GSS Borç Sorgulama

843

gss borç sorgulama

GSS yani Genel Sağlık Sigortası hakkında vatandaşların hala tam olarak bilgisi bulunmuyor çoğu vatandaş borçlu olup olmadığını bilmiyor aşağıdaki uygulamadan GSS Borç Sorgulama işlemini gerçekleştirerek GSS borcunuzun olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sosyal güvencesi olmayan 7 milyon vatandaşı kapsıyor. Buna göre; yaşı büyük işsiz erkek çocukları, kısmi süreli çalışanlar, emeklilik yaşını çalışmadan beklerken bir başkasından GSS hakkı bulunmayanlar bu kapsamda değerlendiriliyor. GSS’ya göre üniversiteye gidiyorsa 25 yaşını, liseye gidiyorsa 20 yaşını, okula gitmiyorsa 18 yaşını geçen erkek çocukları sosyal güvenlik kapsamında değilse gelir testi yaptırmak zorunda.

Genel Sağlık sigortasında borç sorgulama ekranı ve detaylarını bu yazımızda bulacaksınız. Yaşadığınız sorunları yorum alanında bize bildirebilirsiniz.

GSS Borç Sorgulaması Nasıl Yapabilirim?

GSS prim borcu sorgulama işleminizi yapabilmek için öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Aşağıdaki bağlantıdan giriş yaptıkdan sonra e-Devlet sistemine T.C Kimlik No ve e-Devlet şifrenizi giriniz. Açılan sayfada e-Devlet kimlik bilgilerinizin onaylamanızı istemektedir. Onayla butonuna basarak ilerleyiniz.

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama Yapmak Tıklayınız

Genel Sağlık Sigortası, kapsamına girenler ödemekle yükümlü oldukları GSS borçlarını ödemedikleri takdirde prim borçları birikir. Arıca bu prim borçları ödemediğiniz takdirde her zaman karşınıza çıkar. Bu borçlar gecikme gecikme zammı ve faiziyle sizden tahsil edileceğini hatırlatırız.

  • GSS Borç Sorgulama Ekranı

gss borç sorgulama

Bir kere GSS’li olarak tescil olduktan sonra ‘Hastaneye de gitmeyeceğim GSS primi ödemeyeceğim” demekle GSS priminden kurtulamaz, yıllar sonra da olsa başvurunuz halinde geçmiş yıllardaki prim borçlarınızı da gecikme zam ve faiziyle ödemek zorunda kalırsınız.

Genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hak sahiplikleri genel sağlık sigortalılıklarının tescilini izleyen süreçte başvuruya bağlı olmaksızın SGK sistemince oluşturulacak.

  1. ayhan öztürk diyor ki:

    ben iş buldukca gemilerde calışıyorum yılın kimi aylarda turkiyedeyim bana sağlık sıkortası adında ilk başvuru yaptım1800 tl dediler ondan 8 ay sonra sordum 4250tl dediler 10 sonra 8500 tl dediler kaymakamlıktan gelir testi yaptıracaksınız dediler yaptırdım 1200 tl borcunu sileriz sadece burda kaldığın ayın parasını ödersindediler sonrada hiç birini silmediler hepsini ödeyecen dediler mecbur tutuyorlar bende ödemedim üstüne fayiz biniyor ne yapmam lazım teşekkürler

  2. kurtulus diyor ki:

    allah senın belanı versin yok bole bır sey 700 tl borç var nasıl gidicek bu olay tayyyip senin yatagında ınım ınım ınlesen benim gibi yatmak nasıp olmasa sana benim gibi nasıl oluyomus anlaaa

  3. mustafa diyor ki:

    Arkadaslar bu borcu nasıl silebiliriz? (Ödeme yapmadan) Bileniniz varsa cevap verin lütfen. Hayrı mubarek ayda Rabbim bu kansızların belasını versn. Devlet diyorlar bide yazık günah magdur olan insanlarımıza. Milletini sömürüyor bu devlet, böyle devlet olmaz olsun..

Konu İle İlgili Yorum Yaz