İMEİ Kayıt Hakkı Sorgulama

0

İMEİ Kayıt Hakkı
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yani halk arasında bilinen adıyla BTK kayıt işlemleri ile ilgileniyor. Pasaport kaydı olarak da bilinen bu işleminde belirli bir limiti ve zaman sınırlaması var.Yurt dışından getirilen telefonların gümrükten geçiş yapılmaması durumunda iletişim kopukluğu sorunu telefonunuzda en sık yaşayabileceğiniz sorunlar olarak bilinmektedir. Artık bunun nedenini öğrenmek için teknik servise gitmenize gerek yok. IMEI Kayıt Hakkı Sorgulama işlemlerini gerçekleştirerek cihazınızın kaydı hakkında pratik bir şekilde bilgi alabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki bağlantıdan sisteme giriş yapınız.

İMEİ Kayıt Hakkı Sorgulaması Yapmak için Tıklayınız

 
Kayıt yaptırılma zorunluluğu bulunan cihazlar nelerdir?
İçinde SIM kartı bulunan ve yurt dışından toplu ithalat harici bir yöntemle getirtilen tüm cihazlar bu kapsama girmektedir. Örneğin yurt dışından alınan iPad’in Türkiye’ye getirilmesi halinde cihazın SIM kart özelliklerinin kullanılabilmesi için (GSM şebekesinde kullanılabilmesi) IMEI kayıt işlemi yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde cihazın SIM kartı ile kullanılan özellikleri ülkemiz operatörlerinde kullanılamamaktadır.


Kayıt işlemi öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde başka herhangi bir cihaz kaydında kullanılmamış olması ve kişinin son 1 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekmektedir. Bu yüzden pasaportun üzerinde giriş mührü bulunmasına ve söz konusu mührün okunaklı olmasına dikkat edilmelidir. Vatandaş E- Devlet şifresiyle, e- devlet üzerinden T.C kimlik no ile 2 yılda tek cihaz kontrolü hizmeti için BTK hizmetlerinden IMEI KAYIT HAKKI sorgulaması yapabilir.

Kayıt işlemi için öncelikle ne yapılması gerekmektedir?
Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan 16.06.2012 tarihli ve 28325 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Harçlar Kanunu Genel Tebliği” uyarınca herhangi bir Vergi Dairesine gidilmesi gerekmektedir.

Konu İle İlgili Yorum Yaz