SSK SGK Doğum Parası

2

Sigortalıların doğum yardımları esasen bir çok kişiyi ilgilendiren bir konu. Bu nedenle biraz daha ayrıntılı açıklama yapmak doğru olacak. 4/a (SSK) kapsamındaki sigortalı kadına, gerekli şartları sağlaması halinde doğum nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir.

Geçici iş göremezlik ödeneği hekimin vereceği istirahata bağlı olarak doğumdan önceki ve sonraki 8 haftalık sürede,  çoğul gebelik halinde doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için ödenmektedir.

Sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine çalışılan süre eklenecektir. Bu sürelerin eklenebilmesi için doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışmasının uygun olduğuna dair sağlık raporu yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularınca düzenlenecektir. Geçici iş göremezlik ödeneği ödenebilmesi için;

– İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,

– Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,

– Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,

– Doğum olayının gerçekleşmiş olması, gerekmektedir.

Erken doğumda uygulama

25/02/2011 tarihinden itibaren, 56 gün veya çoğul gebelik halinde 70 günlük gebelik iznine ayrılan ancak, erken doğum yapan kadın sigortalıların doğum öncesi ve sonrası sürelerinin toplam 112 günü veya çoğul gebelik halinde toplam 126 günü geçmemek şartıyla erken doğum nedeniyle kullanamadıkları sürelerin doğum sonrasına ilave edilmesi gerekmektedir.

Doğuma üç hafta kalıncaya kadar işyerinde çalışabileceğine dair raporu almadan işyerinde çalışmaya devam eden, ancak doğum yaptıktan sonra erken doğum yaptığı anlaşılan kadın sigortalıya erken doğum nedeniyle kullanamadığı günlere ait geçici iş göremezlik ödeneği doğum sonrası çalışmadığı günlere  ilave edilerek geçici iş göremezlik ödeneği ödenecektir.

Doğumdan önce gebelik istirahatının başladığı tarihte sigortalılık niteliği devam etmekte olan kadının 90 günlük kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartını yerine getirdiğinin tespiti halinde, gebelik istirahat süresi içinde herhangi bir sebeple hizmet akdi sona ermiş olsa dahi kendisine doğum öncesi ve doğum sonrası geçici iş göremezlik ödeneğinin verilmesi gerekmektedir.

Geçici iş göremez ödeneği

Geçici iş göremezlik ödeneklerin hesabına esas tutulacak günlük kazanç; doğumun olduğu tarihten önceki on iki aydaki son üç ay içinde hesaplanacak prime esas kazançlar toplamının, bu süredeki prim ödeme gün sayısına  bölünmesi suretiyle hesaplanacaktır.

Sigortalılara hesaplanacak günlük kazancının yatarak tedavilerde yarısı, ayaktan tedavilerde ise 2/3’ ü üzerinden hesap edilerek geçici iş göremezlik ödeneği verilecektir.

4/a (SSK) kapsamındaki sigortalı kadına ödenek veya gelire esas günlük kazançlarının hesabında, prim, ikramiye ve bu nitelikteki arızi ödemeler dikkate alınmış ise ödenek ve gelire esas alınacak günlük kazanç, ücret toplamının ücret alınan gün sayısına bölünmesiyle hesaplanacak günlük kazanca, yüzde 50 oranında bir ekleme yapılarak bulunan tutardan çok olamaz. Yani, ücret dışında prim ikramiye gibi ödemeler varsa, bu nedenle daha düşük bir tutar hesaplanmış olabilir. Tavsiyemiz, yazılı olarak ilgili SGK müdürlüğüne hesaplamada hata olup olmadığını sormanızdır.

Doğum Parası Sorgulaması için Tıklayınız

Not : Sorgulama e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa sağdaki menüden e-Devlet şifresi hakkında bilgi alabilirsiniz.

 1. Salih diyor ki:

  doğum parasını almak için ne yapmam lazım.

 2. aaa diyor ki:

  Benim sigorta primim 1 kasım da yatmaya başladı . doğumumda 19 kasım beklenio bu hakdan yararlanabilir miyim ?

 3. Yasemin Erel diyor ki:

  Merhaba,

  Ben 15 Ocak da hamileyken işe başladım. 11 Mayıs da da doğum yapıcam. 90 günlük siğortamın ödenmesimi yoksa 120 gün ödenmesimi gerekli? Asgari ücret alıyorum.Bana ne kadar ve ne zaman ödeme yapılır?

  Saygılarımla,
  Yasemin

 4. bahar diyor ki:

  e devlet şifresi istiyorum

 5. bahar diyor ki:

  e devlet şifrem yok nasıl alabilirim

 6. uğur delimehmet diyor ki:

  2004 yılından itibaren gençlik ve spor ilçe müdürlüğünde hizmet alımı personeli olarak çalışmaktayım eşim gebe olduğundan doğum parasından yararlanabilirmiyim yararlanırsam nekadar alabiliyorum çocuk doğumundan sonra ne kadar süt parası veriyorlar bir sigortalı çalışan olarak eşimin doğumundan sonra bu haklardan yaralanabiliyormuyum teşekkürler.

 7. dilek inan diyor ki:

  çocuğum 17 aylık oldu ve hala doğum parasını alamadım çalışırken hamileliğin ilk aylarında işe girdim bunun problem olduğunu ve iş yerine müfettiş gideceği söylendi hala bir cevap yok aradığımda 2 yıl bekleyen var dediler bazı kendini bilmezlerf kanunsuz iş yaptı diye gakkım olanı alamıyorum nereye baş vurabilirim lütfen yardımcı olun

 8. şaban döger diyor ki:

  merhaba ben batmanda ikamet ediyorum.size bir riçada bulunacaktim
  oglum 25-05-2012 de dogdu ve bir kac kez sgk ya gittim cocuk parasi alamaya beni salladilar ve bende şehir dişina gitiim çalişmaya şantiyede çalişiyordum.o parayi alamadim ne yapmam gerekiyor sölermisiniz ve şu anda boştayim işsizim magdurum lütfen yardimçi olun bana.sizden olumlu haber bekliyorum

 9. miray diyor ki:

  doğum parası ne zaman alınıyor izin bittikten sonramı

 10. miray diyor ki:

  6 aylık hamileyim çalışıyorum.doğum iznimi kullancağım zaman her ay maaş alabilirmiyim.yoksa iznim boyunca maaş alamıcakmıyım.ne yapmam gerekiyor.bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

 11. ahmet gezerer diyor ki:

  esim dogumdan iki ay doktor raporu ile isten ayrildi ve dogum olali 70 gun oldu biz paramizi almadik yasal isleme baslassm sonuc ala bilirmyim

 12. tekin demir diyor ki:

  onay nezaman olur
  uzun sürermi 20 gün oldu

 13. tekin demir diyor ki:

  doğum parasını ne zaman alabilirim
  tekin demir

Konu İle İlgili Yorum Yaz