YGS’de Başarının Sırrı

0

Sınav takviminin yaklaşmasıyla birlikte SBS, YGS ve LYS’ye girecek öğrencilerin gerginlikleri de artıyor.

Sınava hazırlanan öğrencilerin ders çalışırken ara vermemeleri ise sıkılma ve konsantrasyon sorununu beraberinde getiriyor. Bozulan dikkati toparlamak ise oldukça güç. Bu nedenle dersten kopmamak için sıkılmaya fırsat vermeyecek çözümler bulmayı öneren uzmanlar, uzun süre ders çalışamama, ders çalışma isteğini yakalayamama, çalışırken bir süre sonra sıkılma, ders çalışırken baş ağrısı ile karşı karşıya kalma gibi sorunların sıkça yaşandığına dikkat çekiyor.

Uzun süre çalışmayı engelleyen en önemli faktörlerin başında üniversite sınavına hazırlanan adayın ne kadar çalışması gerektiğini bilememesi ve çalışmaya ara vermemesinden yaşanıyor. Konuyu öğrenmek için yapılan çalışmalarda süre 50 dakika ile 1 saat arasında değişiyor. Öğrenilmiş bir konuyu pekiştirmek için soru çözümü yapılıyorsa bu süre 1.5 saate uzatılabilir. 15-20 dakika arasında olan dinlenme süresini ise odanın dışında geçirmek de bir çözüm.

Odanızı sık sık havalandırın

Uzmanlar, şikayetlerdeki ortak noktanın ders çalışma alışkanlığını kazanmak için öğrencilerin kendilerini uzun süre çalışma odalarında tutmaya çalışmalarından ve ortamı gereği gibi havalandırmamasından kaynaklandığını da söylüyor. Ders çalışırken ortaya çıkan baş ağrısının nedeni havasız oda olabilir. Çünkü odadaki oksijenin azalması, havasızlığı beraberinde getiriyor. Gerginlik ve baş ağrısı da çalışma istediğini azaltıp, öğrencinin sıkılmasına neden oluyor. Çözüm ise belli aralıklarda dinlenme süresi ve bu sırada çalışma ortamının havalandırılması.

Konu İle İlgili Yorum Yaz