Evde Bakım Parası Sorgulama

40

Evde BakımEvde Bakım Parası Sorgulama, Bakım parası ne kadar oldu, bakım parası ne kadar 2014

Evde bakım ücreti bakıma muhtaç özürlülere destek olmak amacı ile aile ve sosyal politikalar bakanlığı ve Sağlık bakanlığı işbirliği ile yürütülen bir hizmettir. Evde yaşlı bakım maaşı da aynı şekilde yaşlı hastalarına evde bakan ailelere destek olarak verilen ödenektir. Evde bakım maaşı hasta ve özürlü yakınları olanlar için Sağlık Bakanlığı tarafından son yıllarda yürürlüğe giren ve vatandaşların yoğun takdirini kazanan bir uygulamadır.

Bakım Parası Ne Kadar

 • 01.01.2014-30.06.2014 itibariyle evde bakım parası 765,67 TL dir .
 • Asgari Ücretin 3/2 miktarı olan oran ise: 511 TL dir.
 • 01.07.2014-31.12.2014 arası ise 808,56 TL dir
 • Asgari Ücretin 3/2 miktarı olan oran ise: 542 TL dir.

Özürlü evde bakım parası kendisine kim bakıyorsa ona verilmektedir. Bakım parası alma şartları arasında hasta ile bakan kişi arasında kan bağı olması ve aynı evde ikamet etmeleri gibi şartlar vardır. Muhtaçlık aylığı için geçerli olan koşullar burada da geçerlidir. Evde bakım maaşı hizmetinden faydalanmak için sosyal hizmetler il müdürlüğüne başvurmak gerekiyor. 2012 Ocak evde bakım aylığı konusunda bu kurumdan bir açıklama henüz gelmedi. Evde bakım parası için başvuran kişinin adresine sosyal hizmetlerden bir ekip gelerek incelemeler yapmaktadır. Evde bakım ücreti sorgulama bu incelemenin ardından bakım parası alıp alamayacağını öğrenmenizi sağlar. Evde bakım ücreti 2012 yılı için artış görmedi henüz. Evde bakım aylığı asgari ücret miktarına denktir. Fakat bakıma muhtaç kişinin herhangi bir bakım merkezinde hizmet görmesi gerekiyorsa asgari ücretin iki katı maaş alır.

Bakım Parası Sorgulama

 • 444 0 000 numarayı arıyorsunuz . (ziraat bankası)
 • Size sunulan seçeneklerde hesap numarası veya kart numarasıyla işlem yapmak için 1’e basın.
 • Kartınızın üstünde yazan 16 haneli kart numaraısnı yazın
 • Sonraki seçeneklerdekart işlemleri için 2 yi tuşlayın.
 • Sunulan seçeneklerden yine 2’ya tuşlayın
 • Sonra sizden banka 4 haneli bankamatik şifrenizi isteyecek şifreyi girin. Yatan para var mı yok mu öğrenin.

Eğer buda zor geliyorsa bankanın çağrı merkezi aranyıp hesap bakiyenizin detayını müşteri hizmetlerine 7/24 saat sorabilirsiniz. Telefon : 444 0 000

Evde Bakım Parası

Kimler bakıcı olabilir?


Evde bakım ücretinden yararlanabilmek için engelli kişiye bakacak olan kişi ile engelli akraba olmak zorundadır, akrabası yoksa mahkemece tayin edilen vasisi bakıcı olabilir. Engelliye bakıcı olacak kişilerin engelliyle aynı adreste ikamet etmesi şarttır.

Ancak bakıma muhtaç engelliye aynı adreste bakacak akraba veya vasisi olmaması durumunda bakım hizmetleri değerlendirme heyetinin de bakım hizmetinin verilmesinde sorun veya yetersizlik olmayacağına kanaat getirmesi şartıyla, bakım hizmeti her gün rahatlıkla gelinip gidilebilecek yakınlıktaki farklı adreste bulunan akraba ya da vasi tarafından da verilebilir. Bu durumda engellinin 24 saat içindeki tüm ihtiyaçlarının giderilmesi ve bakıcının fiilen en az 8 saat engelliyle birlikte olması gerekmektedir.

Evde bakım aylığı için istenen belgeler:

Başvuruda, bakıma muhtaç özürlüden, ailesinden veya yasal temsilcisinden aşağıdaki belgeler istenir.

1. Sağlık Kurulu Raporu,

2. Vukuatlı nüfus kayıt örneği,

3. İkametgâh belgesi,(Çocuk ve bakan kişi)

4. Çocuk için 2 adet vesikalık fotoğraf

5. SSK – Emekli Sandığı – Bağ-Kur kurumlarından alınacak gelir beyanı bilgileri

6. Anne-Baba boşanmış ise; boşandığına dair mahkeme kararı.

7. Bakımı yapacak kişinin dilekçesi ve engellinin vasisi varsa, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı

8. Tapudan alınacak eşler adına ev kayıt bilgileri

9. Varsa öğrenim durumunu gösteren belge sureti.

Evde Bakım Hizmetleri

Evde bakım parası dışında evde bakıma muhtaç olan kişilere sağlık personeli, sağlık cihazları ve diğer konularda da destek olunmaktadır. Hemşire bakımından tıbbi cihaz ve yatak verilmesine kadar geniş bir alanda hizmet sunulmaktadır. Solunum cihazı ve solunum terapisi, sağlık destek personeli bulundurulması alanlarında hizmetler bulunmaktadır.

Bu hizmetler kapsamında evde doktor, hemşire, sağlık destek personeli, rehabilitasyon, tıbbi cihaz, yoğun bakım, sağlık eğitimleri gibi alanlarda hizmetler sunulmaktadır.

 1. şükrü diyor ki:

  Ben 72 yaşindayım 4-5 türlu hastalıklarım var kendime bakamiyorum eşim çalışmiyor tek benim emeklı maaşımla geçinemiyoruz eşime bakım ücreti bağlanmasi için ne yapmalıyım e. adresime yazarsaniz sevinirim saygılarımla…

 2. bilge diyor ki:

  Engelli yakini ayligina muracaat ettim ne kadar zamanda sonuclanir. Not…..sosyal hizmetlere basvurdum

 3. murat diyor ki:

  %92 engelliyim.bakıma muhtacım.evde bakacak kimsem yok.ablam evli yan tarafımızda oturuyor.o bana bakıyor.üzerine 1 evi var.eşi emekli.bana bakıcı olabilirmi.

 4. özlem güvenç diyor ki:

  Merhaba,

  Annem evimizde babaannem ve anneanneme bakıyor, sırasıyla 84 ve 100 yaşındalar. İkiside kendi başlarına işlerini yapamıyorlar, bakıma muhtaçlar. Kalp-şeker-tansiyon-kalça protezi-işitme ve görme sorunları mevcut.
  Annemin kendi emekli aylığı var. Ama annesine ve kayınvalidesine evinde baktığı için ikisi için de ayrı ayrı bakım parası alabilir mi ? Nereye başvurmamız gerekir ?

  • Ayse diyor ki:

   Ayri ayri ucret alabilir mi bilmiyorum ama yapmaniz gereken bulundugunuz yerdeki hastaneye gidip heyet gununun ne zaman oldugunu ogrenin heyet gunu hastanenin yazi islerine gidip bakim ucreti icin geldiginizi soyleyin ordan size 7 8 tane doktora evrak verecekler tekwr teker hastayi bu doktorlara goturup muayene ettireceksiniz heyet saatine kadar muayee isini.bitirip evraklarla hastayi heyete sokacaksiniz onlar size gun veriyor o gun gelince gidip sonucu alacaksiniz yanlis bilmoyorsam % 80 82 oraninda rapor cikarsa aylik aliniyor hastaneden alinan.rapor ilde bulunan aile ve sosyal politikalar bakanligina goturuluyor ordanda size evraklar verilecek onlarda hazirlaninca yine ayni yere iade ediliyor 1 2 ay icinde aile ve sosyal politikalar bakanligindan evinize heyet geliyor.hastayi yasam sartini bakim durumunu ve en onemliside verdikleri raporlarin dogruluguna bakiyorlar onlarda bi kac rapor verip belli bi sureye kadar il aile ve sosyal politikalar bakanligina getirmenizi istiyorlar evraklar iade edildikten sonra bakan kisi ile ziraat bankasina gidip hesap acmanizi istiyorlar bu islemler tamamlandiktan sonra 1 2 ay icinde bakim ucreti yatmaya basliyo

 5. duygu diyor ki:

  annemin 100de 80 ağır özürlü raporunu aldım ben bakıyorum evde 6 kişiyiz..bir emekli maaşı bir 1250lira bir de annemin evini 600e kiraya vercem devlet bizi maaşa bağlarmı

 6. Adil diyor ki:

  Benim Bir Srum Olack Evde Bakım Aylığı Alan Bir Kişi Bakıldığı Evden.BAŞKA Bir Yakını Tarafından bi Kaç Başka Bir ADRESTE Baka Bilirmi?ve İkinci Yakınının Yanına Giderse Maaşı Kesilirmi?Bu SÜRE Nasıl Nekadar Olmalı ve Bu Konuda Neler yAPILMALI Yarddımcı Olursanız Çok Memrun OLACAĞIM Teşekkürler

 7. leyla kalyoncu diyor ki:

  annem evde huzursuz oluyor birden dengesini kaybediyor iki üçgün sonra yatağında durmak istemiyor kendisi 3 sene önce ayağı kırıldığı için bir bacağını hissedemiyor ve yürüyemiyor
  kendisi 95 yaşında bende şeker hastasıyım bazen iyi oluyor bazen de kötü oluyor böyle bağırır çağırır kendini camdan atmak istiyor merdivenden atmak istiyor bu durum için bütün evlatlarını düşman gibi görüyor bunun için psikolojik destek almak için ne yapmak gerekiyor.

 8. rahsan yıldırım diyor ki:

  benim çocuğum hidrosefali evde bakın parası almak İstiyorum yun özür oranı yüzde seksen idi yeni aldığım yüzde yetmiş ama çocuğun denge bozuk sant var oranı yürüyor diye düşürmüş ler çocuğun dengesiz yürüyor daha çok tehlike ki değl mi bu ayligi ağır engelli lere veriyor lar ne yapa bilirim yardimci olur musunuz

 9. elif diyor ki:

  Evde bakım maası alıyordum bu ay kesildi sanırım cünkü ziraat bankasından alıyordum 4747 ye mesaj gönderiyordum ordan ögreniyordum bakiyeyi ama şimdi bakiye yazıp gönderiyorum mesaj iletilmiyor bu maasın kesidigini nereyi arayıp ögrene bilirim antalyada oturuyorum lütfen bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum..

 10. dilber diyor ki:

  Annem felçli evde ben bakıyorum ama kayınbiraderimin dükkanı benim üzerimde maaş verilir mi….

 11. BURAK diyor ki:

  hep yanlış şeyler

 12. makbule diyor ki:

  benim babam bağırsak kanseri ve bagırsakda torba takılı ayrıca annem beyin ameliyatı geçirdi.mecbur ikisinede bakmak mecburuyetindeyim ben çalışamıyorum onların magışlarıyla geçiniyoruz ben bakım parası alabilirmiyim ve nasıl nerden yardım alacam bana bir yol gösterirseniz çok memnun olurum.

Konu İle İlgili Yorum Yaz