Vize Başvurusu

2

Vize nedir?

Yurtdışı seyahati yapacak bir kişinin, seyahat edeceği ülkenin vize başvurularından sorumlu kurumun kişinin pasaportuna koyduğu, ülkesine giriş izni verdiği kayıttır.
Nasıl vize Alınır?

Ülkelere göre değişiklik göstermekle beraber, Vize işlemleri, Gidilecek olan ülkenin büyükelçiliğine ya da konsolosluuna bağlı vize başvuru ofislerine başvurularak alınır. Vize başvurularınının reddedilmemesi için, evrakların eksiksiz hazırlanmasına, vize başvuru sürecinde istenecek ek evrakları hemen hazırlanması gibi konulara dikkat edilmelidir.
Vize işlemlerinde özellikle başvurunuzun olumlu sonuçlanması için belgeler eksiksiz ve özenle hazırlanmalı,eğer vize görüşmesi yapılacaksa vize görüşmesi sırasında, kararlı ve olabildiğince rahat davranarak, vize almak istediğiniz ülkeye ne amaçla gideceğinizi en doğru biçimde açıklamanız gerekir.

Kimler vize alamaz? Vize başvurularında istenen belge, evraklar, başvuran kişinin ne tür özelliklere sahip olması, Uluslararası kural neticesinde tamamen o ülkenin insiyatifine bırakılmıştır.
Her ülke kendi çıkarlarını gözeterek, vize işlemleri sürecini detaylandırabilir, özellikle şu veya bu eylemde bulunan kişiler giremez diye bir şerh koyabilir. Uluslararası hukuk bu konuda ülkeleri serbest bırakmıştır.
Ancak günümüzde turistik faaliyetlerin dışında ticari faaliyetlerde ülkelerin vize stratejisine yön vermekte, Döviz kazanmak isteyen, yatırım çekmek isteyen Ülkeler vize işlemlerini her geçen gün daha hafif koşullara bağlamıştır.
Tabii bununla beraber vize başvurusunun hangi ülke vatandaşından geldiği de önemlidir. Birçok Avrupa ülkesi, Özellikle Afrika ülkeleri vatandaşlarına çok sıkı denetimler sonucu vize vermektedir. Ülkemizde ise bu durum her geçen gün aşılmaktadır. Ekonomik faaliyetleriyle kendini kanıtlamış işadamlarını, bölgelerine çekmek isteyen Avrupa Ülkeleri, “Schengen Vize” sistemini kurmuştur. Daha çok Avrupa ülkeleri arasında uygulanan bu sistem, geçtiğimiz 5 yıl içinde Türkiye cumhuriyeti vatandaşları tarafından, çok fazla tercih edilen bir sistem haline gelmiştir.
Neden bir vize danışmanına ihtiyaç duyarsınız?

Vize danışmanları, vize işlemleri, vize başvuruları hakkında yeteri bilgiye sahiptir. Yani vize işlemleri sırasında hem toplamanız gereken onlarca belgenin detaylı dökümü, toplanmasında size yardımcı olur, Vize başvurusu sırasında, mülakatlarda daha net davranabilmeniz için sizlerin daha rahat vize alabilmeniz için ipuçları vermektedir. Profesyonel bir vize danışmanı aracılığıyla vize başvurusu yaptırdığınız takdirde vize işlemleriniz çok daha hızlı sonuçlanmakla beraber, vize işlemi sonucunda Olumlu cevap alma oranınız çok daha yükselir. Çünkü bireysel başvurularda reddedilmenin en önemli gerekçelerinden biri, eksik ve özensiz hazırlanmış evraklar, yanlış doldurulmuş davetiye ya da başvuru formları oluşturmaktadır.

Bir ülkenin vize başvurumu reddetmeye hakkı var mıdır?
Uluslararası hukukta devletlerin ulusal egemenlik yetkileri esastır bu egemenliklerini sınırları içerisinde çıkardıkları yasalar ile diledikleri gibi kullanırlar ulusal egemenlik yetkileri arasında ülkelerine hangi yabancıların hangi kosullarla girebileceklerini belirlemek de vardır vize bu amaca hizmet etmektedir devletin bu yetkisi uluslararası hukuk bakımından tartışılmazdır devletler egemenlik yetkilerini kendi iradeleriyle sınırlayabilirler.

Başvurum reddedilirse, nasıl itiraz edebilirim?
Vize başvurunuzun reddi halinde, itiraz için yargı yolunun açık olduğu ülkeler sayıca fazla değildir ayrıca, genelde uzun zaman alan mahkeme süreci sonunda mahkemenin devlet aleyhine sonuçlanma olasılığı çok zayıftır diğer önemli bir husus, bir devletin yasaları yargı yolunu vize müracaatçısının itirazı için açık tutuyorsa, bu davaya o devletin mahkemeleri bakacaktır dolayısıyla, o ülkenin bir avukatını tutmanız gerekmektedir.

Vize başvurum reddedilirse, tekrar başvurabilir miyim?
Genelde ilgili ülkeler başvuru sayısına sınırlama koymamaktadırlar ancak, kosullarınızda (ekonomik durumunuzun iyilesmesi, seyahat nedeninizin farklı olması gibi) bir değisiklik yok ise, ikinci başvuru zaman kaybına yol açacaktır.

Pasaportuma vize başvurusunda bulunduğum temsilcilik kaşe vurdu bunun anlamı nedir?
Temsilciliklerin kaşe vurmaları giderek yaygınlasan bir uygulamadır bu tür kaşelerde çoğunlukla, temsilciliğin bulunduğu kentin adı veya kısaltması ile bir tarih (başvurunun işlem gördüğü tarihtir) bulunur pasaportunuzdaki böyle bir kayıt tekrar başvuruda bulunmanıza engel değildir, bu kayıt diğer temsilciliklere yapacağınız başvurularınızın reddedileceği anlamına gelmez.

Pasaportumdaki kaşe insan haklarının çiğnenmesi değil midir?
Seyahat özgürlüğü temel insan haklarındandır ancak, devletlerin ülkelerine hangi yabancıların gireceklerine karar verme yetkileri tam ve tartışlmaz bir uluslararası hukuk ilkesidir unutulmaması gereken husus, vize uygulaması tanımı itibariyle seyahat özgürlüğüne yönelik baslı basına bir sınırlamadır sizin, bir ülkeye girememeniz, seyahat özgürlüğünüzün sınırlanması gibi görünse de, devletlerin de sizin ülkelerine girip giremeyeceğinize karar verme hakkı vardır söz konusu kaş ise, esasen, temsilciliğin yapılan işemi izlemesine yardımcı olmaktadır bir pasaport, hamilinin bir ülkeye seyahat edebileceğine ilişkin hamilinin lehine kayıtlar içerebileceği gibi, aleyhine kayıtlar da içerebilir.

Vize ihlali nedir?
Vize ihlali, aldığınız vizenin üzerinde belirtilen süreden daha fazla vizeyi veren ülkede kalmanız veya vizeyi veriliş amacı dısında kullanmanızdır örneğin; bir öğrenci vizesi ile çalısmak veya, turist vizesi ile öğrenim görmek vize ihlalidir.

Vize ihlali yaparsam, sonuçları ne olur?
Ziyaret ettiğiniz ülkeden sınır dışı edilirsiniz hakkınızda ülkeye sürekli veya geçici giriş yasağı konulabilir ve/veya para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Vize başvurularında nelere özellikle dikkat etmek gerekir?
Vize başvurunuzu olabildiğince erken bir tarihte (örneğin, bir ay öncesinden) yapınız! çalısma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması ülkeden ülkeye değişmekle beraber, 2 – 3 ay veya daha uzun bir zaman sürebilir ! vize başvurunuzda pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az bir yıl
olmasına özen gösteriniz! yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür! vize başvurunuz reddedilebilir red nedenini açıklama zorunluluğu bulunmamakla beraber, bazı ülkeler yazılı ve/veya sözlü açıklama yapmaktadırlar!

Pasaportları size ne zaman teslim etmek gerekir?
Türk pasaportlarına vize uygulanan ülkelerle ilgili belgeler, istenilen sayıda fotoğraf ve geçerli pasaportlar www.vize-si.com’a tur tarihinden 16 iş günü öncesine kadar teslim edilmelidir herhangi bir gecikmeden dolayı doğacak aksaklıklardan www.vize-si.com kesinlikle sorumlu tutulamaz buna bağlı olarak sirketimizin yapmıs olduğu zorunlu harcamalar (iadesiz uçak bileti, ön rezervasyon masrafları, vize masrafları vb ) yolcumuzdan talep edilir hareket tarihine kadar vize ücretlerindeki olabilecek fiyat artışları müşteriden talep edilir yurtdışı gezileri için en az altı aylık pasaport gereklidir.

Pasaport işlemleri ile ilgili formları nereden temin edebilirim? bu formlar nasıl doldurulur?
Pasaport istek formunu ve diğer tüm matbu form ve dilekçe örneklerini pasaport sube müdürlüğünden temin edebilirsiniz.

Evlenme veya boşanma halinde medeni hal değişikliğini pasaportuma kaydettirmek için ne yapmam gerekmektedir?
Pasaportla ilgili her türlü islemde nüfus cüzdanınızdaki bilgiler esas alınacağından nüfus cüzdanınızda gerekli değisikliği (evli, bekar vs ) yaptıktan sonra pasaport yenileme müracaatında bulunmanız gerekmektedir medeni hal değisikliği mevcut pasaportunuzda yapılamayacağından pasaportunuzun iptal edilerek yeni pasaport verilmesi gerektirmektedir.

Askerlik durumu ile ilgili evrak getirmem gerekir mi?
Pasaport müracaatlarında askerlik durumunuzla ilgili hiçbir belge istenilmemektedir askerlik durumunuzla ilgili inceleme pasaport şube müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Pasaportumun geçerlilik süresi ne kadar olabilir?
isteğinize bağlıdır 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl, 5 yıl sürelerden şartlarınıza uygun olanı seçebilirsiniz 6 aydan kısa süreli pasaport verilmemektedir.

  1. sevgi diyor ki:

    4556

  2. nurdan diyor ki:

    hjdfjk

Konu İle İlgili Yorum Yaz