KEY ödemeleri yılan hikâyesine

0

KEY ödemeleri yılan hikâyesine
Memur ve işçiler ile bunların emeklilerini konut sahibi yapmak amacıyla 22.11.1986 yılında yürürlüğe giren 3320 sayılı yasa ile 1987 yılında başlayan konut edindirme yardımı 9 yıl sonra 31.12.1995 yılında sonlandırılmıştır. Daha sonra çalışan ve emekliler adına bankalarda biriken mevduat 1999 yılında yeni bir düzenleme ile Türkiye Emlak Bankası A.Ş “ye bağlı EGYO (Emlak Konut Anonim Şirketi)”ne devredilmiştir. EGYO“nun %61 sermayesi KEY hesaplarından oluşmuştur. 2003 yılından itibaren Türkiye Kamu-Sen toplu görüşmelerde Tasarrufu Teşvik Fonu ile Konut Edindirme Yardımının tasfiye edilerek hak sahiplerine ödenmesini talep etmiştir. Hükümetle yapılan müzakereler sonucu Tasarrufu Teşvik Fonu Sosyal taraflarının bir araya gelmesi ile bir uzlaşma içinde sonuçlandırılmıştır. Hak sahipleri 2,5 yıl içinde Tasarrufu Teşvik Fonu birikimlerini yıllık enflasyon artı yüzde beş değeri ile almışlardır. Tasarrufu teşvik fonunda ki yaklaşımını, KEY“lerin hak sahiplerine ödenmesi konusunda göstermeyen iktidar, çıkarmış olduğu tasfiye yasası ile hak sahiplerini perişan etmiştir.

KEY ödemelerinde nemalandırma eksik yapılmıştır. Bu nedenle hak sahiplerinin tamamı mağdur edilmiştir. 2006 yılında çıkarılan tasfiye yasasından bu yana 3 yıl geçmesine rağmen hak sahiplerinden yaklaşık 6 milyon kişi ya parasını eksik almıştır ya da hiç alamamıştır. İlk ödemelerin yapıldığı Temmuz 2008 yılından bu yana bir yıl gibi uzun bir süre geçmesine rağmen itirazlar sonuçlandırılamamıştır. Bu nedenle hak sahiplerinin mağduriyeti devam etmektedir. Her geçen gün hak sahiplerinin aleyhine işlemektedir. Bu sürecin yaşanmasının en büyük sorumlusu bu konuda lakayt davranan iktidardır. Özellikle itirazları incelenmekte ve sonuçlandırmakta yetersiz kalan SGK” dır. SGK yönetiminin liyakatsiz bir kadronun eline verilmesidir. Bu kadrolar 6 milyon hak sahibini mağdur etmekle kalmamış Sosyal Güvenlik Sistemini işlemez hale getirmiştir.

KEY ödemelerinden sorumlu olan ikinci kurum Ziraat Bankası ve bankanın Genel Müdürü Zeki Sayın”dır. Genel Müdürün hak sahipleri için söylediği şu sözler oldukça anlamlıdır.”…. Çalışmalarının devam ettiğinin söylemememize rağmen pek çok hak sahibi paramızı verin diye kapımıza dayanıyor… Bunların içinde devlette üst kademelerde görev yapan kişiler bile var…” diyerek hayıflanıyor. Sayın Genel Müdür, vatandaş hakkını istiyor. Vatandaş geçim derdinde, tabi senin tuzun kuru. Siz bankadan verdiğiniz bir kredi zamanında ödenmediğinde ne yapıyorsunuz? Faizleri kaça katlıyorsunuz? Vatandaşın evine, iş yerine, memursa maaşına icra götürmüyor musunuz? Kendi alacağınız için bunları yapıyorsunuz. Vatandaş, hakkını istiyor. Elinde bir güç, bir yetki yok sadece kapınıza geliyor. Aslında vatandaşlarımız çok olgun. Sizi taşlamaları lazım ama yapmıyorlar. Devletin kurumları alacağı için vatandaşa şahin olurken, vatandaşın ne yapmasını bekliyorsunuz? Siz yıllardır hakkını devletten alamayan vatandaşın, kapınıza gelmesinden rahatsız oluyorsunuz. KEY ödemelerini yılan hikâyesine döndüren yöneticileri 6 milyon hak sahibi adına vicdanlarıyla baş başa bırakıyoruz Bu ödemeleri, bir lütuf gibi kamuoyuna sunanları, vatandaşı şu ekonomik krizde kapı kapı dolaştıranları, Allah”a havale ediyoruz.

Konu İle İlgili Yorum Yaz