Uzun Bir Maraton: YGS-LYS Sınavları

0

  

Bilindiği gibi OSYM geçtiğimiz mayıs ayından bu yana 2010’da uygulamayı düşündüğü yeni sınav sistemini uzun uzadıya kamuoyunu bilgilendirmeye çalışmaktadır. Bu konuda üniversitelerde bizzat OSYM başkanı Ünal YARIMAĞAN seminer vermektedir.YGS-LYS sistemini iyice incelediğimizde bazı çarpıcı verileri içinde barındırdığını gözlemliyoruz.

Bunlardan ilki 1999 tarihinde yürürlüğe giren ve YÖK kanunu ile hayat bulan “alan içi ve dışı” kavramını ortadan kaldırdığını görmekteyiz. Bu özellikle “katsayı mağduru” diye kamuya mal olmuş olan meslek liselileri,

özellikle imam hatip lisesi öğrencilerine ciddi kapılar açılmıştır.Öyle ki uzun bir zamandır bu tür liselerden meslek bilgisi öğretmeni haricinde  başka bir bölüme yerleşen öğrenci nerdeyse yoktu.Bu sene bunun çok farklı yansımalarını göreceğiz.Sisteme eşit koşullarda yarışa girecek meslek lisesi öğrencilerin en azından kapasitesi iyi olanların özellikle Lys’de diğer lisedeki öğrenci arkadaşlarıyla yarışta bizde varız diyeceklerini tahmin ediyorum.

Konu İle İlgili Yorum Yaz