmet Dökümü, Araç Sorgulama, Günlük Hava Tahmini, Tapu Bilgileri sorgulaması ve Öğrenci Bilgi Sistemi sorgulaması takip ediyor.

Aylık ortalama sisteme giriş sayısı ise 5 milyonu, aylık ortalama hizmet kullanım sayısı 30 milyonu, mesai saatleri içerisinde 1 saniyede kullanıcı sayısı ise 6 bini buluyor.

-Avrupa’da lider-

Sunumda Avrupa ile Türkiye’nin “e-Devlet” hizmetleri bakımından karşılaştırmalı analizine de yer veriliyor. Buna göre, 20 temel kamu hizmetinin elektronik ortamda sunulması konusunda Türkiye, yüzde 89 ile AB’yi 7 puan geride bıraktı. Bu hizmetlerin sunulmasındaki olgunluk ve gelişmişlik seviyesine göre de yine Türkiye, yüzde 91 ile AB’nin bir puan önünde yer alıyor.

Kaynak: AA

Konu İle İlgili Yorum Yaz