SSK SGK Analık Parası Sorgulama

142

Doğum Parası iş göremezlik ödeneği kapsamında olup doğum parası sorgulama işlemi de aynı sayfadan yapılmaktadır. Yazımızın sonunda doğum parası sorgulama sayfasına hakkında detaylı bilgiler verilecektir.

Doğum Parası Nedir ?

Sosyal güvenlik sisteminde yıllardır var olan bir uygulamadır. Kadın çalışanlar belirli şartlarda, doğum yapması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçek adı analık geçici iş göremezlik ödeneği olan bir ödeme alırlar.

Doğum İzni Hesaplama ;

Normalda hamile olan bir kadın işçinin doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra gibi bir süre çalıştırılması yasaktır. Çoklu gebelikte yani ikiz vs. gibi durumlarda bu süreye 2 hafta daha ilave edilmekte. Kadın işçi çalışmak istiyorsa doktordan çalışabilir raporu alarak doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir. Bu şekilde 5 haftalık süre doğumdan sonraki 8 haftalık zaman zarfına eklenerek doğum sonrası 13 haftalık bir izin oluyor. Devlet dairelerinde çalışan memur bayanlar içinde bu durumlar geçerlidir.

Doğum Sonrası Ücretsiz İzin ;

Doğum öncesi ve sonrası hamile kadına verilen izin hakkından sonra, eğer kadın isterse 6 ay gibi bir zaman ücretsiz izin yapabilir. Bu esnada kadına işveren şirket sahibinin takdirine kalmış bir durum olur. Yani izinden sonra çalıştırıp çalıştırmamak işverene kalır. Kadın işçileri istemesi halinde 6 aya kadar izin kullanabilmesi hakkı tanınmıştır.

Doğum Parası Nasıl Alınır ?

Devlet dairesinde veya özel sektörde çalıp doğum yapan kadının doğum parası alması için aranan şart doğumdan önce bir sene içerisinde 120 gün çalışmış olması gerekmektedir.Bu isteği tutanların doğumdan sonra vizite kağıdı ve doğum raporunu alarak Sosyal Güvenlik Kurumuna baş vurması gerekmektedir. Bu şekilde Doğum parasını alabilirler.

Doğum Parası Ne Kadardır Ve Nasıl Hesaplanır ?

Doğum parasının hesaplanması çok basittir. Çalışan kadının günlük kazancının 3 te 2 si kadına analık parası olarak verilmektedir. Mesela Günlük 45 TL’ye çalışan bir kadına 45 TL’nin 3/2 si SSK tarafından verilmektedir. Bu paranın 3/1′i 30 TL etmektedir.

Doğum Parası Sorgulaması için Tıklayınız

Not : Sorgulama e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa sağdaki menüden e-Devlet şifresi hakkında bilgi alabilirsiniz.

  1. özlem akgül diyor ki:

    merhabalar bnim sorum kardeşimle alakalı 2012-102 /2013-133 günü var bugün tarih itibariylede yeni işe başladı ve 4aylık hamile doğum parası alabilirimi teşekkürler.

  2. esra diyor ki:

    Bir senedir ücretli öğretmen olarak çalisiyorum şuan 24haftslik
    Hamileyim ücretli öğretmene bir ödenek varmi

Konu İle İlgili Yorum Yaz