Sigortam Yatıyor mu

1

Sorgulama sitemize sık sık sorulan soruların cevabını bugün tek tek vereceğinz… İşte SSK ile ilgili o sıkça sorulan sorulardan bazıları; Sigortam Yatıyor Mu? Sigortam varmı, Sigortam başladımı nasıl öğrenebilirim, Sigortam ödeniyormu, Sgk yatırılıyormu. Eğer bu gibi sorularınız varsa yorum alanını kullanabilirsiniz.

sigortam yatıyor mu

Ülkemizde malesef kanunları hiçe sayan işyerleri sahipleri var bir çok çalışanın sigortası ya yapılmıyor, ya da tam ödenmiyor… Bir çok emeği ile çalışan işçi bunun farkına varmakda geç kalıyor. İşe girildiği zaman deneme süresi diye bir şey yoktur öncelikle bunu belirtelim. 15 Gün, 1 Ay deneme süresi paragöz patronların uydurmuş olduğu gerçek dışı bir hikayedir. Siz işe başdığınız an sigortanızı zorunlu olarak yapmak zorundadır.

Şimdi size yazımızda sigortalığınızın yapılıp yapılmadığını öğrenmek için gerekli işlemleri anlaşılır bir şekilde anlatacağız. Adımları doğru uyguladığınızdan emin olmalısınız.

SİGORTAM YATIYOR MU ?

Sigortanızın ödenip ödenmediğini 3 şekilde öğrenebilirsiniz biz size en basitinden en detaylı olanına kadar anlaşılır bir dille anlatarak yönlendireceğiz.

T.C Kimlik NO ile Sigortam Yatıyor Mu Öğrenmek için Tıklayınız

  • Bu basit sorgulama ile son 12 aylık döneme ait şahsınıza ait yatıran sigortam primleri sadece T.C kimlik numaranızı yazarak görebileceksiniz.

Nufüs Kağıdını Bilgilerinize Göre Detaylı Öğrenmek için Tıklayınız

  • T.C. kimlik numarasının yanında nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe, cilt no gibi herkes tarafından bilinemeyecek özel bilgilerin girilmesi gerekiyor bu sayede detaylı olarak sigortam ödeniyor mu sorusuna cevap alabileceksiniz.

e-Devlet Üzerinden Sigortam Yatıyor Mu Öğrenmek için Tıklayınız

  • Eğer ki PTT’den daha önceden e-Devlet şifresi satın aldıysanız sisteme T.C no ve şifrenizle giriş yaparak sigortam yatıyormu sorusuna cevap alabilirsiniz.

SİGORTA PRİMLERİNİ HEMEN GÖREMEZSİNİZ

Sigorta primleriniz ay sonundan ay sonuna hizmet dökümüze ekleniyor. Kesin olarak sigorta priminizin yatıp yatmadığını öğrenmek için ay sonunu beklemelisiniz.

Örneğin; Mart ayı ssk primlerinizin yatıp yatmadığını Nisan ayı sonunda görebilirsiniz

Yeni işe girenler sigortanızın kontrolünü hemen yapamazsınız. Çünkü ödeme ve bildirim çalıştığınız ayı takip eden ayın 23. ünde verilir .

Örneğin; 01.03.2014 de işe giren bir kişinin bidirimleri 23.04.2014 e kadar yapılma süresi var işveren son gün 23.04.2014 de bildirimde bulunmuşta olabilir. Dolayısı ile ayın 24. ü ve sonrası yapacağınız sorgulama bir önceki ayı gösterir.

Sigortam Ödenmemiş Ne Yapmalıyım

Sigortasız çalıştırıldığınızı anladığınızda; işyerinin bağlı olduğu Sigorta Müdürlüğü’ne bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Sigorta müdürlükleri her ilde bulunmaktadır.

Sigortasız çalıştırıldığınızı, çalıştığınız işyerinden ayrıldıktan sonra anlarsanız, hizmetinizin geçtiği yılın sonundan başlayarak 5 yıl içerisinde yetkili mahkemeye müracaat etme hakkınız da bulunmaktadır.

Sigortasız olarak çalışan binlerce işçi, patronlarını Alo 170 aracılığı ile ihbar etti. Hatta gelen ihbarları tek tek değerlendirmeye alan SGK Başkanlığı ise, incelemeler sonucunda binlerce patrona ‘milyonlarca liralık’ idari para cezası kesti.

Al0 170 üzerinden şikayetde bulunabilirsiniz.

SGK Şikayet Dilekçesi

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU IL MÜDÜRLÜĞÜ’NE İSTANBUL

İSÇİNİN
Adı ve Soyadı :
İkamet Adresi :
Telefon No :
İşe Giriş Tarihi :
İşten Çıkış Tarihi :

İŞYERİNİN
Ünvanı :
Adresi :
Telefon No :
İşverenin Adı,Soyadı :

Yukarıda adı geçen işyerinde çalışmakta iken hiçbir gerekçe gösterilmeksizin haksız ve gerekçesiz bir şekilde işime son verilmiştir. Ancak daha sonra kurumunuz nezdinde yaptığım araştırma sonucu Sigortalarımın ;

[ ] … EKSİK YATIRILDIĞINI

[ ] … HİÇ YATIRILMADIĞINI öğrendim.

İşverenden sikayetçiyim.

Hakkında gerekli işlemin yapılmasını ve eksik yatırılan / hiç

yatırılmayan sigortalı günlerimin ödettirilmesini arz ve talep ederim.

  1. hasan diyor ki:

    1987 ile 1988 yıllarında Eskişehir taş maden ocağında çalıştım ve şuanda öğreniyorum ki o yıllarda sigorta girişim hiç yapılmamıştır.Geriye dönük ne yapabilirim ?

Konu İle İlgili Yorum Yaz