Genel Sağlık Sigortası Soruları

26

ilk defa 2008 yılında tanıştığımız Genel Sağlık Sigortası (GSS), 74 milyon vatandaşın tamamını kapsayacak şekilde 01 Ocak 2012’den itibaren yürürlüğe girdi. Yeşil kartlılardan işsizlere kadar milyonlarca kişi, yeni uygulamayla nelerin değişeceğini tam olarak bilmiyor. GSS ile ilgili en fazla sorulan soruları cevaplamaya çalışacağım:

SORU: Kimler GSS’li olacak?
Aslında kimler GSS’li olacak sorusu yerine, kimler GSS dışında kalacak diye sormak gerekiyor.
Buna göre; milletvekilleri, kendi ülkesinde sigortalı olup da Türkiye’de bulunan yabancılar,
zorunlu askerlik görevini yerine getiren erler GSS dışında kalacak. Bunların dışındaki bütün işçiler, bağımsız çalışanlar, kamu çalışanları, isteğe bağlı sigortalılar, işsizler, ev hanımları ve yabancılar GSS’li olacak.

SORU: Eşim çalışmıyor; ev kadını. Öteden beri benim sosyal güvencemden yararlanmakta. Şimdi her hangi bir işlem veya ödeme yapma zorunluluğum var mı?
Eşiniz sizin Sosyal Güvencenizden dolayı herhangi bir ücret ödenmeden GSS kapsamından yararlanmaya devam edecektir,

SORU: Yeşil kartlıların durumu ne olacak?
Mevcut kartlarını kullanmaya devam edecek; kartlarının vize tarihine kadar sağlık yardımlarından yararlanacaklar. Vize tarihi dolduğunda ise bir ay içinde sosyal yardım vakıflarına gelir testi için başvuruda bulunacaklar. Gelir testinden geçenler yine ücretsiz/primsiz GSS’li sayılacak.

1 Ocak 2012’den sonra vizesi dolanların ise bir ay içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir tespiti talebinde bulunmaları gerekiyor.

Gelir tespiti için başvurmayanlardan asgari ücretin iki katı tutarının yüzde 12’si üzerinden hesaplanan genel sağlık sigortası primi alınacaktır.

SORU: Kimler gelir testine başvuracak?
Herhangi bir şekilde çalışma hayatında bulunan işçi, memur, bağımsız çalışan, isteğe bağlı sigortalı ve yeşil kartlıların dışında kalan bütün vatandaşlar gelir testine başvuracaklar. 18 yaş altı vatandaşlar zaten GSS kapsamında sayıldıklarından başvurmalarına gerek yok. Ayrıca SGK’dan aylık alanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler de gelir testine gitmeyecek.

SORU: Bakmakla yükümlü Olunan Kişiler’i daha net bir şekilde açıklayabilirmisiniz?

Bakmakla Yükümlü olunan kişiler, 18 yaş altında bulunan, kız ve erkek çocuklarla, çalışmayan eşler, yine 18 yaş üzerinde olup da, 20 yaşına kadar orta öğretim ila 20 yaş ila 25 yaşına kadar yüksek öğrenime devam eden erkek çocuklarla, 01.10.2008 tarihinden önce anne veya babasının sosyal güvencesinden dolayı sağlık hizmetinden yararlanmakta olan kız çocukları durumlarında değişiklik oluncaya kadar, GSS den hiç bir ücret ödemeden yararlanmaya devam edecekler. Durumlarındaki değişiklikle kastedilen, sosyal güvenlik kapsamında çalışmaya başlamaları veya evlenmeleridir.

SORU: 01.10.2008 tarihinden sonra 18 yaşını dolduran, okumayan kız ve erkek çocuklarının durumu ne olacak?

01.10.2008 tarihinden sonra 18 yaşını dolduran okumayan kız ve erkek çocukları GSS kapsamına alınabilmeleri için GSS tescili için Kayıtlarını yaptırmaları zorunludur.

SORU: Ne zamana kadar başvurmak gerekiyor?
Ocak ayı sonuna kadar sosyal güvencesi bulunmayan herkesin gelir testi için bulundukları ildeki sosyal yardım vakfına başvurması gerekiyor.
SORU: Başvurmazsanız ne olacak?
Bir ay içinde gelir testine başvurmayan vatandaşlar SGK tarafından otomatikman tescil edilecekler ve ayda 106 lira GSS primi ödemeye başlayacaklar. Bu tescilden sonra da gelir testi için sosyal yardım vakıflarına başvurabilecekler.

SORU: Kimler primsiz GSS’li olacak?
Prim ödemeden GSS’li olmak isteyenler, yani yeşil kartlı gibi sağlık yardımı almak isteyenler gelir testine başvuracaklar. 2012 yılı asgari ücret rakamlarına göre, aylık aile içi kişi başı geliri 296 liradan az olduğu tespit edilenler, prim ödemeden GSS’li olacaklar.

SORU: Geliri 296 lirayı aşanlar ne yapacak?
Yapılan teste göre aile içi kişi başı gelir 296 ila 886 lira arasında çıkarsa, aileden bir kişi ayda 35 lira prim ödeyecek. Diğer aile bireyleri bu kişi üzerinden bakmakla yükümlü olunan kişi olarak GSS’li sayılacaklar. Dolayısıyla ailede herkes GSS kapsamına alınmış olacak. Geliri, 887 lira ila 1773 lira arasında olanlar 107 lira ödeyecek; geliri, 1773 liranın üzerinde olanlar ise 213 lira pirim ödeyecek.

SORU: Gelir testinde nelere bakılacak?
CEVAP: Gelir testi yapılırken aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı tespit edilecek. Buna göre ailenin puanlaması yapılacak. Gerekirse hane ziyareti yapılarak ailenin ekonomik durumu gözlemlenecek.

SORU: Ailede kimler dikkate alınacak?
CEVAP:Gelir testinde aynı hanede yaşayan eş, evli olmayan çocuklar ile büyük anne ve büyük baba dikkate alınacak. Yani ailenin toplam geliri bu kişi sayısına bölünerek bulunacak.

SORU: Gelir testi ne zaman sonuçlanacak?

Vatandaşın sosyal yardım vakfına başvurusundan sonra en geç bir ay içinde gelir testi sonuçlandırılmış olacak. Böylece vatandaş primsiz olarak GSS’li sayılıp sayılmayacağını veya ödemesi gereken prim tutarını öğrenmiş olacak.

Sosyal güvencesi olmayan, gelir düzeyi yüksek olanlara öneriler:
Daha önce bir şekilde Gelir düzeyi yüksek olduğu halde Sosyal Güvenceside olmayan ancak yeşil kart alanlar bundan böyle yapılacak incelemelerde yeşil karttan yararlanamayacaklarından İsteğe Bağlı Bağ-Kur Siğortalı olmaları halinde hem Sosyal Güvenlik şemsiyesi altına, hemde GSS kapsamına alınacaklardır.
Necati Çetiner, MİLLİYET

 1. UFUK CENK diyor ki:

  BEN GELİR TESTİ YAPTIRMADIM ANCAK ZİRAAT BANKASINDA BORCUM 480 KÜSÜR ŞUAN İTİBARİYLE. ANLAYAMIYORUM BU BORÇ AYLIK MI… YOKSAM TEK SEFERLİK Mİ?

 2. ali diyor ki:

  gelir testi yaptırdım sağlık sigortasından yararlanabiliyor muyum ?

 3. yaman koç diyor ki:

  arkadaslar part time çalısıyorum ayda primlerim 10 güne yakın yatıyor yani 30 / 10 çalısıyorum en son baktıgımda 452 tl olan borc artmıs 500 kusur olmus bunu durdurmanın yolu varmı ve gelir testi yaptırmadım lutfen bi cvp…

 4. ahmet can diyor ki:

  3 yıl 1 ay 1 gün tarım bağkur sigortalılığı olan 08.03.2009 tarihinde vefat etmiş askerlik hizmet süresi 15 ay ve bu süreye dahil değil.
  Eşi ve 1 çocuğu bulunmakta olup ölüm aylığından yararlanabilir miyiz?

 5. Ersin diyor ki:

  Şu an gss em var..bana 522 lira borç çıkmış.. Hiç bi işte de çalışmıyorum..okulu yeni bitirdim..bu aylik 35 tl yi ödeyecek durumum yok..bu borç u sildirmek için ne yapmalıyim

 6. ysr diyor ki:

  hersene yaptırmak zorundamıyız yoksa bi kere yaptırmak yetrlı mi

 7. yusuf dalanbay diyor ki:

  ocak ayında ilk başvuru yapanlardan biriyim ama şuan yararlanıp yararlanamadığımı nasıl öğrenebilirim gss ?

 8. AYŞE CEBECİ diyor ki:

  Abimle oturuyorum.Abim ve yengem çalışıyor.Benimse hiçbir güvencem, mülküm ve gelirim yok. GSS sonucu Aylık 106 TL ödemem gerektiğini öğrendim.Abim bana bakmakla yükümlü mü? Aydınlatırsanız sevinirim.

 9. ümit diyor ki:

  ben üniv.öğrencisiyim öğrenci belgesinin gss ye götürmeyi unuttum simdi ne yapmam gerekiyo gelir testi sonuçları gelmiş belgeyi götürsem iptal edebilir miyim.cevabınızı bekliyoru

 10. ümit diyor ki:

  benim ablam 1990 doğumlu normalde babamamın üzeride ğösterilmesi gerkiyo,hiçbir sosyal güvencesi yok onun için gss başvurmam gerekiyor mu yoksa geç mi kaldım.şimdiden teşekkürler

 11. merve diyor ki:

  merhaba. ben 1984 doğumluyum. 2001 yılında boşandım. ondan önce babamın ssksından yararlanıyordum. boşanma sonrası çalışmaya başladım kendi ssk dan yararlandım. şimdi çalışmıyorum babam emekli. babamdan yararlanabiliyor muyum? yoksa gss ye mi başvurmalıyım?

 12. dilek diyor ki:

  Merhaba;
  Ben 20 yaşında üniversite öğrencisiyim babamın ssk sından yararlanıyorum. Ama SGK dan kağıt qeldi şimdi benim gelir testi yaptırmam gerekiyormu?

 13. hülya öz diyor ki:

  mrb ben 1984 doğumluyum 27 yaşındayım babam ssk emeklisi 2007 yılında çalışmaya başladım ve bu tarihten önce babamın üzerinden faydalanıyodum ve işten ayrıldım şu an çalışmıyorum tekrar babamın üzerinden bakılmaya başladım benim gelir testi yaptırmam gerekiyormu cevaplarsanız sevinirim

 14. aliye emanet diyor ki:

  26 aralık 1988 doğumlu kızım üniversite mezunu işsiz,1984 doğumlu kızım yurtdışında 2.master öğrencisi işsiz sağlık özel sigortalı.SGK gelir testi mi yaptıracaklar.

  • Admin diyor ki:

   Yurt dışındaki kızınız GSS kapsamında değil. 1988 doğumlu kızınız GSS yaptırmak zorunda.

 15. ersin altınsoy diyor ki:

  Babamın maaşından üniversite öğrencisi olduğum için yararlanıyorum.Peki sağlık haklarımdan da yararlanabiliyor muyum?Yoksa ayrıca gidip SGK´ya başvurmam gerekir mi?

  • Admin diyor ki:

   SGK’ya gidip Sağlık Aktivasyon işlemini yaparsanız yararlanabilirsiniz. (25 yaşına kadar)

 16. Ömer diyor ki:

  merhaba benim gss ile ilgili bir sorum olacaktı.ben torba yasasındaki ticari taksi şoförü olan İsteğe bağlı sigortalısı olarak ssk primimi ödüyorum.ancak benim mustahaklık bilgisinde böyle bir yazı var ne yapmalıyım.60/g sigortalısı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resen tescil işleminiz yapılmıştır. Yakınlarınızdan sağlık hak sahipliğiniz yoksa gelir testi işleminiz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir.

 17. ümit arslan diyor ki:

  merhabalar,ben 30 yasındaki kardeşimle beraber annemle yaşıyorum, benimgelir durumum 30 yaşındaki bakmakla yükümlü olmadıgım kardeşimin gss primini etkiler mi?

 18. gamze diyor ki:

  evet bugün öğrendim bunu yayınlayın şuraya da bilmeyenlerde saçma sapan bilirkişi gibi konuşup ortalığı bulandıran adamlardan etkilenmesin,gerek yokmuş ne gelir testine nede öğrenci belgesine..

 19. gamze diyor ki:

  babam ssk emeklisi,ben 1984 doğumluyum yani 27 yaşındayım çalışmıyorum yüksek lisans yapıyorum ve 2008 den öncede babamın üzerinden faydalanıyordum sağlık haklarımdan,şimdi her kafadan bi ses çıkıyor bi diyorlar çalışmıyor ve 25 yaş üzeri olduğum için başvurmam gerekiyormuş bi diyolar kız çocukları evlenene ve işe girene kadar babalarının üzerinden faydalanacaklar ama öğrenci belgesini sgk il müdürlüğüne götürmen lazım diyolar,eğer ben kız çocuğu olarak zaten yaş şartı aranmaksızın evlenene ya da işe girene kadar sağlık güvencem varsa benden ne diye öğrenci belgesi isteniyor,ya da bu 25 yaş saçmalığını bana açıklarmısınız bu kışta kıyamette kaymakamlık ya da sgk ile boşu boşuna ne ben uğraşayım nede insancıkları uğraştırayım sgk ile ilgili yazılar resmen anlaşılmasın diye yazılmış ,torba yasasıyla düzelti deniliyor durum sonrada hoppala 25 yaş şartı,ben şimdi gelir testi yaptıracakmıyım ya da öğrenci belgesinimi götürcem?çok rica ediyorum cevaplarsanız sevinirim …

 20. ceren diyor ki:

  eşim yabancı aylık gelirimiz kişi başı 296 lirayı aşmıyor.eşimin kendi ülkesinde sigortası yok.daha doğrusu ülkesinde sigorta sistemi yok.başvurmamız gerekiyormu?eğer gerekiyorsa hangi belgelerle başvurmamız gerekiyor?

 21. selim diyor ki:

  Yurtdisinda ikamet eden bir TC vatandasiyim. GSS’dan muafmiyim?

  • Admin diyor ki:

   Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları GSS kapsamı dışıdır.Çünkü Kanun Türkiye’de ikamet edenlerin GSS’li sayılacağını düzenlemiştir.

Konu İle İlgili Yorum Yaz