Yeni Emeklilik Yasası

4

Yeni Emeklilik Yasası ve Erken Emeklilik Müjdesi!
Tasarruf oranlarının tarihin en düşük seviyesine inmesiyle birlikte hükümetin erken emekliliği sağlayan süper emeklilik üzerinde çalışma başlattığı öğrenildi.

Milliyet gazetesinin haberine göre tasarruf oranları yüzde 12′lerle tarihi düşük seviyelere geriledi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın koordinasyonunda tasarruf miktarlarını artıracak bir paket hazırlığı başladı. Özellikle bireysel emeklilik sistemine yeni teşviklerin getirilmesi gündemde. Ekonomi yönetimine göre halen bazı teşvikler var ama bu artık yeterli olmuyor. Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu nelerin yapılabileceğine yönelik olarak çalışıyor.

Hazine’nin çalışma yürüttüğü konulardan biri de mevcut bireysel emeklilik sisteminin yanı sıra, daha kısa vadede yüksek prim kesintileri ile emeklilik hakkı sağlayan süper emeklilik benzeri bir yapı. Erken emeklilik getirecek bu sistemin sürdürülebilirliği inceleniyor. Çalışmaların Mart sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Paket, önce Ekonomi Koordinasyon Kurulu gündemine daha sonraysa Bakanlar Kurulu’na taşınacak. Bir kısmı kararnameyle, bazılarıysa yasayla düzenlenecek.

SGK Başkanı Fatih Acar, Sosyal Güvenlik Reformu öncesinde yapılan yanlışlar olduğunu ve bunların düzeltilmesine çalıştıklarını belirterek, ”İşte Sosyal Güvenlik Reformu bir taraftan, bir taraftan İntibak Yasası… Yapabildiğimiz ölçüde bu haksızlıkları, bu adaletsizlikleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

SGK’dan yeni emeklilik açıklaması

Sosyal Güvenlik Reformuyla ilgili bilgi veren Acar, 2008’de Türkiye tarihinin belki de en önemli reformlarından birinin gerçekleştiğini söyledi.

Eğer bu reform gerçekleşmeseydi Türkiye’nin kısa ya da orta vadede sıkıntılarla karşı karşıya kalabileceğini vurgulayan Acar, ”Bu reformu Türkiye’nin mutlaka gerçekleştirmesi gerekiyordu” dedi.

Acar, istatistiki bilgilere de yer verdiği sunumunda, Türkiye’de 17.4 milyon kişinin sigortalı, 9 milyon 923 bin kişinin emekli olduğunu, bunların bakmakla yükümlü oldukları 35 milyon kişi bulunduğunu dile getirdi.

Sosyal güvenlik kapsamında ise toplam 63 milyon kişi olduğunu dile getiren Acar, 1 Ocak 2012’den itibaren 9 milyon 41 bin yeşil kartlının da sosyal güvenlik kapsamında olduğunu vurguladı.

Bunun yanı sıra 1 milyon 700 bin kişinin, herhangi bir şekilde kaydı bulunmadığını ifade eden Acar, bunların da 1 Ocak 2012’den itibaren mutlaka sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek gelir testi yaptırmak zorunda olduklarını dile getirdi. Acar, bunların gelir düzeylerinin yüksek ya da düşük olabileceğini ifade etti.

 1. mehmet gezmiş diyor ki:

  daha önceki emeklilik yasasıyla 6 sene ötelendim şimdiki yasa hazırlıklarıylada ötelemeye çaşıyorlar ötelenecek 1 ayımız bile kalmadı, ilkine gıkımız çıkmadı ülke kalkınacak emeklilerde rahatlayacak diye. ama artık sabrımız yok biz gerekli fedakarlığı yapıp ülke kalkınmasına katkıda bulunduk, kimimiz kepenk kapattı kimimiz işinden oldu gıkımız çıkmadı…..artık yeter vatandaş fakirleşip ülke zenginleşti, ülkenin verecek bir senti yoktu şimdi milyar dolarla oynuyorsunuz yeter artık cebimizden elinizi çekin.
  Ben şahsen emekliliğe öteleme yapılırsa fedakarlık yaptığımız 6 senemide geri istiyorum,gerekli tüm yasal haklarımı kullanacağım.
  EMEKLİLİK YAŞIYLA BİRDAHA OYNAMAK DEMEK ;ALLAHIN TOKATI YOKTUR’u anlayacaksınız demektir.
  bu yasayla oynayacak tüm kişi ve kişileri allaha havale ediyorum….bizden aldığınız bütün haklar haram olsun………..

 2. Hülya Y. diyor ki:

  Teknik personelim, zor şartlarda çalışıyorum. Hiçbir yıpranma vs. hakkım yok. Üstüne bir de emekliliğim için yaş haddi koyuldu. Bende aynı tempo aynı performansla bu işleri yapacak takat kaldı mı? Zihnim eskisi gbi net mi? İşveren daha gençleri çalıştırmak ister. Burdan ayrılsam başka bir yerde yaşımdan dolayı tercih edilmem. Kimse bunu gözönüne almıyor. Sağlığım bozuldu, yaşam kalitem bozuldu. Eziyet oldu çalışma şartlarım. Yılım ve günüm dolunca bana verilmiş olan emeklilik hakkım niçin erteleniyor? Lütfen birileri bu konuya el atsın.
  Bir de üstüne üstlük kadınlar için emeklilik yaşı, kademeli geçenlerde de minimum 50 olacak diye bir söylenti var. İnşallah böyle birşey olmaz. Aslı var mıdır bilmiyorum…

 3. tuncer diyor ki:

  sayın başbakanımave sayın vekillerime selam erkenemelişliyi lütfen bir an önce çıkarı n çünkü önceki hükümetlerin cıkardığı yasalar bir çok vatandaşımızın hakları üzerlerinde olduguiçin siz bu veballeri üzerinize almayınız bu yasayı bir an önce çıkarın saygılarımla

 4. Mehmet Yamak diyor ki:

  Sayın Başbakanım ve bütün bakanlarım önce sağlık ve mutluluklar dilerim sizlerden bir Ricamız olacak ricam şudur ortalıklarda emeklilik yaşı ile ilgili bir takım dedi kodular dolaşıyor buda bizleri derinden üzüyor Gerçi sizler Gariban ve inanmışların dostu olarak buna evet demeyeceğinizi biliyoruz ama sizler açıklama yapana kadar kafamız rahat deyil. Sayın Başbakanım ben özel bir firmada elektrikçi olarak çalışmaktayım zor bir iş en ufak dalgınlık hayatımıza mal oluyor birde yaş ilerledikçe kurbette çalışmak zor oluyor benimde 2 yılım kalmış Askerliğimi bile borçlan dım ödedim bu işkencelerden bir an önce kurtulayım diye emekli olup ALLAHıma ibadet ve şükür edegene ömrümü tamamlamak istiyorum umarım bu mutluluğu bizlere çok görmezsiniz sizlere güveniyoruz Kendinize iyi bakın ALLAH a Emanet olun Selamlar
  Şunuda bilmemiz lazım hepimiz ALLAH katında aynı insanlarız farkımız yok

 5. adem aktaş diyor ki:

  AKP OLARAK ÇOK ŞEYLER YAPTINIZ ALLAH RAZI OLSUN YALNIZ MİLLET VEKİLLERİ 2 YIL İÇİNDE EMEKLİ OLUYOR ONA NASIL BİZLERE DÜZENLEME YAPIP 60 VE 65 YILA ÇIKARDINIZ SİZLER 2 YILDA EMEKLİ OLUYORSUNUZ ONUDA DÜZELTİNİZ 3 YIL ÜST ÜSTE OLAN EMEKLİ OLABİLİYOR BU HAKSIZLIK DEĞİL Mİ ZATEN SİZLERİ AMA BİZLERE ASGARİ ÜCRET İÇİN 15TL ÇOK GÖRÜYORSUNUZ SAYIN BAŞKANIM SİZLER DAHA İYİ BİLİYORSUNUZ BU HAKSIZLIKLARI 1995 YILINDAN ÖNCEKİLERİ BİR DEFAYA MAHSUZ EMEKLİ EDEBİLİRMİSİNİZ
  ALLAH SİZLERİN YARDIMCISI OLSUN

 6. KADİR YALIN diyor ki:

  SAYIN AKP Lİ YETKİLİLER BAŞBAKANIM ÇALIŞMA BAKANIM VE SAYIN AKP Lİ CUMHURBAŞKANIM HERŞEYİ YAPTINIZ DÜZELTTİNİZ ŞU YASAYI DA ÇIKARIN YARIN GİDERSENİZ ARKANIZDAN KONUŞMASINLAR HERŞEYİ YAPTILAR DÜZELTTİLER AMA BU YASAYI ÇIKARMADILAR DİYE ŞU 8 EYLÜL 1999 YILI ÖNCESİ SGK LI OLANLAR ESKİ SİSTEME GÖRE EMEKLİ OLSUNLAR BİNLERCE İNSAN BEKLİYOR BİLİYORSUNUZ TÜRKİYEDE EKMEK BULMAK ZOR İŞ BULMAK PARA KAZANMAK LÜTFEN, VERİLEN HAKLAR GERİ ALINDI İADE EDİN SİZE O YAKIŞIR VE GİTTİĞİNİZDE BİR AKP VARDI HERŞEYİ DÜZELTTİ DESİNLER SİZİ ÖVSÜNLER HADİ LÜTFEN BEKLİYORUZ SAYGILAR.

 7. SADIK ORAL diyor ki:

  8 eylül 1999 tarihi öncesi sgk lı olanlar eski sisteme göre emekli olmalıdır verilmiş haklar geri alındı bu yanlış,yasa çıktığı tarihten sonrasını kapsar meclistekilerin bu yanlışı düzeltmesi lazım hak hukuk adalet varsa adalat ve kalkınma partısı bu yanlışı düzeltmelidir binlerce insan bunu bekliyor çünkü adalet ve kalkınma partisi isminiz ,bunu mualefet deil siz çözeceksiniz tek başına ordasınız halk bunu inanın sizden bekliyor çalışma bakanımız bu konuya kulak verir inşallah allaha emenet olun.

 8. ramis kaçan diyor ki:

  arkadaşlar ben özürlü vatandaş olarak nasıl yararlanacagım benim 1 yıllık vergi indirimimvardı tekrar hastaneye müracat yaptım sürekliolan raporu 1yıl kotrollü verdi

Konu İle İlgili Yorum Yaz