SGK Sorgulama İşlemleri

8

SGK Sorgulama İşlemleri

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), çalışanların sigortalıların kişisel bilgilerine internetten üzeinden TC Kimlik Numarası ile erişebilmesine yönelik uygulamayı, “Kişisel bilgilerin korunması” amacıyla, e-devlet sistemi üzerinden kişisel şifrelerle ulaşılması şeklinde sorgulama işlemleri yapılmaktadır.

Çalışanlar artık sigorta primini yatırıp yatırmadığını öğrenmek için eskiden sadece TC kimlik numarasıyla bu işlemi gerçekleştirebilirken, şimdi PTT’den 1 TL karşılığı e-devlet şifresi alması gerekiyor. Milyonlarca çalışanın sgk hizmet dökümü, sigortasının yatıp yatmadığını kontrol ve bağkur borç sorgulama başta olmak üzere yaptığı çok sayıda online işlem, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kendi sitesinden kaldırıldı. Kurumun internet sitesi aracılığıyla edinilen bilgiler, artık sadece e-devlet sisteminden alınabilecek. Bu durum en çok, çalıştığı işyerinin ssk prim sorgulama işlevini görememesi ve sigorta yatırıp yatırmadığını sorgulayanların işini zorlaştıracak. Daha önceki sigortalılar SGK‘nın sisteminden TC kimlik numarasını girerek adına prim yatıp yatmadığını kolayca kontrol edebiliyordu. İşverenin primi yatırmadığı ya da eksik yatırdığı durumlarda itiraz edebiliyordu.

 1. kubra diyor ki:

  annem 91 yılında 3 ay sigorta yatırmış ona devam etmek istiyorum ne yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim

 2. ayhan batı diyor ki:

  e devlet şifrem var niye bagkurumu bakamıyorum

 3. eser kara diyor ki:

  yapacaginiz isin taaaaaa a………. koyim neden ulasamiyorum ssk prim dokumlerine birakinlan bu isleri

 4. hüseyintuncu diyor ki:

  3400016124475 ssk.sicilnolu,hüseyin tuncuyum,yeni çıkan yasaya göre emekli olabilme şansım varmı.tc kimliğim.34163046568 cilt no 1945 doğumluyum.teşekkürler.

 5. hüseyintütüncü diyor ki:

  3400016124475 sicil nolu,hüseyin tuncu yum hizmet dökümanım ve yeni çıkan yasaya göre emekli olabilme şansım varmı.tc kimliğim.34163046568 no.cilt no o122nolu vatandaşım.emekli olabilme şansım varmı, teşekkürler.

 6. orhan reçber diyor ki:

  bağkur borç

 7. şehriban soylu avcı diyor ki:

  2-5130-070203908-34-10 sizil numarası kime aittir acABA

 8. mehmet altınsoy diyor ki:

  işyeri sicil nomu

Konu İle İlgili Yorum Yaz