Vergi Levhası Sorgulama

1

vergi levhasıMaliye Bakanlığı, vergi mükelleflerinin vergi levhası alma işlemini oldukça kolaylaştırmış durumda. Vergi Levhası Sorgulama işlemlerini internet üzerindende yapabileceksiniz. Nasıl yapacağınız konunun takibinde bulabileceksiniz.

Mükellefler, internet üzerinden vergi dairesini kullanarak, e-vergi levhası sorgulama da yapabilecek. Sorguyla bir mükellefin vergi levhasında yer alan bilgilere ulaşılabilecek. Ancak bu uygulama bireysel sorgular için hizmet verecek. Çoklu sorgulamalar için vergi levhası doğrulama servisinden yararlanılacak.

Bu arada yeni düzenleme kapsamında, Maliye Bakanlığı, özel ve kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi paylaşımı servisleri aracılığıyla vergi kimlik numarası doğrulama hizmeti sunabilecek.

Bu servis ile fatura ya da işlemlerde vergi kimlik numarası kullanan kurum ve kuruluşlar, sorgulama yapılan mükellefin vergi kimlik numarası veya TC kimlik numarası anahtar alan olmak kaydıyla sorgulanan mükellefin, vergi kimlik numarasının doğruluğunu, faal mükellef olup olmadığını ve unvanını sorgulayabilecek.

Özel ve kamu kurum ve kuruluşları, bu servisi kullanarak, kendilerine sunulan vergi levhasının doğru ve güncelliğini de sorgulayabilecek. Bu servisten yararlanan kurum ve kuruluşlar, sorgulama yaptıkları vergi levhası güncel değilse, ”Bu mükellefin yeni vergi levhası bulunduğu” kendilerine mesajla bildirilecek. İstenmesi durumunda da güncel vergi levhası gönderilecek.

E-VERGİ LEVHASI SORGULAMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR

Gelir İdaresi Başkanlığının hizmete sunmuş olduğu E-vergi levhası sorgulama bu uygulama aracılığı ile E-vergi levhası sorgulama yapabilmek için sorgulama yapacak olan kişinin TC Kimlik Numarası, Ad Soyad ve Cilt Numarası ile Kayıtlı olduğu il bilgilerini girmesi gerekmektedir. Daha sonra da sorgulama yapacağı işyeri ya da kişiye ait olan Vergi Numarası, TC Kimlik Numarası ile bulunduğu ile ve bağlı olduğu vergi dairesi alanlarının doğru ve eksiksiz olarak belirtilmesi gerekmektedir. Bu alanların doldurulmasının ardından da sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

e-Vergi Levhası Sorgulaması Yapmak için Tıklayınız

Burada 2 alan mevcut sol tarafı kimliğimizi çıkararak kendi bilgilerimizle dolduruyoruz.

Sağ tarafa baktığımızdaysa bizden firmanın bilgileri istenmektedir bu bilgileri konuda verilen bilgilere göre giriyoruz.

Sırasıyla tüm bilgileri doldurup seçtikten sonra sorgulaya basıyoruz.
Örneğin böyle doldurduk; (sadecehosting.com bilgileridir)

Eğer bilgiler doğruysa şöyle bir ekran karşımıza gelecek;

 

  1. GÖKÇEN BOZKURT diyor ki:

    ben yenikente bir ev aldım 2013 yılının 12 inci ayında aldım ve aynı ayın içinde taşındım kendim ssk işci emeklısıyım ayrıcada çalışmaktayım bir evden başk evim yok vergi borcu ne kadra ödeme yapacam bilgi verirseniz memnun olurum saygılarımla yenikent/sincan/ANKARA

Konu İle İlgili Yorum Yaz