4A Hizmet Dökümü

0

sgk hizmet dökümü

SGK sisteminde değişikliklerden sonra 4A Hizmet Dökümü çalışanların sigorta primlerini görebilmelerine olanak sağlayan e-Devlet interaktif uygulaması ile vatandaşların hizmetinde. Makalede nasıl 4A Hizmet Dökümü alabileceğinize ilişkin yönlerdirmeleri yaparak bu işlemi anlaşılır ve kolayca gerçekleştirmenizi sağlayacağız.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) olarak, ülkemizde çalışan vatandaşların kapsayan, sosyal güvencelerini sağlamak gelecekte emeklilik işlemlerini için gerekli alt yapıyı oluşturubilmek adına çalışmalar yapan devletin önemli kurumudur. Sosyal güvenlik sistemi içerisinde yer alan farklı tiplerde sigorta kolları yer almaktadır. 4A olarak yer alan eski sistemde eski SSK’ ya prim ödeyenleri kapsayan sigorta koludur. İş yerinde sözleşmeli olarak çalışan kişileri kapsamaktadır.

SSK’ ya prim ödeyenler 4A kapsamaktadır. İş yerinde sözleşmeli olarak çalışan kişileri kapsamaktadır.

  • 4A statüsü en çok kişinin çalıştığı ve iş sahibi olduğu sigorta koludur.

4A HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR

Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle e-Devlet bünyesine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu işlem için vatandaşlar en çok PTT’den aldığı e-Devlet şifresi ile işlemleri gerçekleştirmektedir. Eğer şifreniz yoksa bu işlemi gerçekleştiremiyeceğinizi hatırlatmak isteriz.

4A Hizmet Dökümü Almak için aşağıdaki adımları uygulayınız.

4A Hizmet Dökümünü Almak için Tıklayınız

  1. 4A Hizmet Dökümü işlemi için üstdeki bağlantıdan sisteme nasıl giriş yapabileceğinizi gösteren uyarı sayfası yer alıyor. “Kimliği Şimdi Doğrula” butonuna basarak bir sonraki adıma geçiniz. Sisteme e-Devlet, Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C kimlik kartı ve Banka hesap bilgilerinizle erişim sağlayabilirsiniz.
  2. e-Devlet sistemi sizden bu adımda daha önceden PTT Şubesinden edinmiş olduğunuz e-devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmanızı istemektedir. Eğer farklı şekilde sisteme giriş yapmak istiyorsanız; Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı ya da Banka sekmesine tıklayarak giriş sayfasını size uygun olanla değiştirebilirsiniz. Genel olarak vatandaşların büyük çoğunluğu e-Devlet şifresini kullanarak bu hizmetlerden yararlanmaktadır.
  3. Eğer işlemleri hatasız olarak gerçekleştirdiğiniz taktirde aşağıdaki ekrandaki gibi 4A Hizmet Dökümü sayfası direk olarak ekranınıza yansıtılacaktır. Bu sayfada toplam primlerinizi, işe başlama tarihinizi, işe giriş çıkışlarınızı ve detaylı hizmet dökümümüzü inceleyebilirsiniz.

4a-hizmet-dökümü-edevlet

Konu İle İlgili Yorum Yaz