Dul Aylığı Başvurusu

0

Dul Aylığı Başvurusu

Eskiden Dul ve yetim maaşı almak için başvurunun değerlendirmeye alınması için, bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu‘na danışmak ve başvurmak gerekmekteydi.  Fakat İç İşleri bakanlığı e-Devlet üzerinden Dul Aylığı Başvurusu ve Yetim Aylığı Başvuru işlemlerini vatandaşların internet üzerinden yapmasına olanak sağlayan uygulamaya imza attı.

Bu aylık çeşidi sigorta sahibi iken veyahut sigorta ile emekliliğe hak kazanan kişilerin hayatını kaybetmesi, vefat etmesi durumunda ilgili kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurması ile temin edilebilmektedir.

Dul ve yetim maaşı alacak olan kişilerin başvurularını işleme sokabilmeleri için sosyal Güvenlik Kurumu İl Merkezlerine gerekli belgeleri verebilir yada e-Devlet üzerinden başvuru işlemlerini yapabilirler. Yazımızda biz size internet üzerinden nasıl başvuru yapabileceğinizi anlatacağız.

DUL AYLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

e-Devlet sayesinde Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu işlemlerini SGK’ya gitmeden yapabileceğinizi biliyor muydunuz ? Hayatımızın her alanında hizmet vermeye devam eden e-Devlet sayesinde artık dul aylığı başvurusu işlemlerini e-Devlet çatısı üzerinden yapabilirsiniz.

  • Yeni sistemde internet üzerinden emeklilik talebi başvurusundan SSK ve Bağ-Kur’lular yararlanacak.
  • Alttaki bağlantıdan e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıkdan sonra tahsis talep formu önünüze gelecektir. Formu doğru bir şekilde doldurarak emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Yapmak için Tıklayınız

  • Üstdeki bağlantıdan e-Devlet sitesine giriş yaptıkdan sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bağlantısına tıklayınız. Daha sonra “e-Devlet Şifresi” bölününü tıkladıkdan sonra “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifrenizi” yazarak Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu ekranına erişebilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra yetim aylığınız ile ilgili başvuruda bulunabilir veya başvuruda bulunduysanız başvurunuzun sonucunu ve detaylarını görebilirsiniz.

Dul ve yetim aylığı almaya hak kazanan kişilerin maaşları belirttikleri banka hesabına düzenli olarak devlet tarafından yatırılmaktadır.

Konu İle İlgili Yorum Yaz