LYS Sınavları Nasıl Ve Nezaman Yapılacak

0

Ösym başkanı Ünal Yarımağan’ın Ygs ve Lys Sınav Tarihleri ile ilgili bir konferansta verdiği bilgileri aktarmıştık. Yök genel kurulu bu hafta ( 15 Ekim Perşembe ) Lys sınavlarının nasıl yapılacağını belirlemek üzere toplanacak.

 

Ygs ve Lys sınavlarının uygulamasının nasıl yapılmasının istendiği ile ilgili Meb Lise 3 öğrencileri arasında bir anket düzenlemişti, sınavların tarihleri konusunda öğrencilerin görüşlerini alma amaçlı yapılan anket sonucu öğrencilerin % 76’sının sınavların 2 haftalık bir süre içerisinde tamamlanmasını istemesi şeklinde gerçekleşti. Öğrenciler sınavlar arasında uzun sürelerin olmasının motivasyonlarını etkileyeceği şeklinde fikir bildirmiş oldu böylelikle. İki aşamalı sınav sistemlerinde gerek Ösym‘de olabilecek hataları minimize etmek gerekse de öğrencilerin konuları farklılık arzeden ve zorluk dereceleri farklı olan sınavlar arasında çalışma anlamında geçiş yaparken zorlanmama açısından Ygs ile Lys arasında bir ayı geçen bir zaman dilimi olacak.
Lys Sınav Oturumları

Yök genel kurulunda ele alınacak konu ise, Lys Sınavlarının ( Lys-1, Lys-2, Lys-3, Lys-4, Lys-5 ) hangisinin hangi hafta, hangi gün ve hangi şekilde yapılacağıyla ilgili olacak. Ortaya çıkabilecek modeller şunlardan biri olabilir.

  • Sayısal yetenekleri ölçen sınavlar aynı gün farklı oturumlarda olabilir. ( Kpss sistemiyle aynı; buna göre mesela Lys-1 ve Lys-2 aynı günde sabah ve öğleden sonra şeklinde gerçekleştirilebilir )
  • Gün ayırımına da gidilebilir. Mesela Lys-1 ve Lys-2 Pazar, Lys-3 ve Lys-4 sonraki Pazar şeklinde bir uygulamaya gidilebilir.
  • Bir başka ihtimalde her sınavın ayrı günde yapılarak toplam 5 gün ( 3 Haftaya yayılarak ) yapılabilir; mesela, Lys-1 Cumartesi, Lys-2 Pazar, Lys-3 sonraki Cumartesi ve Lys-4 sonraki Pazar şeklinde.

Perşembe günü sınav tarihleriyle birlikte nasıl bir uygulamaya gideceği vs. herşey netleşir. İyi çalışmalar.

Konu İle İlgili Yorum Yaz