4.2 Milyon kişi Key Ödemelerini Bekliyor

1

 KEY hesabına itiraz eden 1.2 milyon hak sahibiyle, hatalı işlem yapılan 3 milyon kişiye eylülden önce ödeme yapılabilecekdir.

Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının ödenmesinde, itirazlara ilişkin değerlendirmeler sonucunda hazırlanan yeni listelerin, 28 hazirana kadar Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’nın KEY Birimi’ne iletilmesi gerektiği belirtildi.

Kurumlar yeni listelerini KEY Birimi’ne bildirmeye devam ederken, SGK Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü de 1.2 milyon civarındaki hak sahibinin itirazlarına ilişkin değerlendirmeleri sonuçlandırmaya çalışıyor.

Listeleri 28 hazirana kadar sonuçlandırmayı planlandığını ve herhangi bir gecikme olmayacağını belirten yetkililer, ödemelerle ilgili dava açanlara ilişkin işlemlerin ise dava sonuçlarına göre yapılacağını kaydetti.

Çalışanlarına ilişkin KEY belgelerini göndermesi gereken 6000 kurum ve kuruluştan, şimdiye kadar 4000’e yakını KEY Birimi‘ne evraklarını gönderdi.

Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, potada 3 milyon hatalı işlem bulunduğunu aktararak,

SSK’ya 1.2 milyon civarında itiraz dilekçesi geldi. Bu listeler gelecek, ayıklama ve birleştirme yapacağız, ancak o zaman kaç hak sahibi olacağı belli olur” dedi.

Sayın, çalışmaların hızlandırılmasına karşın, ödemeleri eylüle doğru yapmayı planladıklarını söyledi.

Zeki Sayın, şimdiye kadar Resmi Gazete’de yayınlanan listeye göre toplam 8.5 milyon hak sahibinden 5 milyon 349 bin 686 kişiye, 2 milyar 529 milyon 987,3 bin lira nakit ödeme yapıldığı bilgisi verdi.

  1. selma diyor ki:

    kamu da çalışanlardan key odemesi ilgili yıllarda aksamadan kesiliyordu.Geri odeme yapılırken o personel gitti başkasımı geldide bu kadar zorlanılıyor. kaç yıldan beri sürünüp duruyor tabi sürünen bizleriz.iki kuruş emekli maaşıyla çocuk okutup ev gecimini sağlasınlarda göreyim ne var yani keyimizi versenizde yaramızın birini kapatsak.saygılar

Konu İle İlgili Yorum Yaz