Yurtdışı Seçmen Kaydı Sorgulama

8

623-01109264Yurtdışı Seçmen Kaydı Sorgulama, Yurtdışı seçmen kütüğü, Yurtdışı Seçmen Sorgulama
Yurtdışında yaşayan Türkiye kökenlileri yıllardır meşgul eden konulardan biri de Türkiye’deki seçimlerde oy kullanabilme arzuları.Seçim Kanunu’nda yapılan değişikliklerle yurtdışında yaşayanların bulundukları ülkede oy kullanma hayalleri bu yıl nihayet gerçekleşecek.

Türk vatandaşları şimdiye kadar sadece ülkeye giriş çıkış yaparken gümrük kapılarında oy kullanabiliyordu. Yetkililer bunu yapanların sayısının seçmen konumundakilerin yüzde 5 ila 7 arasında kaldığını belirtiyor.

Yurt Dışı Seçmen Kütüğünde kayıtlı olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?

Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı, kayıtlı iseniz kayıtlı olduğunuz yeri (kayıtlı olduğunuz dış temsilciliği), www.ysk.gov.tr internet sayfamızın “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” bölümünden gerekli bilgileri girerek ve 7 karakterden oluşan şifreyi resim doğrulama alanına yazarak sorgulayabilirsiniz. Direk aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Yurtdışı Seçmen Sorgulaması için Tıklayınız

yurtdışı seçmen

Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne nasıl kayıt olabilirim?

Bulunduğunuz ülkede, görev çevresi itibariyle en yakın dış temsilciliğe, veya İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurarak yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için “ADRES BEYAN FORMU” (Form-B) doldurup, imzalamaları ve Adres Kayıt Sistemine girişini sağlamaları yeterlidir.

Yurt dışında oy kullanma hakkı olan vatandaşlar sadece pasaport ile oy kullanabilecekler midir?

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri hakkında kanunun Yurt Dışı Seçmenlerin Sandıkta Oy Kullanması başlıklı 94/C maddesinin 6. Fıkrası gereğince; Oy kullanmak için sandık alanına gelen seçmenin kimlik tespitinde “…T:C. kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanından veya pasaportundan kimliğini tespit eder…” ifadesi yer almaktadır.
(İlgili Kanun maddesi metni (298 (Değişik altıncı fıkra: 9/5/2012-6304/6 md.))

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmen oyunu nasıl kullanır?

Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’nun denetimi altında, sandık kurulmasına karar verilen temsilciliklerde seçmen oy vermek için geldiğinde sandık kurulu başkanı, seçmenin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanından veya pasaportundan kimliğini tespit eder.Seçim Bilişim Sistemi (SEÇSİS) üzerinden Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığını ve başka bir yerde oy kullanıp kullanmadığını kontrol eder. Oy kullanmadığı anlaşılan seçmen, sandık kurulu mührüyle mühürlenmiş olan oy pusulası ve oy zarfıyla “EVET” veya “TERCİH” yazılı mührü alarak oyunu kullanmak üzere kapalı oy verme yerine girer. Oyunu kullanan seçmene çizelgede isminin bulunduğu yer imzalattırılır, ayrıca SEÇSİS sistemi üzerinden oy kullandı olarak işaretlenir.

Gümrük kapılarında oy nasıl kullanılır?

“Gümrük kapılarında seçmenin oy vermek için geldiğinde sandık kurulu başkanı, seçmenin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını gösteren nüfus hüviyet cüzdanı veya kimlik tespiti amacıyla düzenlenmiş ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan resmi belgeler veya pasaportundan, kimliğini tespit eder. Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi üzerinden Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığını ve başka bir yerde oy kullanıp kullanmadığını kontrol eder. Oy kullanmadığı anlaşılan seçmen, sandık kurulu mührüyle mühürlenmiş olan oy pusulası ve oy zarfı ile “EVET” veya “TERCİH” yazılı mührü alarak oyunu kullanmak üzere kapalı oy verme yerine girer ve oy verme işlemini genel esaslara göre tamamlar, ayrıca SEÇSİS sistemi üzerinden oy kullandı olarak işaretlenir.”

 1. yasar tosun diyor ki:

  1984 beri holandadan ikmet ediyorum ysk kayitli olup olmadigimi bilmiyorum onun icin orenmek istiyorum

 2. yasar tosun diyor ki:

  yurtdisi .secim kaydimi yaptirmak istiyorum holanda

 3. melih elçi diyor ki:

  erbil’de çalışmaktayım ve ikamem var (oturma izni). şu an ırak’taki karışıklıktan dolayı işlere bir süre ara verdik ve türkiye’ye döndüm. Ancak seçim zamanı yine erbil’de olma durumum var. yurtdışı kayıt yaptırsam ancak seçim tarihinde türkiye’de olursam normal ikamet adresimde oy kullanabilir miyim?

 4. Dursun Güvenc diyor ki:

  Yurtdisinda ikamet etmekteyim; cumhurbaskanligi seciminde oy vermek iystiyorum, nerde nasil veririm ve secmen kütügünde kayidimin olup olmadigini nerden ögrenebilirim?

 5. yücel colak diyor ki:

  1973 den beri Almayada ikamet ediyorum secmen kütügüne kayitli degilmiyim.

 6. sabahaddin akkurt diyor ki:

  selamun aleykum bende oyumu kulanmak istiyom fakat secmen kutugune nasil kaydimi yapacam herkonsolosda oykulana bilirmiyiz selamlar

 7. ibrahim diyor ki:

  ben yurt disi secmen kutugune kayitliyim adresimi bildirmem gerekiyomu oy kullanmak icin

 8. Ahmet Tuna diyor ki:

  Yurtdisi secmen kutugune kaydimi yaptirdim.

  Fakat ysk nin web sayfasinda isim ve adresimi goremiyorum.

  Sayfa acilmiyor.

  Sayfanin faal hale getirilmesin vatandaslar olarak bekliyoruz…

  Slmlr.

Konu İle İlgili Yorum Yaz