YÖK B planını devreye sokuyor

0

Danıştay’ın, üniversiteye girişte katsayı farkının devam etmesine yönelik kararına karşı YÖK itiraz dilekçesini verirken sonucu beklemeden B planını da devreye sokuyor.

ANKARA – Yükseköğretim Kurumu’nda (YÖK) Danıştay’a sunulacak itiraz dilekçesine ilişkin hazırlıklar dün gün boyunca sürdü. Bu kapsamda YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da sürpriz bir ziyarette bulundu.

Bu ziyaretin ardından son şekli YÖK Yürütme Kurulu’nda verilen itiraz dilekçesi yasal sürenin bitimine yarım saat kala

 Danıştay’a sunuldu. Dilekçede YÖK’ün katsayı eşitliği getiren uygulamasının eşitlik ve adalet ilkesine uygun olduğu belirtildi.

Danıştay’ın “meslek lisesi mezunu mesleğe; genel lise mezunu üniversiteye yönlendirilir” tespitine dayanarak verdiği yürütmeyi durdurma kararının ise hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

YÖK Başkanı Özcan Yürütme Kurulu sonrasında yaptığı açıklamada öğrencilere, “Çalışmalarınıza ara vermeyin” diye seslendi.

Özcan, katsayı eşitliğine yakın bir uygulama üzerinde çalıştıklarını ve bunu da Danıştay’a yaptıkları itirazın sonucunu beklemeden hayata geçireceklerini kaydetti.

Özcan, “Biz bu konu üzerinde çoktandır çalışıyoruz. Alternatiflerini geliştirmiştik. Mümkün olduğu kadar şimdi kullandığımız sisteme yakın bir sistem olacak. Biz çözüm için beklemeyeceğiz. Biz bunu yapmak zorundayız o bizim işimiz, onlar ne zaman karar verirler bilmiyorum ama ne kadar erken karar verirlerse herkesin yararına olur” dedi.

Konu İle İlgili Yorum Yaz