2. Key Ödemeleri Listesi

1

Yapısı altında alınan KEY paralarının 2. ödemesi başlıyor. Key ödemesi yapan 3 kişiden 2’si alamayınca hükümet tekrar ödeme yapmaya karar verdi. 2. Key ödemesinden sadece ödeme alamayanlar yararlananbilecek. Böylelikle KEY ödemesinde madur durum kalmamış olacak.

KONUT Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinden yararlanamayanlar için ek liste hazırlanması kararlaştırdı. Buna göre, halen devam eden ödemelerin ardından hazırlanacak yeni listeyle, ödemelerden yararlanamayanlara hak tanınacak. Bu listede, alacağı tutarı itiraz ederek, tutarın yükselmesini sağlayan hak sahiplerinin de isimleri yer alacak. KEY ödemelerinin başlamasıyla birlikte, birçok hak sahibinin isminin listede yer almadığı ortaya çıktı.KEY hak sahipleri üç ay içinde itiraz edebilecekler. Bu itirazlar sonucunda yeni tutarlar da devlet tarafından ödenecek. İkinci etap ödemelerin sağlıklı yapılması için yeniden KEY listesi hazırlanması kararlaştırdı.

2 MİLYON KİŞİYE ÇIKABİLİR

Star Gazetesi’nin haberine göre 2. KEY ödemeleri için hazırlanacak olan ek listede, vatandaşlık numarası bulunamayan hak sahipleri, kamu kurumları tarafından bilgileri postayla gönderilen hak sahipleri ile listelerde yer almayanların isimleri yer alacak. Listelerle ilgili çalışmalar başladı. 8.5 milyon hak sahibinin ödemesiyle ilgili çalışmaların sona ermesinin ardından, yeni listedeki hak sahiplerine ödeme yapılacak. Ek listenin, vatandaşlık numarası tespit edilemeyen ve sicil numarası bulunan 1.3 milyon hak sahibi ile 2 milyon kişiden oluşması bekleniyor.

ÇİFT ÖDEME ENDİŞESİ

YAKLAŞIK 8.5 milyon hak sahibinin içinde, vatandaşlık numarası tespit edilemeyen 1.3 milyon kişi bulunuyor. Ziraat Bankası bu kişilere ödeme yapmadı. key ödemeleri ne key ödemeleri ilişkin yasaya göre, hak sahiplerine ‘vatandaşlık numarası’ ve ‘sicil numarası’ ile ödeme yapılabileceğine ilişkin hüküm bulunuyor. Sözkonusu hüküm doğrultusunda, Ziraat’in vatandaşlık numarası bulunmayan vatandaşlara sicil numarası ile ödeme yapması gerekiyor. Ziraat’in ise, bu kişilere ödemeyi ‘mükerrer ödeme’ yapmamak için kabul etmediği bildirildi.

KEY ödemelerinin aksamaması için Ziraat Bankası’nın tüm şubelerinin hafta sonunda da çalışacağı açıklandı. Kimlik numarasının son rakamı 50-68 arasında olanlara bugün ve yarın da ödeme yapılacak. Duyuruya göre, T.C. Kimlik Numarası’nın son iki hanesi uyarınca ödemelerin 4-5 Ağustos 2008’de alacak hak sahiplerine cumartesi ve pazar da ödeme yapılacağı kaydedildi. Duyuruda söz konusu uygulamanın emekli maaşı ödemeleri nedeniyle yaşanacak olan yoğunluğun önüne geçmlek için yapıldığı belirtildi.

 

Benzer Yazılar

key-odeme-listesi

  1. süleyman diyor ki:

    süleyman kutlar key ödemesi olup olmadığını nasıl öğrenirim

Konu İle İlgili Yorum Yaz