GSS Borç Sorgulama

828

GSS Borç Sorgulama
GSS yani Genel Sağlık Sigortası ayrıntıları netleşti işte Genel Sağlık sigortasında borç sorgulama ekranı ve detaylarını bu yazımızda bulacaksınız. Yaşadığınız sorunları yorum alanında bize bildirebilirsiniz.

GSS Borç Sorgulaması Nasıl Yapabilirim?

Aşağıdaki bağlantıdan giriş yaptıkdan sonra “Sorgu Türü” bölümünden 4B Sigortalı Ödemeleri bölümünü seçiniz. Daha sonra “Sorgu Tipi” bölümünden GSS Prim seçip alt bölümde açılan T.C. Kimlik No kısmına bilginizi giriniz. Bu işlemlerden sonra alt kısımda gördüğünüz karekterlerin aynısını kutucuğa yazınız ve Borç Sorgulama butonuna basınız.

GSS Borç Sorgulama için Tıklayınız

01.01.2012 tarihine kadar GSS’ye bir biçimde dâhil olanlar dahil oluncaya kadar geçecek süre için GSS ödemeseler de ondan sonrası için prim borçları birikmeye başlayacak.

GSS Borç Sorgulama Ekranı

gss borç sorgulama

Bir kere GSS’li olarak tescil olduktan sonra ‘Hastaneye de gitmeyeceğim GSS primi ödemeyeceğim” demekle GSS priminden kurtulamaz, yıllar sonra da olsa başvurunuz halinde geçmiş yıllardaki prim borçlarınızı da gecikme zam ve faiziyle ödemek zorunda kalırsınız.

Genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hak sahiplikleri genel sağlık sigortalılıklarının tescilini izleyen süreçte başvuruya bağlı olmaksızın SGK sistemince oluşturulacak.

 1. Sevcan diyor ki:

  Böyle bir kanundan 2012 yılında haberimiz oldu o ara işsiz olan eşimi sigortaya göndererek bilgi edinmesi konusunda ikna ettim gitti ve geldi ”sizin eşiniz sigortalı çalışan evde sizin üzerinize değil’ bu nedenle borçlandırma olmayacaktır dediler dedi. İyi tamam dedik yolumuza devam ettik tabi buara eşim iş buldu çalıştı geçenlerde işten çıkan eşimden yeni işe girerken hizmet dökümü istemişler diye sisteme girmişken giriip borç sorgulayayım bakayım dedim birde ne göreyim 3727 tl borçlusunuz diyor…. Allah topunuzun belasını versin bu nasıl bir kanundur hangi devlet sağlık için vatandaşından para alır borçlandırma yapar?? ve üzerine bu borçlandırmadan haberdar etmez tebligat göndermez??? yersen hesabı bir borçlandırma ama yemezler hiçbir güç bana bu borcu ödetemez eşim hem çalıştığı zaman içersinde brüt ücretinden prim vericek hemde burdan borçlanıcak ne ala ne diye BİLALin kasası dolsun diyemi….. NERDE BU DEVLEEEET NERDE BU MİLLET

 2. abbas diyor ki:

  alirsiniz 3/1 ni

 3. ferhat diyor ki:

  Arkadaşlar ödemeyin 300 yada 500 kişi değil 6 milyon insan borçlu oda zaten türkiyedeki zaman içinde işsiz kalan kesim devlet bu insanlara iş imkanı sağlayacagına kafasına sıksın dıye borc cıkartıyorlar hangi akla mantıga sıgıyor bunu cıkartan kafada kac tane beyın hücresi sağlam çalışıyor merak ediyorum. muhakkak buna biri dur diyecek devlette bütün bilgilerimiz var bi tebligat arayıp haber verme yok saçma bi gazetenın alt yazısında çıkartıyorlar duymayan vatandaşa belki borcundan korkup ne öderse kar hesabından zihniyeti taşıyorlar bana göre bu paralar bunn cıkartanın ve destekleyenın colugundan cocugundan cıkartsın…

 4. AYDIN diyor ki:

  Benim onu odeyecek firsatim olsa gidip devlete niye para yatiriyimki o kadar gider normal primi yatoririm sigortami doldururum bide neymis gelir tespiti yaptiracakmisim yaptirirsam 30 milyonmus yaptirmazsam 180 mis boyle bu sacmalik olmaz ya hukumut o kadar sey yaparken bunu boyleleri yapmalari cok sacma ben o borcu kesinlikle odemem ne yapcaksa yapsin

 5. selçuk diyor ki:

  Allah bunların belasını versin tabi evde kutular sandıklar dolarla dolu fakir insanımız olmasa o kutular sandıklar dolarmı hiç?

 6. selçuk diyor ki:

  anlamadığım bir hususta sigortalı çalışan bir insan neden genel sağlık sigortası pirimi ödemek zorunda

 7. selçuk diyor ki:

  bana ve eşime 6000 tl çıkmış şok oldum gereksiz bir uygulama zaten.ben erkeğim işsizim hadi bana çıkarmışsın hemde faiz işlemiş üstüne haberim bile yok bu uygulamadan evde oturan benden bir lokma ekmek bekleyen karımın günahı ne ona bile borç çıkarmışlar 1 milyon 7 yüz bin vatandaşımıza sesleniyorum bu paraları sakın ödemeyin devlet sizden hiç bir şeyi zorla alamaz aksine vatandaşa sağlık hizmetini kusursuz sunması gerekir nerede hukuk devleti hani.sakın bu borçları ödemeyin 1 milyon 7 yüz bin insanımız mağdur.bu sorun ülkemizi kaosa sürükler.hiç bir şey alamazlar.alacaklarsa kutusu dolu olandan alsınlar asgari ücretin 15 katı maaş alan vekillere gelir testi yapsınlar bunlar fakirden alıp zengine veriyor fakir zaten karnını zor doyuruyor zenginse göbeğini kaşıyor fazla yemekten.

 8. Mehmet diyor ki:

  2 yılı aşkın çıkarılan Bu yasayı mağdur olmadığım halde kınıyorum..! hükümet yanlısı birisi olarak hükümetin çıkardığı Bu haksız ve gereksiz kanun vatandaşı mağdur edeceğini düşünerek tekrar düzenlemeye gidilmesi gerektiği kanaatindeyim ben burada amacın ne olduğunu çok Iyi Anladım aslında Iyi güzel Hoş ama insanlara tebligat yoluyla önceden bildirilmesi şart yok öyle 6 ay sonra 1.5 yık sonra çık vatandaşa deki senin Bu kadar borcun vardı ödemedin birde al bunun faizi öde ..! Saçma hemde çok saçma buraya yorum yazan arkadaşların böyle bir haksızlıkla karşı karşıya olduğu aşikardır Bu benimde Başıma gelebilirdi bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyetinde değilm Allah yar ve yardımcımız olsun hükümeti her yönüyle takdir ediyorum ama Bu olmamış yakışmamis !!!

 9. Emre diyor ki:

  1 Ocak 2012′de yaşama geçirilen Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedeniyle milyonlarca kişi sağlık hizmetinden yoksun kalırken, prim borçları da her geçen gün katlanarak artmaktadır. GSS kapsamında çalışmayan ve gelir testi yaptırmayan milyonlarca kişi adına en yüksek miktarda prim borcu çıkarılmalarından, bunu ödeyememelerinden ötürü en temel insan hakkı olan sağlık hizmetinden yararlanamıyor. Bu kişilerin borcu gecikme faiziyle birlikte katlanarak artıyor. Bir yanda sağlık hizmetinden yoksun kalan, diğer yandan da faizleriyle birlikte prim borçları artan yurttaşlar ne yapacağını bilemiyor. 18 yaşını bitirmiş çalışmayan tüm yurttaşlar, zorunlu olarak GSS kapsamına alınmasından dolayı prim borçlusu olduğunu ancak gittiği aile hekimlikleri veya devlet hastanelerinde öğrenerek büyük bir şokla karşılaşıyor. Büyük iddialar ve umutlarla hayata geçirilen, ancak vatandaşın sağlık hizmetini neredeyse engelleyen GSS beklentileri karşılayamadı. Kısaca parası olmayanların sağlık hizmetinden yararlanamayacağı açıkça görüldü. Torba kanun ile GSS prim borçları ve faizlerinin silineceği ya da sadece faizlerin silinip borçların yeniden yapılandırılacağı öngörülse de bu konuda netlik bulunmamasından yurttaşların kaygıları sürüyor. Prim borçları ve katlanarak artan gecikme faizleri silinmeli, bu yurttaşlara yeniden sağlık hizmetinden yararlanma olanağı sağlanmalı. Nereden bakılırsa bakılsın, beklenen sonucu vermeyen, iki yılı aşkın uygulamanın yarattığı sorunlar da dikkate alınarak GSS’de yeniden bir düzenleme yapılması kaçınılmaz. Çalışmayıp borcu olanların, çocuklarını bakmak durumunda olanların, sağlık durumundan dolayı çalışacak durumda olmayanların, iş bulamayanların, zor durumda olanların GSS nedeniyle sağlık hizmetlerinden yoksun kalması çok sayıdaki insanı zor durumda bırakmaktadır. Sadece prim borçları ve faiz borçlarının silinmesi KESİNLİKLE YETERLİ DEĞİLDİR. Borçların silinmesiyle birlikte çalışmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanması için her ay ödemek zorunda olduğu primler de DERHAL KALDIRILMALIDIR. Şu an borçlar silinip sağlık hizmetlerinden herkes yararlanmış olsa bile, çalışmayanların her ay ödemek zorunda olduğu primler kaldırılmadığı müddetçe BU SIKINTILAR İLERDE TEKRAR YAŞANACAKTIR. Yapılması gereken sorunun geçici süreliğine değil, tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Eğer bir kanun insanları zor durumda bırakıyorsa ve bu durum açıkça görülüyorsa o zaman yetkililerin bu durumu dikkate alıp gerekeni hemen yapmaları gerekir.
  Sağlık hizmetinden yararlanmak en temel haktır. Bu hakkı engellemek hiçbir gerekçe ile savunulamaz. Sosyal devlet olmanın bir gereği de her bireye ücretsiz sağlık hizmeti sunmaktır.

  • saniye diyor ki:

   size annen katılıyorum yazmış olduklarınızın ustune söyleyek kelime bulamuyorum121tl de benim ödemem gerekiyor işsizim bakmam gereken 3tane cocuk var ve ben bu parayı yatırmak zorundayım hani nerde bu devlet yazık gerçekten yazık

 10. hakan e diyor ki:

  SGKDAKİ MEMUR FARKLI BI RAKAM SÖLÜYO BURDAKİ BORC FARKLI CIKIYOR ADAMLAR SIGORTALI OLDUĞUMUZ AYA BİLEBORC CIKAMIS TAYYIP BILALLE SOYSUN MENMLEKETI BORCU BIZ ÖDEYELIM NE KALKINMAYMIŞ

 11. hasan kılıç diyor ki:

  19 mart 2012 askerden terhis oldum,29.02.2012 de beni GSS siigotasina başlatmişlar bu kadar saçmalik olurmu, bunu yapan o devlet memuruda devleten maaş aliyor. zehir zikim yesinler, adam gibide görevlerini yapsinlar, bu konuyu mahkemeye vereceğim,ayni yıl 2012 yılında 186 günüm var 2013 yılında 208 günüm var 2014 yılında ise halen işteyım ne diye bana zorunlu olarak genel sağlik sigorta borcu 3129.02 tl borc çikartınız, bunun hesabini yargiya vereceksiniz.

 12. ahmet çakır diyor ki:

  sigorta pirimleri

 13. ahmet diyor ki:

  sigorta pirimi

 14. mesut diyor ki:

  bakın burada düpedüz bi soygun var çalışmayan bir insana gss zorunluluğu getiriyorlar bunu uygulamayana ceza kesiyolar işziz bir insan nasıl kendine sağlık sigortası yapsın fakiri sömürmenin böylesi olmaz. ve bu olay hiçbişekilde doğru düzgün bilgilendirilmedi ve binlerce insan borcundan bille habersiz yazıklar olsun annemin hastalığı yüzünden işi bıraktım ve birde bakıyorum sgk bana 2500 tl geçirmiş haram zıkkım olsun allahınızdan bulun…

Konu İle İlgili Yorum Yaz