KEY ödemeleri yapılmazsa dava açacağız

0

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, yaptığı yazılı açıklamada, KEY mevduatının toplandığı Emlak Konut AŞ’nin (EGYO) tasfiyesine ilişkin yasanın çıktığı 2006 yılından bu yana, 6 milyon hak sahibinin parasını ya eksik aldığını ya da hiç alamadığını söyledi.

İlk ödemelerin yapıldığı geçen yılın Temmuz ayından bu yana itirazların sonuçlandırılmadığını anlatan Yokuş, ödeme geciktikçe hak sahiplerinin mağduriyetinin arttığını ifade etti.

Yokuş, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun itirazları incelemek ve sonuçlandırmakta yetersiz kaldığını kaydederek, KEY listesinde adı olmayanların itiraz dilekçesi vermekle uğraştırıldığını, eksik beyan ve ikinci listelerde önceden KEY alanların isminin tekrar çıkması nedeniyle işlemlerin zorlaştırıldığını ve ödemelerin yılan hikayesine döndüğünü ifade etti.

Ekonomik kriz ortamında KEY ödemelerinin geciktiği her gün 6 milyon kişinin mağduriyetinin arttığını belirten Yokuş, hükümetin en kısa sürede hak sahiplerinin mağduriyetinin ortadan kaldırılması için harekete geçmesini ve sağlıklı liste oluşturularak ödemelerin yapılmasını talep etti.

Yokuş, ödemelerin gecikme faiziyle birlikte yapılmaması halinde Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak dava açacaklarını, hak sahiplerine de hukuki yardımda bulunacaklarını kaydetti.

Konu İle İlgili Yorum Yaz