KEY için kim yanıt verecek

0

GEÇEN yıl şanslı kişiler KEY ödemelerini aldı. Bir çok kişi ya eksik aldı ya da hiç alamadı.Kurumlarına yapılan itirazlar sonucu Kasım 2008 tarihinde kurumlar düzeltilmiş listeleri, ilgili yerlere teslim etti. Bu yılın Nisan ayında Hazine Müsteşarlığı’na yaptığım başvuru ile ödemelerin ne zaman olacağı ve nema ödemesi olup olmayacağını sordum. Gelen yanıtları siz de köşenizde aktardınız. Sizin yazınızdan sonra Müsteşarlık yeniden tarafıma kendilerinin ilgisi olmadığını belirtti. Daha sonra tasfiye halinde Emlak Bankası’na sordum, kendilerinin ilgisi olmadığını belirttiler. Bunun üzerine Başkanlığıa bilgi edinme kapsamında sordum. Başbakanlık ilgisi gereği TOKİ’ye aktardı. TOKİ sorularıma yanıt veremeyeceğini belirtti.

Sonuçta KEY ödemelerini alamayanların ne zaman paralarını alacağı, bir yıllık gecikme nemalarının ödenip ödenmeyeceği ve toplam kaç mağdur olduğu ne kadar ödeme yapılması gerektiğini ne Başbakanlık, ne Hazine Müsteşarlığı ne TOKİ ne de tasfiye halinde Emlak Bankası bilmektedir.

Lütfen bu sorunu köşenizde değerlendirin. Belki ülkemizde bir ilgili çıkar ve açıklama yapar. Sorularım şunlardır.

1- KEY ödeme ne zaman yapılacaktır?

2- Geç ödeme nedeniyle nema ilavesi yapılacak mıdır?

3- Mağdur edilenlere toplam ne kadar para ödenecektir?

Gürsel GÖRGÜLÜ

Sendika da tepkili

KAMU Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) Genel Başkanı Ayhan Çivi tepkili..

KEY Hesaplarına ilişkin itirazların sonuçlanmasının bugünkü yasal düzenlemeye göre mümkün olmadığını belirtiyor. Her zaman düzenlenmesi mümkün olmayan nitelikteki belgelerle itirazların yapılmasının istendiğini kaydediyor.

KEY hesaplarına ilişkin hak sahiplerinin yer aldığı listelerin Resmi Gazete’de yayımlanmasının üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen II. listelerin hala yayımlanamadığına

tepkili olduklarını belirten Çivi, 28.7.2008 tarihinden bugüne kadar yayımlanan listede yer alan 8.5 milyon hak sahibinden 5 milyon civarındaki hak sahibine bugüne kadar yaklaşık 2.5 trilyon TL ödeme yapıldığını söylüyor.

İlk listede yer almasına rağmen parasını almayan 3.5 milyon hak sahibinin II’nci listeyi beklendiğini vurgulayan Çivi “Ancak bu listelerin ne zaman yayımlanacağı henüz açıklanmamıştır. Bu konuda herhangi bir yasal süre bulunmamaktadır” dedi.

Mevcut Yasa’ya göre itirazların “Adlarına daha önce konut edindirme yardımı yapıldığı hususunun her zaman düzenlenmesi mümkün olmayan nitelikteki belgelerle kanıtlanması veya bu durumun ilgili kurumların kayıtları ile anlaşılması kaydıyla kabul edileceğinin” altını çizen Çivi şöyle devam ediyor:

“İlk kesintinin yapılmasını üzerinden 22 yıl geçmiştir. Yasaya göre hak sahiplerinin bunu kanıtlaması hukuken mümkün değildir. Yasanın ilgili maddesinin derhal değiştirilerek, çalıştığı dönemde Yasa kapsamında olduğunu belgeleyen tüm hak sahiplerine Ramazan Bayramı’ndan önce ödeme yapılmalıdır.”

İktidar bu talebi yerine getirirse kendisine alkış gerekir!

Konu İle İlgili Yorum Yaz