İMEİ Kayıt Yapma

1

İMEİ Kayıt Yapma, İMEİ Kayıt Nasıl Yapılır, e Devlet imei kayıt nasıl yapılır Yurt dışından gelen cihazımı Türkiye’de nasıl kullanabilirim diye soruyorsunuz bu cihazların sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için kayıt altına alınmaları gerekmektedir. Cihaz kayıt işlemini GSM işletmecilerinin Abone Kayıt Merkezlerinde veya e-Devlet üzerinden yaptırabilirsiniz. Biz size yazımızda e-Devlet üzerinden nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.
imei kayıt

İMEİ Kayıt İşlemi İçin Gerekenler

  •  Harçlar Kanunu Genel Tebliği” uyarınca 2014 yılı için 119,5 TL harç bedeli yatırılması ve bedelinin ödendiğine dair makbuzun alınması gerekmektedir. Ödenmesi gereken harç bedeli Vergi Dairelerine ve Vergi almaya yetkili Bankaların şubelerine ödenebilmektedir.
  • IMEI No (Yurtdışından gelmiş olan cihazın IMEI numarası)
  • Pasaport (Yurtdışına giriş çıkış yapma tarihinden itibaren 1 ay geçmemiş pasaport)
  • Pasaport Sahibinin E-Devlet Şifresi ya da GSM Bayiilerinin Abone Kayıt Merkezlerine Pasaport Sahibi ile gidebilmek.

Harç Bedelini Vergi Dairesi dışında Hangi Bankalara Ödeyebilirim?

T.Halk Bankası,
Vakıflar Bankası TAO,
Asya Katılım Bankası A.Ş.,
Anadolu Bankası A.Ş.,
Aktif Yatırım Bankası A.Ş.,
Alternatif Bank A.Ş.,
Finansbank A.Ş.,
Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.,
Tekstil bank A.Ş.,
Türk Ekonomi Bankası A.Ş.,
Turkishbank,
Turkland Bank,
Denizbank A.Ş.
İNG Bank A.Ş.,
Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.,
HSBC Bank A.Ş.,
Şekerbank T.A.Ş.,
T.Garanti Bankası A.Ş.,
TC Ziraat Bankası,
T.İş Bankası A.Ş.
EFT ve İnternet üzerinden ödeme yapılıp yapılamayacağı konusunda bankalardan bilgi alınabilinir.

e-Devlet Üzerinden Kayıt İşlemini Gerçekleştirme

IMEI Kayıt Bireysel Başvuru ekranına aşağıdaki bağlantıdan giriş yaptıktan sonra aşağıdaki yönergelere dikkat ederek formu doldurun.

BTK İMEİ Kayıt İşlemi için Tıklayınız

 
Üst Bağlantıdan Sisteme Giriş Yaptıkdan sonra önünüze açılan for sayfasını dikkatlice doldurunuz.

Durum:  Eğer KKTC haricinde başka bir ülkeden geldiyseniz örneğin Almanya, Japonya, Kazaksitan v.s. T.C. vatandaşı seçeneğini seçin. Ancak KKTC üzerinden ülke geldiyseniz bu alanı KKTC’den Gelen T.C. Vatandaşı olarak seçin.

Cep Telefonu: Kullandığınız telefon numaranızı bu alana yazın. Bu alana yazdığınız telefon numarası ile kayıt ettirdiğiniz telefonu kullanmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Ancak kendi telefon numaranızı yazmanız ileride doğacak sorunlara çözüm bulabilmeniz için doğru olur.

IMEI No 1 – 2 – 3 : Bazı durumlarda telefonun birden fazla IMEI numarası olabilir. Bu durumda tüm IMEI numaralarının kayıt altına alınması gerekir. IMEI numaraları belli bir aligometri ile üretilir. Yani oraya bam başka üç farklı telefon IMEI numarasını girerek kayıt oluşturamazsınız. Sırası ile varsa 3 imei numarasınıda bu alana girin. Tek IMEI numarası kullanan telefonunuz varsa IMEI No 1‘i doldurmanız yeterlidir.

Yurda Giriş Tarihi : Türkiye’ye giriş yaptığınız tarihi girin.

Ülke: Alanın hangi ülkeden giriş yaptıysanız onu seçin.

Pasaport (Giriş Yapılan Belge) No: Burda dikkat etmeniz gereken husus eski pasoport ile yeni pasoportun bilgilerinin girişi farklıdır. Yeni çipli olarak bilinin pasoportlar bir harf ve dokuz rakamdan oluşur örneğin P123456789 gibi girmeniz gerekir. Eski pasoportlarda ise yedi rakam bulunur 1234567 şeklinde girmeniz gerekir. Ayrıca Kıbrıs‘tan giriş yaptıysanız yurda giriş belgenizin numarasını girmeniz gerekecektir.

Belge Türü : Eğer pasoport yerine kimlik, uçuş mürettebatı belgesi, gemi adamı cüzdanı ya da nato emir belgesi gibi evraklar kullanarak giriş yaptıysanız bu alana gerekli tanımlamayı yapın.

Sorgula düğmesine basın. Herşey yolunda gittiyer Onay formu ekranı açılacak ve formu ileteceğiniz ekrana yönlendirileceksiniz. Formu onaylayın artık işleminiz tamamlanmıştır.

*** Aynı T.C Kimlik numarası ile iki yıl içerisinde  bir kere kayıt yapılabilir.

***Yabancı uyruklu olup cihaz kaydı yapmak isteyenler sadece yetkili GSM Operatör bayileri üzerinden kayıtlarını yaptırabilirler.

***Cihaz kaydı SimLock ile aynı şey değildir. Cihazınızı kaydetmiş olabilirsiniz ancak cihazın sim kilidi mevcutsa bu işlem sim kilidinin açılmasını sağlamaz.

***İmei numarası sahte kayıtlı ile işlenmiş numaralar kayıt altına alınamayabilir. Eğer böyle bir durum varsa 0312 232 23 23 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

e devlet imei kayıt

  1. Cansu Büyükağa diyor ki:

    Çok detaylı yazmısşınız teşekkürler.

Konu İle İlgili Yorum Yaz